Свет

Путин и Трамп ќе се сретнат следната недела на самитот на Г20

28 јуни, 2017 - 17:36 (META)  Москва Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Доналд Трамп најверојатно ќе се сретнат следната недела, за време на самитот на Г20 во Хамбург.
Ова го потврди рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. – Претпоставуваме дека ќе се сретнат,…

Северна Кореја се закани дека ќе ја погуби поранешната претседателка на Јужна Кореја

28 јуни, 2017 - 18:23 (META)  Пјонгјанг Северна Кореја соопшти дека се обврзува да ги погуби поранешната претседателка на Јужна Кореја, Парк Геун-хје, и шефот на разузнавачката служба кој на позицијата бил за време на нејзината власт. Пјонгјанг ги обвинува за планирање на убиство на врховниот севернокорејски…