Свет

Тринаесет загинати во три самоубиствени напади во Нигерија

23 октомври, 2017 - 11:43 (META)  Абуџа Тринаесет лица загинаа, а 16 се повредени во три самоубиствени напади во североисточниот нигериски град Маидугури, соопштија локалните власти. Како што јавуваат локалните медиуми, нападите ги извршиле жени, кои на себе носеле експлозивни појаси. Првиот напад се случил во ресторан,…

Каталонските власти нема да ги слушаат наредбите на Мадрид

23 октомври, 2017 - 9:39 (META)  Барселона Властите на Каталонија нема да примаат наредби од Мадрид, туку ќе го слушаат само каталонскиот народ, соопшти портпаролот на каталонското министерство за надворешни работи, Раул Ромевa. – Сите институции, вклучувајќи ја и полицијата, треба да ги следат инструкциите од демократски…