Дејан Митровски – Урко го возел „бмв-то“, стои во записникот од сообраќајката во Кисела Вода

Скопје Дејан Митровски – Урко, поранешниот шеф на обезбедувањето на експремиерот и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го управувал автомобилот марка „бмв“, кој ноќеска учествувал во сообраќајната несреќа во Кисела Вода, во која тешко е повреден 22-годишен мотоциклист. Ова го…

ЗНМ: Отпуштањата во МПМ се смислен удар врз професионалното новинарство

Скопје Здружението на новинари на Македонија денеска го оцени отпуштањето на новинарите во медиумите во сопственост „Медиа принт Македонија“ како удар врз слободата на професионалното новинарство. „Отпуштањето на 20 вработени од „Медиа принт Македонија“, од кои мнозинство новинари од дневниот весник „Вест“, претставува смислен удар врз професионалното новинарство и врз слободата на медиумите. По смената на главниот уредник Горан Михајловски, со…

Види ги сите написи ...


jankuloska-izjava-pred-sud
Македонија

Нема мерки на претпазливост за Јанкулоска, Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Скопје

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја одбил жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврдил одлуката на судијката Александра Поп-Стефанија да не ѝ одреди мерки на претпазливост на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е една ›


Мишел Барние
Европа

ЕK го именува Мишел Барние за преговарач за Брексит

Лондон

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска го именуваше францускиот политички ветеран и поранешен претставник на Европската Унија, Мишел Барние, за главен преговарач со Британија за излезот на земјата од ЕУ.

Јункер за 65-годишниот Французин рече дека е „вешт преговарач ›


lidija dimova
Економија

Димова: Вратени нови 24 милиони евра од фондовите ИПА1

Скопје

„Благодарение на неодговорната и расипничка власт на Никола Груевски, Република Македонија врати нови 24 милиони евра доделени неповратни средства од третата компонента на фондовите ИПА1 наменети за регионален развој“, соопшти денеска на прес-конференција пратеничката Лидија Димова.

– Ова се нови ›


Sveti Sofia Ohrid
Дописници

Предавање на Академик Грозданов за фрескоживописот на „Света Софија Охридска“

Охрид

Во Охрид привршуваат планираните активности во рамките на „Научната и културна визита – Охрид 2016“, во организација на МАНУ.

Денеске е претпоследното предавање од страна на академик Цветан Грозданов. Како еден од најпознатите живи византолози и познавачи на средновековната уметност, ›


принтскрин
Спорт

Португалија е нов европски првак во фудбал

Париз

Фудбалската репрезентација на Португалија е нов европски првак, откако во големото финале Европското фудбалско првенство ја совлада домашната селекција на Франција со 1-0.

Стрелец на победничкиот гол беше Едер во 109. минута од натпреварот.

УЕФА го прогласи дефанзивецот на Португалија, ›