ОЈО: Не го вештачевме мобилниот на Крпач, поради јаката заштита

Скопје Од сите докази што ги поседуваме, можеме да потврдиме дека Коста Крпач се самоубил, но сега истражуваме што го натерало да посегне по својот живот, брифираат од Основното обвинителство. Како што велат од ОЈО, биле испитани 19 лица, од кои…

Кривичен суд: СЈО за притворот за „Трезор“ ни достави кодирано уесбе што не се отвора

Скопје Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 доставило уесбе кое било кодирано и не можело да се отвори, па предлозите за определување мерки за претпазливост во случајот „Трезор“ се вратени во СЈО, информираат од судот. „СЈО до судот поднесе три предлози за определување мерки за претпазливост за четири лица, а доказите заедно со само еден писмен акт – документ,…

Види ги сите написи ...


Општина Битола
Дописници

Омбудсманот да побара толкување дали Талески смеел од притвор да ја води Општината

Битола

Народниот правобранител Иџет Мемети да побара толкување од Собранието на Република Македонија, дали битолскиот градоначалник Владимир Талески од куќен притвор можел да ја води Општина Битола. Вакво барање до Мемети испрати советничката на ВМРО-НП од Битола, Габриела Илиевска, откако Собранието ›


burka
Европа

Швајцарскиот Долен дом на парламентот усвои забрана за носење бурка

Виена

Долниот дом на швајцарскиот парламент со тесно мнозинство го усвои законот кој забранува носење бурка, но за тоа прашање најверојатно на крај ќе се одлучува на референдум.

Нацрт-законот, кој го предложи пратеникот Валтер Вобман од популистичката десничарка Народна партија на ›


Marjanco Nikolov
Економија

Николов: Со овој неразвоен буџет се проектира нов дефицит и долгови од 305 милиони евра

Скопје

„Владата ги игнорира укажувањата на Светска банка дека мора да почне да ја намалува задолженоста и да почне фискална консолидација, бидејќи јавниот долг ќе достигне повеќе од 50 проценти од домашниот бруто-производ. И во 2017 година Владата со овој неразвоен ›


ohridsko leto
Дописници

Кадровски промени во менаџментот на фестивалот „Охридско лето“

Охрид

Ѓорѓи Цуцковски, првенец на oперата при МОБ, е назначен за нов музички селектор на фестивалот „Охридско лето“.

Цуцковски ја наследува Гордана Јосифова-Неделковска, која цела деценија ја конципираше музичката програма на фестивалот.

На местото на досегашниот драмски селектор, Ѓорѓи Јолески, пак, ›


Franc Bekenbauer
Спорт

Швајцарското обвинителство отвори истрага против Франц Бекенбауер за корупција

Берн

Швајцарското обвинителство отвори криминалистичка истрага против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер и уште три други лица во врска со кандидатурата на Германија за организирање на Светското првенство во фудбал во 2006 година, јавува „Би-би-си“.

Тие, како членови на организацискиот комитет ›