fbpx

Украина денеска повторно го ракетираше градот Севастопољ на Крим

Според Кирило Буданов, шеф на украинското разузнавање, во вчерашниот украински напад на руската Црноморска флота денеска најмалку девет лица ги загубиле животите, а 16 биле повредени

-

Украинските вооружени сили утрово извршиле уште едеен напад на градот Севастопољ на полуостровот Крим што Русија го анектираше пред 8 години, јави новинската агенција „Асошиејтид Прес“.

Нападот доаѓа еден ден откако претходно Украина го нападна штабот на руската Црноморска флота, по што, според руски извори, еден припадник на руските сили е исчезнат а главниот објект беше разрушен и опожарен.

Севастопољ бил под тревога за воздушна опасност еден час утрово откако близу докот паднале остатоци од пресретната и уништена украинска ракета, пишува агенцијата повикувајќи се на руски воени извори.

Според Кирило Буданов, шеф на украинското разузнавање, во вчерашниот украински напад на руската Црноморска флота денеска најмалку девет лица ги загубиле животите, а 16 биле повредени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...