fbpx
Таг: ракетирање

таг: ракетирање

Руски терор врз Украина: Ракетирањето ги остави граѓаните без струја, парно и вода

Новиот ракетен напад на Русија врз Украина во текот на вчерашниот ден ја влоши состојбата во снабдувањето со струја, вода за пиење и греење за украинските граѓани. Русија истрелала околу 70 ракети врз целата земја, при што во нападите загинале 10 лица, пренесува Гардијан. Три нуклеарни електрани се исклучени од електроенергетската мрежа, а граѓаните од многу украински градови не...

Русија ракетираше породилиште во градот Вилњанск, загина новороденче

Руските ракетни напади врз украинските градови продолжуваат со несмалено темпо, а изминатава ноќ новороденче во Вилњанск загина откако беше гранатирано породилиштето во овој град од регионот Запорижја, пренесува Гардијан. Украинските регионални власти од Запорижја ги пренесуваат информациите за ракетниот напад, посочувајќи дека ракетите кои паднале врз градската болница го погодиле породилиштето. „Ноќта окупаторите истрелаа огромни проектили врз малото породилиште на...

Украина ќе има рестрикции на струја до март, се евакуираат цивили од Херсон и Миколаив пред зимата

Украинските граѓани најверојатно ќе живеат со прекини во снабдувањето со струја барем до крајот на март 2023 година како последица на руските напади на енергетската инфраструктура, пренесува весникот Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека половина од енергетската инфраструктура на Украина е оштетена од руските напади, оставајќи милиони луѓе без струја и вода додека зимата доаѓа и температурите паѓаат под...

Русија вчера извршила 400 ракетни напади во источна Украина, вели Зеленски

Руските сили во текот на вчерашното деноноќие истрелале 400 ракети во источниот дел на Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Гардијан. Ракетните напади продолжуваат, а претседателот Зеленски вели дека и покрај влошувањето на временските услови, најжестоките битки во земјата се водат во Донецкиот регион. Руските сили се повлекоа од десниот брег на реката Днипро во Херсонскиот регион, што...

Од руските гранатирања без струја се оставени 10 милиони граѓани на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека 10 милиони граѓани на Украина се оставени без струја поради руските гранатирања на енергетската инфраструктура, при што најпогодени се регионите Кијив, Одеса, Виница и Суми, пренесува Гардијан. Поради недостатокот на струја, во бројни населени места не функционира и снабдувањето со вода за пиење. Извештаите кои пристигнуваат од цела Украина говорат дека руската агресија вклучува...

Столтенберг и полските власти се сомневаат дека ракетите во Полска биле истрелани од Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска одржа прес-конференција по вчерашниот инцидент во Полска, во кој животот го загубија две лица. Столтенберг изјави дека нема индиции оти истреланиот проектил бил намерен напад од Русија или дека Русија подготвува воена акција против НАТО алијансата, пишува Би-би-си. Столтенберг додаде дека експлозијата во Полска најверојатно била предизвикана од украинската воздушна одбрана, но истрагата...

Украинската војска се приближува кон Херсон, на Русија ќе ѝ треба една недела за повлекување

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников изјави дека на Русија ќе ѝ требаат барем една недела за да ги извлече своите трупи од градот Херсон кон левиот брег на реката Днипро, пренесува Гардијан. Русија на десната страна на реката Днипро има околу 40.000 војници и разузнавачките податоци покажуваат дека овие сили и понатаму се лоцирани во и околу градот...

Жителите на Кијив би можело да бидат евакуирани во случај на целосно исклучување на струјата

Кијивските власти почнаа да планираат евакуација на 3 милиони жители на украинскиот главен град во случај да дојде до целосно исклучување на струјата како последица на руските бомбардирања, пишува Њујорк Тајмс. Бомбардирањето од страна на руските сили на критичната енергетска инфраструктура низ целата земја продолжува, при што 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е оштетена или уништена. Општинските работници на...

Русија ја префрла нуклеарната електрана во Запорижја под нивна јурисдикција

Руските власти соопштија дека започнале со префрлање на најголемата нуклеарна електрана во Европа под јурисдикција на руската компанија „Росенергоатом“, пренесува Гардијан. Самата електрана и целокупниот персонал ќе бидат префрлени, откако овој енергетски капацитет беше окупиран пролетва од руската војска за време на воената агресија на Русија врз Украина. Украинските власти информираат дека вчера повторно била гранатирана електропреносната мрежа која ја...

Руските напади на украинската инфраструктура водат кон нова хуманитарна катастрофа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со еврокомесарката за енергетика, Кадри Симсон, при што ја информираше дека околу 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е сериозно оштетена од руското гранатирање, особено термоелектраните и хидроелектраните на земјата. Украинските власти посочуваат дека се приморани да го сопрат извозот на струја во Европа, пишува Гардијан. Покрај стопирањето на извозот на електрична енергија...

Русија го суспендира договорот за извоз на украинско жито, во Кијив редици за вода за пиење

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија го суспендира договорот за извоз на украинско жито, но и дека нема да прекине да учествува во договорот којшто овозможува безбеден транспорт со бродови. Тој изјави дека Украина морала да гарантира дека нема да биде закана за цивилните бродови или руските бродови за снабдување. Официјална Москва изјави дека ќе се повлече од...

Руски напад на украинската енергетска инфраструктура, делови од Кијив оставени и без вода за пиење

Нов масовен ракетен напад на Русија врз инфраструктурни објекти во Украина, којшто доведе до прекини на снабдување со струја и вода за пиење и во главниот град Кијив, пренесува Би-би-си. Најмалку две експлозии биле регистрирани во Кијив, а напади врз инфраструктурни објекти имало и во Харкивскиот, Запорижскиот, Черкаскиот, Виницкиот, Днипропетровскиот и Лвивскиот регион во Украина. Украина воведе итни мерки за...

Русија се подготвува за улични борби во Херсон, претставник на Кремљ во посета на градот

Првиот заменик-началник на кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, Сергеј Кириенко го посетил окупираниот град Херсон, пишува весникот Гардијан. Кириенко го посетил пристаништето во Херсон, од каде што се извлекуваат стотици жители од овој град на левата страна од реката Днипро (Дњепар) и на полуостровот Крим. Русија веќе ги повика жителите да се евакуираат, додека оние што ќе останат...

Шест цивили убиени во Украина од руските воени дејствија и ново бомбардирање на Кијив

Како последица на руските воени дејствија, во Украина вчера загинале најмалку шест цивили, а 11 лица биле повредени, информираат од Канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Укринформ. Тројца цивили се убиени во Донецкиот регион, а по еден граѓанин загинал во регионите Харкив и Запорижја. Над 1.000 тела на мртви лица биле есхумирани на териториите кои неодамна украинската војска...

Руски воздушни напади погодија повеќе критични инфраструктурни објекти во Украина

Воздушни напади ја погодија критичната инфраструктура во централна и западна Украина, додека Русија продолжува да ја таргетира енергетската мрежа на земјата, пишува Би-Би-Си, известувајќи дека се погодени повеќе локации јужно и западно од Киев и дека се забележани прекини на струја низ целата земја. Укринформ соопшти дека Русија утрово погодила четири критични инфраструктурни објекти во регионите на Одеса, Миколаив и...

Зеленски предупреди: Русија минирала хидроелектрана на Дњепар, под опасност од поплава е Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека ја минирала хидроелектраната Каховка на реката Дњепар, поради што под опасност од поплава се населени места и градот Херсон на југот на Украина, пишува Укринформ. „Доколку руските терористи ја кренат во воздух оваа брана, над 80 населени места вклучувајќи го и Херсон, ќе бидат во зоната на брзо поплавување. Илјадници, десетици илјади...

Маж и жена повредени при руското бомбардирање на Украина, наклеветени дека „глумат жртви“

Не е точно дека мажот и жената кои се прикажани на видеото во постот се „жртви глумци“. Станува збор за преживеани од руското бомбардирање на Украина. Фотографии од овие преживеани лица беа објавени на насловните страници во бројни светски медиуми, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се...

Украина воведе рестрикции на струја низ целата земја, Русија продолжува да ја гранатира инфраструктурата

Украинските власти од денеска ќе започнат со рестрикции на струја низ целата земја како последица на руското бомбардирање на енергетската инфраструктура во изминативе денови. Од Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски информираа дека рестрикциите на електрична енергија нема да бидат симултани, туку во различни периоди ќе се воведуваат во регионите и ќе бидат првенствено насочени кон фабриките и индустрискиот...

Путин објави воена состојба во четирите „анектирани“ региони на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека потпишал закон со кој се прогласува воена состојба во четирите региони на Украина коишто официјална Москва ги анектираше, односно регионите Херсон, Запорижја, Донецк и Луханск. „Референдумите“ за отцепување од Украина на четирите региони организирани од руските сили и подоцнежната нивна анексија од Русија досега не ги признала ниту една држава, јави Си-Ен-Ен. Иако во моментот...

Русија смислено гранатира енергетски објекти, уништени 30 отсто од украинските електрани

Украинските власти информираат дека за само една недела Русија оштетила над 400 инфраструктурни објекти низ целата земја. Од руското ракетирање се погодени 408 цели, од кои 45 се енергетски објекти, а над 180 се цивилни згради, јавува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер напиша дека руското ракетирање од 10 октомври до денес уништило 30 отсто од електраните во Украина,...

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Здравствените установи ќе штедат струја, но истовремено ќе мора грижата за пациентите да им биде врвен приоритет. Министерството за здравство информираше дека е направен план за рационализирање на трошоците...