fbpx
Таг: ракетен напад

таг: ракетен напад

Израел со воздушни напади на Рафа, Борел предупреди на катастрофални последици

Во воздушните напади во градот Рафа во Појасот Газа загинаа најмалку 28 лица, додека повеќе од милион цивили кои се засолнуваат во областа се подготвуваат за можноста за целосна израелска копнена офанзива на последното место кое се смета за релативно безбедна територија, пренесува Гардијан. Рафа е најјужниот град на палестинската територија што е погоден од жестоката офанзива на Израел по...

Повредени најмалку 13 лица во руски ракетен напад врз Кијив

Руските вооружени сили утрово извршија голем ракетен напад врз главниот град на Украина, Кијив, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Ракетни напади се извршени и врз други населени места во Украина, при што, како одговор, биле активирани капацитетите на Военото воздухопловство на Украина. Во Кијив досега се знае за 13 ранети или инаку повредени цивили, од коишто една е бремена...

Иран изврши напади врз Пакистан, загинале и деца

Две деца биле убиени, а три други повредени во вчерашните напади на Иран, соопшти Пакистан, откако стана третата земја која неделава е цел на напади од Техеран. Иран соопшти дека погодил две локации поврзани со милитантната група Џаиш ал-Адл, според новинската агенција поврзана со иранската војска, а пренесува Би-би-си. Пакистан ова го нарече „незаконски чин“ и предупреди дека може да доведе...

Хамас испука ракетен „рафал“ врз Израел во првите часови на новата година

Малку по полноќ, односно по почетокот на новата 2024 година, припадниците на Хамас истрелале серија ракети врз територијата на Израел, јавија светските агенции. Со тоа, новата година за жителите на одредени региони на Израел почна со воздушна тревога. Засега нема податоци за штети и жртви. Истовремено, продолжи израелската копнена воена операција на територијата на Газа. Убиени се најмалку 35 луѓе,...

МНР на Украина: Меѓународната заедница да го запре геноцидот на украинскиот народ

По најновиот руски напад од воздух врз цивилни цели во најголемите градови на Украина, реагираше Министерството за надворешни работи (МНР) на земјата, велејќи дека руските сили „се борат“ против цивили, и побара „меѓународната заедница да ги обедини сите напори за да се запре рускиот геноцид врз украинскиот народ“ „Според прелиминарните информации, непријателот употребил 158 средства за воздушен напад: ракети од...

Најмалку 12 загинати цивили во најновиот руски напад во Украина

Во серијата руски напади врз цели во Украина, што почна вчера и уште трае, загинати се најмалку 12 цивили. Станува збор за досега најголема покриеност на украинската територија со напади од почетокот на руската инвазија на соседната земја, на 24 февруари 2022 година, јавуваат светските агенции. Според вооружените сили на Украина, Русија лансирала вкупно 158 дронови и ракети, односно досега...

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Како резултат на руската инвазија на Украина што почна на 24 февруари 2022 година, досега 513 деца во земјата ги загубиле животите, а 1.161 дете биле повредени, известува украинската државна новинска агенција Укринформ пренесувајќи го соопштението на Генералното јавно обвинителство на Украина. „Повеќе од 1.674 деца станале жртви на војната во Украина, како резултат на целосната оружена агресија од страна...

Најмалку 19 лица загинаа откако Русија нападна воена церемонија за доделување медали во Украина

Русија изврши ракетен напад врз воена церемонија на доделување медали на украински војници во регионот Запорижја, при што најмалку 19 војници загинаа, јавува Укринформ. Украинското раководство веднаш најави истрага за случајот, додека украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека рускиот напад врз церемонијата е „трагедија која можела да се избегне“. Украинскиот министер за одбрана веднаш отвори истрага за воените офицери, кои...

Меѓународната заедница го осуди нападот врз болницата во Газа

Смртоносниот напад врз болницата Ал-Ахли во Газа во кој загинаа најмалку 500 лица, според кажувањата на властите во Газа блиски до Хамас, доведе до реакции од меѓународната заедница. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во телефонскиот разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас искажа најдлабоко сочуство за жителите кои ги изгубија животите во нападот врз болницата во Газа, пишува Би-би-си. Претседателката на...

Тројца убиени во руски напад на Доњецк, меѓу нив и 11-годишно дете

Двајца цивили, меѓу кои и едно дете, загинаа во руско гранатирање на украинскиот регион Доњецк. Како што пренесува Укринформ, бројката на жртви не е конечна бидејќи во моментов е невозможно да се утврдат жртвите во Мариупол и Валноваха. Руските сили вчера извршиле ракетни напади врз селото Бахатир во областа Валноваха. Загинало 11-годишно момче, а повредени биле и неговиот шестгодишен брат...

Деветмесечно бебе и неговата мајка меѓу повредените во руските напади врз Херсон

Четири лица, меѓу кои и деветгодишно девојче, се повредени во рускиот ракетен напад врз областа Константинивка во украинскиот регион Донецк што се случи утрово, објави украинската државна новинска агенција „Укринформ“. Руските напаѓачи лансирале крстосувачка ракета „Искандер“ околу 6 часот и 25 минути утрово, при што мета била станбена зграда. Во експлозијата биле повредени четири лица – 9-годишното девојче, нејзината 44-годишна...

Шарл Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030 година

Украина би можела да стане членка на ЕУ во 2030 година, ако сите услови за тоа бидат исполнети, порача претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел во интервју за германски „Шпигел“. „Украина може да стане членка на ЕУ во 2030 година, ако двете страни си ја сработат домашната задача“, вели Мишел, одговарајќи на прашањето дали мислел и на Украина кога повика...

Украина денеска повторно го ракетираше градот Севастопољ на Крим

Украинските вооружени сили утрово извршиле уште едеен напад на градот Севастопољ на полуостровот Крим што Русија го анектираше пред 8 години, јави новинската агенција „Асошиејтид Прес“. Нападот доаѓа еден ден откако претходно Украина го нападна штабот на руската Црноморска флота, по што, според руски извори, еден припадник на руските сили е исчезнат а главниот објект беше разрушен и опожарен. Севастопољ бил...

Руска ракета погоди пазар во Украина, загинаа најмалку 16 лица

Најмалку 16 цивили загинаа, а 31 лице е повредено во најновиот руски ракетен напад врз пазар во украинскиот град Костјантиновка, јавува Укринформ. Ракета истрелана од Русија уништила 20 продавници во овој град лоциран во Донецкиот регион, а бројот на жртви во нападот се стравува дека ќе расте. Украинските спасувачки екипи во моментов се на терен, а стравувањата се дека...

Кијивскиот регион повторно ракетиран, оштетени деловни објекти и автомобили

Од парчињата на уништени руски ракети ноќеска, во регионот Кијив биле оштетени деловни објекти, приватни автомобили и фасади на згради, како и еден камион и еден булдожер, соопшти Кијивската регионална воена управа, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелувале ракети во период од два часа, при што дејствувала украинската противвоздушна одбрана. Не биле погодени критично важни или...

Двајца загинати и петмина повредени во рускиот напад на регионот Полтава

Во рускиот ракетен напад врз селото Гогољево во областа Полтава, загинаа две лица, а пет се повредени, соопшти денес шефот на Кабинетот на претседателот на Украина, Андриј Јермак, пренесе Укринформ. „Четири крстосувачки ракети беа истрелани од непријателска фрегата од Црното Море во близина на Феодосија. Исто така, двe крстисувачки ракети Кс-59 беа истрелани од два авиони Су-34 во правец на...

Украинските сили пресретнаа четири руски крстосувачки ракети, напади со дронови во Русија

Украинската војска уништила четири крстосувачки ракети над северна и централна Украина за време на руски воздушен напад во текот на изминатава ноќ, јави Укринформ по информациите на кијивските воздухопловни сили. Се наведува дека украинските сили откриле до осум воздушни цели, но дека нема моментални извештаи за напади, додавајќи оти останатите цели биле „веројатно лажни“. Воздухопловните сили соопштија и дека во нападот...

Зеленски: Во ракетен напад уништен е Центар за трансфузија на крв

Руска ракета погоди центар за трансфузија на крв во североисточна Украина, при што загинаа две лица, а четворица беа повредени, соопштија украинските власти, пренесе Би-би-си. Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави слика од зградата која гори како резултат на нападот во саботата вечерта во околината на Купијанск, во регионот Харков. „Ова воено злосторство само кажува сè за руската агресија“, рече тој. Русија не...

Уапсен руски шпион што ги дал координатите за смртоносниот ракетен напад врз Краматорск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека е уапсен руски шпион кој бил инволвиран во смртоносниот ракетен напад врз ресторан во градот Краматорск, во кој животот го загубија 12 цивили, јавува Би-би-си. Зеленски соопшти дека тој ќе биде суден за предавство пред судските власти, поради тоа што овој жител на Краматорск им испратил видео снимка на руските сили од ресторанот...

Тројца загинати во руски ракетен напад врз Одеса

Тројца цивили загинаа, а седуммина се повредени во рускиот ракетен напад врз Одеса што се случил синоќа, објави Укринформ, повикувајќи се на украинското Министерство за внатрешни работи. Мета на проектилите биле складиште, деловен центар, станбен комплекс и продавници. Украинската јужна команда предупреди дека е можно луѓе сè уште да се заробени под урнатините на местата на нападите. За време на своето...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...