Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место.

По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината потврдуваат дека по 10 часот Талески дошол во својот кабинет и веднаш свикал состанок со дел од вработените.

Според истите извори, Талески изминатите денови бил, наводно, во Скопје, во Владата, во ЗЕЛС и во матичната партија ВМРО-ДПМНЕ, на консултации и на разговори за тоа како да продолжи со својата работа, по долгото отсуство.

Од прес-службата на кабинетот на градоначалникот денеска не одговараат на нашите телефонски повици. Тие до медиумите пратија најава за настан кој ќе се одржи утре во Битола, но не известуваат дали на настанот ќе присуствува и градоначалникот Талески.

„Ве покануваме, в сабота, 24 септември 2016 г., во 12.30 часот, на Ќумурното игралиште во Битола да го проследите промотивниот настан во организација на ФИФА, ФФМ и на Општина Битола, кој е дел од кампањата на ФИФА со наслов „Live your goals“, кој првпат се организира во Битола.

Настанот ќе почне со обраќање на генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, и на претставник од Општина Битола“, најавуваат од Општината.