fbpx
Таг: случај Транспортер

таг: случај Транспортер

Пеливанов: И Јанкулоска и Ставрески рекоа дека Талески е „корумпиран до даска“

Со незаконски склучените договори за превоз на ученици буџетот на Општина Битола бил оштетен за половина милион долари, истакна обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Трајче Пеливанов во излагањето на обвинението, односно во воведните зборови на денешното рочиште за случајот „Транспортер“ во кој првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште 20 лица. - Станува збор за криминално сценарио...

По Груевски и Латас, и Талески бара снимање на судењето за „Транспортер“

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и останатите 20 обвинети во случајот „Транспортер“ на денешното рочиште побараа од Кривичниот суд во Скопје визуелно и тонско снимање на главната расправа за овој предмет. Претходно, снимање на рочиштата побара и одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски и екс министерот за транспорт...

Судењето за „Транспортер“ ќе паузира – Џими мора да оди на тезга во Австралија

Почетокот на главната расправа од судскиот процес за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот градоначалника на Битола, Владимир Талески, денеска повторно се одложи бидејќи на рочиштето не дојде обвинетата Анита Ангеловска, која била на боледување. Ова е второ одложување на судењето, откако на претходното рочиште на 28 септември не дојде друга обвинета, поради сообраќајка на патот Битола - Скопје. Судијката...

Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со шестмина вработени во УБК. Тие се товарат за уништување на документација поврзана со системите од незаконското прислушување. Со завршните зборови судењето за случајот „Тврдина...

Жешка судска недела за Груевски, Заев и за Талески

Скопскиот Кривичен суд за оваа недела на распоредот има набиена агенда на рочишта за случаите „Тврдина 2“, „Поткуп“, „Шамари“ и „Транспортер“, кои предизвикуваат голем интерес во јавноста, а од кои три се по обвиненија поднесени од Специјалното јавно обвинителство. На обвинителната клупа треба да седнат лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски,...

Талески осомничен во случајот „Транспортер 2“, што го отвори ОЈО Битола

Основното јавно обвинителство Битола отворило случај под името „Транспортер 2“, во врска со тендер за превоз на ученици за учебната 2015/2106 година, во кој еден од осомничените е градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека СВР Битола,  постапувајќи по наредба на Обвинителството, поднел посебен извештај против битолскиот градоначалник и уште пет лица вработени во Општината...

Лидија Петровска ќе го суди Талески за „Транспортер“

Судскиот процес за случајот „Транспортер“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство, а во кој првообвинет е битолскиот градоначалник Владимир Талески, ќе го води судијката Лидија Петровска, соопшти денеска Кривичниот суд во Скопје. Како што информираат оттаму, Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го одобрил обвинението што го поднесе Специјалното јавно обвинителство за случајот „Транспортер“, во...

СЈО пред Велигден поднело обвинение против Талески за „Транспортер“

Специјалното јавно обвинителство го поднело обвинителниот акт за случајот „Транспортер“, во кој првоосомничен, односно сега првообвинет, е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кого СЈО го товари за злоупотреби со превозот на ученици во Битола, тешки 360.000 евра, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму додаваат дека обвинителниот акт до Кривичниот суд - Скопје бил поднесен пред велигденските празници. Како што информираат...

Наградата „Жан Моне“ ја доби Владе Ѓорчев, неодамна починатиот новинар на „Мета“

Делегацијата на Европската Унија во Македонија годинешната награда „Жан Моне“ во категоријата за најдобар новинарски текст му ја додели на Владе Ѓорчев, неодамна починатиот новинар на „Мета“ . Годинешниот конкурс за наградата „Жан Моне“ беше на тема „Договорот од Пржино и потоа“, а Ѓорчев е награден за истражувачката сторија поврзана со истрагата за случајот „Транспортер“ што ја отвори Специјалното јавно...

Илиевска со пародија за Талески на седницата на Советот на Општина Битола

Со плакат со ликот на битолскиот градоначалник Владимир Талески и со натпис „Симбол за демократија и чесност“, советничката од ВМРО-НП, Габриела Илиевска, на денешната седница на Советот на Општината направи пародија за работата на градоначалникот. Советот денеска требаше да одлучува за тоа каде да се постават плакати за предвремените парламентарни избори и како да се користат месните заедници. Илиевска побара промена на...

Врховниот суд ја прифати жалбата на СЈО, притворот на Талески повторно пред Апелација

Апелацискиот суд Скопје повторно ќе одлучува за куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески. Врховниот суд ја прифати жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го укина решението на Апелацискиот суд, па го врати предметот на повторно одлучување. „Во Врховниот суд на Република Македонија е заведен предмет Вкж 1 бр.21/2016 по повод жалба против решението на Апелацискиот суд Скопје Ксж бр.431/16 од...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината потврдуваат дека по 10 часот Талески дошол во својот кабинет и веднаш свикал состанок со дел од вработените. Според истите извори, Талески изминатите денови...

СЈО ја обжали одлуката на Апелација – ист судија не може двапати да одлучува

Специјалното јавното обвинителство соопшти дека поднело жалба до Врховниот суд - Скопје бидејќи одлуката на Апелацискиот суд - Скопје за одбивање на барањето за продолжување на притворот за осомничениот во случајот „Транспортер“, Владимир Талевски, ја донел судија кој претходно одлучувал за истиот предмет. „Во жалбата укажавме на суштествени повреди на Законот за кривичната постапка, односно на тоа дека при донесување...

Апелација го укина притворот за Талески, му наложи двапати неделно да се пријавува во суд

Наместо куќен притвор, со денешното решение на Апелацискиот суд, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се пријавува кај овластено лице во Основниот суд Битола. „Апелацискиот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т., кој е дел од предметот...

Судовите се прогласија за ненадлежни за потписите на Талески од притвор

Апелацискиот суд Скопје вели дека е ненадлежен да даде мислење за тоа дали битолскиот градоначалник, Владимир Талески, од куќен притвор може да потпишува службени документи. Ова стои во одговорот што од судот ѝ го испратиле на советничката во Општина Битола, од ВМРО-Народна партија, Габриела Илиевска, која побара мислења од судовите и од Собранието за работењето на Талески од дома. „Во...

 ЛДП: „Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство

Либерално-демократската партија денеска преку соопштение го повика македонското правосудство да ги применува правдата и законите еднакво за сите. Од ЛДП велат дека случајот „Еразмус“ ги потврдил двојните аршини на македонското правосудство. „По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд Скопје денеска донесе одлука да им забрани на четворица осомничени професори од Економскиот факултет да продолжат да предаваат. Прашуваме, во што е разликата...

Талески од куќен притвор распишал конкурс за директор на ЈКП „Нискоградба“

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, од куќен притвор распишал конкурс за избор на директор на Јавното комунално претпријатие „Нискоградба“ од Битола. На интернет-огласникот „Најди работа“ на 3 септември е објавен оглас под број 670323, во кој стои дека градоначалникот на Општина Битола распишува јавен конкурс за избор на директор на ЈКП „Нискоградба“, Битола. Огласот трае до утре - 9 септември. Директорската...

Притворски последици: Општината бега од новиот тендер за школски превоз во Битола

Нов скандал ја тресе Битола со бесплатниот превоз на ученици, кој треба да се организира за новата учебна година. Наместо Општината, како што беше досегашната практика, сега локалната самоуправа бара тендерот за бесплатниот школски превоз да го организира средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“. Ова е преседан што може да предизвика големи проблеми во наставата, сметаат наставниците. Откако градоначалникот Владимир Талески...

СЈО да се изјасни дали градоначалникот Tалески има право на потпис од притвор

Битолските советници денеска на седница на Совет расправаат за кварталниот извештај за извршување на буџетот за 2016 година, потпишан од градоначалникот Владимир Талески. Откако градоначалникот го предложил буџетот, сега од дома бара извештај како тој се извршува, потврдуваат службите на Општина Битола. Опозициските партии во Советот побараа оваа точка да се повлече од дневниот ред и да не се дискутира...

Судот му го продолжи притворот на Талески, а Апелација ја одби жалбата на адвокатите

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска на барање на Специјалното јавно обвинителство му го продолжи куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески за нови 30 дена, соопштија попладнево од судот. Од судот, покрај продолжувањето на притворот, информираат и дека Апелацискиот суд Скопје ја одбил жалбата на одбраната на Талески за продолжувањето на притворот од 21 јули, и го...

Твитер казнет со 150 милиони долари поради продажба на податоци од своите корисници

Твитер во САД мора да плати казна од 150 милони американски долари откако органите обвинија дека незаконски ги користел податоците на корисниците за да помогне во продажбата на рекламите,...