fbpx
Таг: општина

таг: општина

Мета факт: Градоначалникот Муцунски не започна со изградба на нова гимназија во Аеродром

Градоначалникот на скопската општина Аеродром Тимчо Муцунски, во своите обраќања пред граѓаните, во периодот пред локалните избори кои се случија минатата година, кажа дека во Аеродром ќе биде изградена модерна гимназија. Ова ветување, до денеска, е неисполнето. Муцунски, во кампањата за локалните избори, во видео обраќање насловено како „Мојата програма за Аеродром во 90 секунди“, кажува дека ќе има изградба...

Прекршочна пријава за градоначалникот на општина Јегуновце и за бизнисменот кој со него се расправал

По инцидентот во Архивата на Општина Јегуновце, во кој учествувале сегашниот градоначалник на општината, Димитар Костадиноски од ВМРО-ДПМНЕ и бизнисменот М.М.(69) од Скопје, МВР соопшти дека случајот е расчистен. СВР Тетово до Основниот суд Тетово поднело барања за поведување прекршочна постапка и против 44-годишниот градоначалник и против 69-годишниот бизнисмен. Според соопштението, Костадиноски на 5 јануари годинава околу 11.30 часот во Архивата...

Онлајн наставата ќе биде проблем за Општина Карбинци, учениците од планинските места немаат компјутери

Додека тече расправата за тоа како да се одвива наставата од септември, податоците од руралната општина Карбинци покажуваат дека наставата со физичко присуство е алтернатива за училиштата. Дури, просторот за секој ученик е далеку поголем од тоа што пропишува протоколот, во одредени училишта во училницата ќе има одвај неколку ученици, а има и одделение со само еден ученик. Онлајн...

Општина Бутел започна акција за донирање на стари компјутери за социјално загрозените семејства

Општина Бутел започнува акција за донирање на стари компјутери за оние семејства каде што немаат компјутери, а е потребно за децата ученици. Оттаму апелираат до граѓаните доколку имаат персонални комјутери кои не ги користат или на кои им е потребна поправка, или дополнителна инсталација (куќиште, монитор, тастаура, приклучоци и маус) да ги донираат во општината. Потоа, Општина Бутел и ИТ...

Општина Свети Николе остана без 210.000 евра за договор потпишан во 2012 годинa

Струшката фирма „Сити лајт“ од сметката на Општина Свети Николе, на 10 февруари, успеала да повлече 210.000 евра преку извршно решение. Станува збор за оспорен долг од 2013 година, откако Општината еднострано го раскинала договорот за јавно-приватно партнерство за модренизација и одржување на уличното осветлување склучен во 2012 година. Во меѓувреме, „Сити лајт“ успеала да го добие судскиот предмет, да наплати 100.000...

Владата го укина Законот за зелените пазари и им ги врати спортските сали на општините

На 169. седница Владата го усвои предлог - законот за престанување на важноста на Законот за трговија на зелени пазари. „Потребата за донесување на овој закон со кој престанува да важи Законот за трговија на зелените пазари е предизвикана од неисполнувањето на очекувањата утврдени во одредбите на Законот за трговија на зелените пазари кои предизвикаа социјални, даночни и фискални последици...

Еден километар пат до Попова Шапка остана неасфалтиран – никој не ја презема одговорноста

Последниот километар од патот Тетово-Попова Шапка остана неасфалтиран и најверојатно нема да биде асфалтиран во скоро време бидејќи никој не признава дека е сопственик на тој дел. Од општина Тетово велат дека овој пат не е во нејзина надлежност, а истото го тврдат и од Агенција за државни патишта. Ако се пребара во интернет-страницата на катастарот, таму нема податоци...

Тетово: Две семејства во судир за градбите, потфрлиле општината, инспекторатот и судскиот систем

Семејството Шаипи од Тетово се жали дека објект изграден од Џелал Шерифи, кој ги прекршил законските начела, им ја блокира вратата од куќата. Од друга страна, Џелал Шерифи ги одбива обвиненијата тврдејќи дека вратата не била во тоа место во време кога е изграден објектот, пренесува „Порталб.мк“. Домот на семејствотот Шаипи е изграден во 1982, а дозволата за изградба на...

За нечистотијата кај Тетовската Бања виновни биле несовесните граѓани, вели Општината 

Тетовската Бања која, поради лековитите својства, привлекува многу посетители истите ги враќа разочарани поради нечистотијата и отпадоците. Жителите се жалат дека отпадот не се собира редовно, додека Општина Тетово, од друга страна, вели дека несовесното население е главната причина за загадувањето на животната средина, пишува „Порталб.мк“. Според Општината во Тетовска Бања има доволен број контејнери за отпадоци и тие се...

Кочани ќе се задолжува за изградба на нови патишта и улици

Општина Кочани во вторник ќе одржи јавна расправа, на која очекува да ги слушне предлозите на граѓаните за тоа како да ги искористи заемот од близу 45,5 милиони денари од Светската банка. Овие пари целосно се наменети за изградба на нови патишта и улици во градот Кочани и населените места. Дополнително 12 милиони денари, општината од Светска Банка ќе добие...

Општина Тетово вели дека искористила 122.000 евра од ИПА-фондовите за почист град

Во октомври минатата година, општинските власти во Тетово ветија дека во 2019 година ќе набават 200 нови контејнери за отпадоци кои ќе бидат поставени низ целиот град. Од Општината за „Порталб.мк“, велат дека купиле 150 контејнери за отпадок,  финансирани со европски пари. Од Општина Тетово информираа дека искористиле 7.320.000 денари (122 илјади евра) од ИПА-фондовите од кои 6.100.000 денари се...

Тетовска бања: За старите проблеми, нови ветувања од Општината

Новите патишта и тротоари кон Тетовската бања иако се изградена пред неколку години, се пропаданти и уништени во некои делови, бидејќи не биле анализирани другите фактори кои имаат влијание врз овие инвестиции. Од друга страна, Општина Тетово ветува дека во Тетовската бања ќе да има нови инвестиции, паркинзи, тротоари и шеталиште, пренесува „Порталб.мк“. "Годишната програма која се подготвува од Општина...

Тетовска бања: Потпорниот ѕид пред уривање, Општината вели дека ќе градат нови ѕидови

Потпорниот ѕид на Тетовска бања веќе долги години е готов да се сруши. Од општина Тетово велат дека основниот проект немал геотехнички елаборат и дека наскоро ќе се изградат нови ѕидови и ќе се постават метални мрежи за задржување на земјиштето, пренесува „Порталб.мк“. Но, од општината не конкретизираат кога ќе се случи тоа, а од ветувањето на градоначалничката помина...

Општината Свети Николе воведува електронска проверка на данок

Преку електронска апликација Е-даноци, поставена на општинската страна, граѓаните на Општина Свети Николе ќе можат да проверат неколку параметри за даноците кон општината. Даночните обврзници ќе можат да ја проверат состојба преку преглед на финансиска картица на сите задолженија и уплати на данок на имот, преглед на имотот што го поседуваат, а ќе можат да направат преглед на реализирани предмети...

Притвор од 30 дена за екс-градоначалникот на Демир Капија и соработниците

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) соопшти дека по поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција, почнало истражна постапка против поранешниот градоначалник на Демир Капија, Трајче Димитриев и три други лица, за кои вчера извести Финансиска полиција. По барање на ОЈО ГОКК, судија на претходна постапка од Основен суд Скопје 1 на...

Немањето депонија за градежен шут во Тетово, предизвика хаос со фрлањето на отпадот

Општината Тетово нема депонија за тврд отпаден материјал поради што градежните отпадоци се исфрлуваат со трактори и камиони по јавни локации. Властите треба да се ангажираат што поскоро да го остварат ветеното, со што би се спречил хаосот со неконтролираното исфрлување на овој вид отпадоци, известува „Порталб.мк“. Недостатокот од една ваква депонија, ги принудува граѓаните кои во текот на градежните...

Обвинителството бара на Сокол Митревски да му биде забрането да го напушта Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека е отворена истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле...

Заев го осуди насилството во изборниот процес и повика на воздржаност

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Ѓорче Петров рече дека државата ќе даде повеќе пари кон општините и ќе помогне во гасификацијата за да се намали загадувањето, но и за да се намалат трошоците на граѓаните. - Ќе работиме за граѓаните да имаат чист воздух и вода и услови за здрав живот. Општината Ѓорче Петров ќе...

Шекеринска: Имаме пари од ЕУ за решавање на проблемите на општините

Заменик-престедателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на митингот на СДСМ и Коалицијата во Гостивар кажа дека целта на централната власт е да се приближи на локалната и да биде сервис на општините, за граѓаните да имаат подобри услови за живот. - Парите ќе ги насочиме за решавање на проблемите во градовите, нема да дозволиме да се трошат стотици евра на сто...

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот на Ново Село

Пријава за злоупотреба на службената положба против градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, поднесе СВР Струмица. Како што соопштија од полицијата, првиот човек на Општината се товари за одобрување службеници во општината да користат службени возила без патен налог за превезување пропаганден материјал за изборите. СВР Струмица соопшти дека пријавата се темели на член 353, став 1 од Кривичниот законик ...

ЕУ грант од 70 милиони евра за скопската пречистителна станица, се чека договорот за изведувач

С. Македонија доби грант од 70 милиони евра од Европската Унија, со што се заокружи финансиската конструкција потребна за изградба на скопската пречистителна станица  тешка 200 милиони евра. Договорот...