fbpx
Таг: затвореници

таг: затвореници

Хелсиншки комитет: Во дел од затворите има подобрувања, ама старите проблеми опстојуваат

Системските недостатоци сè уште постојат во казнено – поправните установи. Мултисекторската соработка помеѓу надлежните институции е на ниско ниво, а најгорливи проблеми остануваат пристапот до здравствена заштита и образованието. Проблем се и корупцијата, супстандардните услови за живеење во некои од казнено поправните установи, како и немањето соодветни услови за спроведување на програмите за ресоцијализација, но и за слободни и...

Сатирична вест за Спасовски пренесена како вистинска

Фотографијата од постот е всушност наслов на сатирична, односно измислена вест објавена на сајтот „Тв вести“. Текстот е објавен во рубриката „сатира“, што јасно се гледа кога ќе се отвори написот. Меѓутоа, во овој пост во кој се споделува принтскрин од насловот на текстот не е наведено дека се работи за сатирична вест. Од коментарите на постот пак, е...

Дрога, оружје, 50 мобилни телефони пронајдени при претрес во затворот „Идризово“

Во претреси во 25 ќелии во затворот „Идризово“, што ја спровеле Одделите за сузбивање на организиран криминал, криминалистичка полиција и специјални полициски операции и СВР Скопје, во координација со надлежен Јавен обвинител, биле пронајдени 50 мобилни телефони, големи количества пари во различни валути, дрога, таблети, 37 ножеви и други остри предмети. Пронајдените пари биле повеќе од максимално дозволените што осудениците...

Данска ќе изнајми 300 затворски ќелии во Косово за 210 милиони евра

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово каде што ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста на затворите. Проектот планира „да изнајми 300 затворски ќелии во Косово“ за да можат странците осудени на депортација да бидат испратени во Данска по отслужување на казната, се вели во соопштението на Министерството за правда. За оваа услуга,...

Денеска изборен молк, гласаат затворениците, болните и немоќните, лицата во карантин и самоизолација

Гласањето на Локалните избори 2021 започна денеска со изјаснувањето на болните и немоќните лица, лицата кои се наоѓаат во карантин и самоизолација поради ковид-19, како и лицата кои се во затвор, притвор, раселените лица и лицата во установи за вонсемејно сместување. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), барање за гласање доставиле вкупно 7.921 лица, чии пријави се прифатени од...

Почна пописот, први се попишуваат затворениците, војската, дијаспората, бездомните лица и дипломатите

Затворениците од казнено-поправната установа К'шање во Куманово се првите лица од коишто започна пописот на населението, домаќинствата и становите, кој во земјава се спроведува по речиси две децении. Во наредните две недели ќе се попишат 2.200 осудени и притворени лица во земјава. Пред главната фаза на пописот која што почнува на 1 април, ќе се попишуваат лицата кои за време...

Денеска гласаат затворениците, болните и немоќните лица

Фото: Борче Поповски
На вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори, своето право на глас ќе можат да го остварат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселените лица, како и болните и немоќните лица. Податоците на ДИК покажуваат дека правото на глас денеска ќе можат да го остварат 8.855 болни и немоќни лица, чии што пријави биле прифатени од вкупно 9.491...

Затворениците од штипскиот затвор се откажаа од штрајкот

Штрајкот со глад што го почнаа затворениците во најголемиот затвор „Идризово“ со барање за амнестија, во затворот во Штип се одвиваше само вчера, за време на појадокот. Според информациите од раковoдството на Затвор „Штип“, само 19 затвореници од вкупно 234, колку што издржуваат затворска казна, одбиле да појадуваат. Подоцна, во текот на ручекот, им се придружиле на останатите затвореници. Денеска штипските...

Почна молкот пред референдумот, право на глас имаат 1.806.336 гласачи

На полноќ заврши јавната кампања и започна 48-часовниот молк пред референдумот што ќе се одржи задутре, недела, 30 септември. Според одлуката донесена од страна на Собранието на Република Македонија, прашањето за референдумот ќе гласи: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“ Право на глас на плебисцитарното изјаснување в недела имаат...

Во затворот во Штип отворено детско катче за посетите на децата на затворениците

Кога осуденик кој е родител заминува во затвор, казната е изречена кон него, но неговите деца се колатерална штета на таа казна. Отсуствува родителската и материјалната грижа, создава трауми и страв, што дополнително го проблематизира детскиот живот. Ова е оценката на психологот Мавродиј Карпичаров, кој во затворот во Штип го раководи секторот за ресоцијализација. Денеска во штипскиот затвор беше отворено...

Дескоска ги претстави новите објекти во затворот „Идризово“

Министерката за правда Рената Дескоска и директорот на Управата за извршување на санкции Јовица Стојановиќ, денеска ги промовираа двата новоизградени објекти во затворот „Идризово“. Тоа се КПУ Идризово - отворено одделение за сместување на 294 осудени лица на површина од 3.800 м2, како и полуотворено одделение за сместување на 252 осудени лица на површина од 4.000 м2. Новите одделенија се...

Совети на Кривичен суд ќе утврдуваат кој исполнува услови за амнестија

Основен суд Скопје 1 формирал совети кои треба да утврдат дали одредени осудени лица за кои е надлежен овој Суд ги исполнуваат условите од Законот за амнестија, потврди претседателот на Судот, Иван Џолев на брифинг со новинарите. Тој рече дека бил информиран оти до Судот денеска од затворите стигнале помеѓу 50 и 100 вакви барања, а дека со актот за...

Омбудсман: Дел од затворениците не гласаа поради истекот на важноста на личните карти

Од канцеларијата на народниот правобранител реагираат дека, како и за гласањето во првиот круг на локалните избори, така и денеска, дел од затворениците не гласале поради истекот на важноста на нивните лични карти. Советникот на Народниот правобранител, Зоран Билбиловски, рече дека управата на затворот „Идризово“ не води сметка за тоа кога треба да им ги обнови личните карти. „Кога ќе дојдат...

Кампањата за локалните избори заврши, гласаат затворениците, болните и раселените

За вториот круг на локалните избори, кој ќе се одржи утре, денеска, од 7 до 19 часот ќе гласаат избирачите кои се на издржување казна затвор или се во притвор. На гласачките места во 13 казнено-поправни установи, своето избирачко право ќе можат да го остварат 939 гласачи. Денеска, исто така, ќе гласаат и осум гласачи кои се водат како внатрешно раселени,...

Гласале 70 отсто од затворениците, ДИК ќе утврдува дали некои биле спречени да гласаат

Одѕивот на затворениците во казнено-поправните установи на гласањето за локалните избори што се одржа денеска, еден ден пред изборите, според првичните податоци на Државната изборна комисија е меѓу 68 и 70 проценти. До ДИК нема пријави за инциденти на избирачки места, изјави вечерва портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска. За информациите дека дел од затворениците во затворот во Издризово не успеале...

ДИК: Гласањето на болните, затворениците и на раселените лица се одвива без проблем

Гласањето на болните, изнемоштените и на раселените лица, како и на затворениците во казнено-поправните установи, што се одржува ден пред утрешните локални избори, засега се одвива добро и без проблеми, соопшти попладнево на прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисја, Љупка Гугучевска. - Гласачките места се отворени во 7 часот утрото и гласањето ќе трае до 19 часот. На ден пред...

Денеска гласаат затворениците, болните и раселените

Денеска, еден ден пред изборите, своето право на глас можат да го остварат 1.882 лица во казнено-поправните домови и лица кои се во притвор, девет внатрешно раселени лица, како и немоќните и болните лица кои го побарале тоа од општинските изборни комисии. Внатрешно раселените лица гласаат во прифатилиштата каде што се сместени, болните и немоќните лица во своите домови, а избирачите...

Владата подготви закон за амнестија

Владата на својата денешна, 28. седница, го разгледала и го усвои предлог-законот за амнестија и им препорача на Министерството за правда и на службите во Владата да ги обезбедат условите за увид во предлог-текстот на законот до засегнатите министерства, како и до пошироката јавност, соопшти владината служба за информирање. Предлог-законот ќе биде поставен на увид на јавноста во Единствениот национален...

Убиени 37 затвореници во затвор во Венецуела

За време на упадот на владините безбедносни сили во затворот во венецуелскиот град Пуерто Ордас се убиени 37 затвореници. Активистите за човекови права веќе подолго време предупредуваат дека насилните банди вежбаат „одржување контрола“ на повеќето хаотични затвори во оваа земја, како и дека имаат пристап до автоматско оружје и рачни гранати. Владата се обидува повторно да воспостави контрола над затворите со...

Сирија: Обвинувањата на САД се нов холивудски заговор

Сириската влада соопшти дека обвиненијата на САД за масовни убиства на затвореници и за користење крематориуми за уништување на телата се целосно невистинити. Министерството за надворешни работи на Сирија соопшти дека наводите претставуваат „нов холивудски заговор“ чија цел е да се оправда „агресијата и интервенцијата“ на САД. Изјавата доаѓа два дена откако американскиот Стејт департмент ја обвини владата на сирискиот претседател Башар...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....