fbpx
Таг: вакцина

таг: вакцина

За една година, бројот на случаи на морбили во светот речиси се удвоил

Бројот на случаи на мали сипаници ширум светот речиси се удвоил од 2022 до 2023 година, покажува ново истражување, што претставува предизвик за напорите за елиминација во многу земји, пренесе Си-ен-ен. Според д-р Патрик О’Конор од Светската здравствена организација (СЗО), кој вчера го презентираше истражувањето на Глобалниот конгрес ЕСЦМИД во Барселона, на глобално ниво во 2022 година имало 171.153 случаи...

Судот во Германија воопшто не расправал дали вирусот на мали сипаници постои

Судот во Германија не одлучувал за тоа дали вирусот на сипаници постои или не постои, туку одлучувал во граѓански спор за ветено плаќање меѓу две лица во врска со ветена награда. Исто така, не е вистина дека „секој месец пуштаат вирус“. Со таквата реченична формулација се алудира дека вирусот е намерно пуштен, што не е вистина. Кога има низок...

Истовременото примање на МРП и ДиТеПер вакцината е безбедно и е препорачано од здравствените власти

Вакцината која содржи компонента против пертусис може да се дава истовремено со МРП вакцината со оглед на фактот што се работи за давање на една мртва и една жива вакцина, а растојание помеѓу двете вакцини не е потребно. Кога се даваат истовремено, вакцината која содржи компонента против пертусис и МРП вакцината се аплицираат во различни екстремитети, пишува во укажувањето...

Забраната за прием на невакцинирани деца во градинките не е фашизам, туку заштита на населението

Постапките на надлежните институции се во согласност со законите и Уставот на државата и тие во никој случај не можат да се наречат фашистички. Забраната за носење невакцинирани или нецелосно вакцинирани деца во градинки не е фашизам, туку мерка којашто се носи за заштита на населението. Вакцинацијата помага да се стават под контрола над 20 болести како туберкулоза, дифтерија,...

Инспекторите дури сега ќе проверуваат дали градинките примаат невакцинирани деца

Иако помина точно еден месец после препораката на Комисијата за заразни болести, Владата, односно Министерството за здравство да прогласи епидемија на голема кашлица во Скопје, државните здравствени и санитарни инспектори дури сега ќе проверуваат во градинките во државата, дали се примаат деца со пропуштени дози на ДиТеПер вакцината против пертусис. Ова денеска го потврди и министерот за здравство, д-р Илир...

Инспекторите засилено да проверуваат дали во градинките има невакцинирани деца против голема кашлица

Членовите на Комисијата за заразни болести препорачуваат периодов да се засили инспекцискиот надзор во градинките за да се види реалната слика со вакцинирани и невакцинирани деца со ДиТеПер вакцина против голема кашлица, соопшти денеска портпаролот д-р Злате Мехмедовиќ по состанокот на Комисијата. Ова следува неколку дена откако Мета.мк го отвори прашањето за тоа дали и колку се почитува одлуката...

Фабрикувано видео дезинформира дека австралиска компанија развива лек против смрт од ковид вакцина

Во видеото новинарката не зборувала за лек што треба да спречи „умирање од вакцината против ковид-19“. Станува збор за лапсус по кој таа веднаш се поправила, а третманот за кој зборувала се тестирал за да им помогне на пациентите хоспитализирани поради инфекција со ковид-19, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која споделува...

Западот не прави план за депопулација, а Русија не е единствена која трага по вакцина против рак

Фото: Pixabay/qimono
Во објавата се користи терминот „Братска Русија“, за да се прикаже Русија како целосна спротивност на Западот кој е претставен како непријателски. Според објавата, Западот прави планови да убива луѓе, а Русија да ги спасува преку вакцини против рак. Но, не е точно дека Русија е единствената држава која работи на производство на вакцини против рак. Минатата година владата...

Вакцината против голема кашлица е безбедна, над 180 милиони дози се дистрибуирани ширум светот

Единствените луѓе кои зборуваат за некакво криење на бројот на починати како последица на вакцинирањето, е мала група на луѓе кои шират теории на заговори. Во секоја држава вклучително и во нашата, евентуалните несакани ефекти се пријавуваат во одделот за фармаковигиланца при Агенцијата за лекови и медицински средства. Вакцината против пертусис што се администрира кај нас е француска, од...

ХПВ вакцината не влијае на плодноста, девојчињата треба да се вакцинираат

Има многу дезинформации и стереотипи кои влијаат на родителите на девојчиња, кои треба да ја примат вакцината против хуман папилома вирусот (ХПВ). Еден од нив е тврдењето дека вакцината влијае на репродуктивната способност на жените, а тоа воопшто не е точно. Ова беше истакнато на денешниот брифинг со новинарите на тема „Вакцинација против ХПВ“, кој се одржа во Паблик...

Нобелова награда за изумителите на мРНК вакцините

Годишната Нобелова награда за физиологија или медицина беше доделена на унгарската научничка Каталин Карико и американскиот научник Дру Вајсмен. Двајцата научници биле клучни во развивање на технологијата зад мРНК вакцините, технологија која беше основата на вакцините против ковид-19 развиени од Бионтек-Фајзер и Модерна, известува Би-би-си. Пред ковид-19 пандемијата, мРНК технолгијата за вакцини беше експериментална и никогаш претходно не била искористена...

Не е точно дека генетски модифицирани комарци ќе го избоцкаат остатокот од светот

Станува збор за фаза од развој на вакцината против маларија каде се користат комарците исклучиво за развој на вакцината. Самите истражувачи и научници вклучени во процесот негираат дека тоа ќе биде начинот на кој вакцината ќе биде користена од страна на широката популација. Напротив, кога ќе биде развиена, вакцината ќе биде ставена во игли, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Првата вакцина против маларија ќе биде воведена во 12 африкански земји

Долгоочекуваната вакцина против маларија ќе биде дистрибуирана во 12 африкански земји во кои има највисоки стапки на детски болести и смртни случаи предизвикани од болеста, изјавија СЗО, УНИЦЕФ и глобалното светско здружение за вакцини Гави. Засега се предвидени 18 милиони дози, со што потенцијално ќе се спасат десетици илјади животи од болеста која убива повеќе од 500.000 деца под петгодишна...

ЕМА не издала предупредување дека ковид-вакцините предизвикуваат спонтан абортус

ЕМА соопшти дека открила докази кои покажуваат дека тешко менструално крварење може да се случи по вакцинацијата против ковид, заклучувајќи дека постои „разумна можност“ вакцините да го предизвикаат, но никогаш не препорачала дека mRNA вакцините се поврзани со компликации со бременоста, т.е. со плодноста или со абортусот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук...

Неточно се тврди дека Бил Гејтс заговара глобална пандемија, затворска држава и геноцид

Наспроти изнесеното во постот дека Гејтс заговара геноцид, тој во колумната на Њујорк Тајмс предупредува на тоа дека е потребна подготвеност од страна на државите за што повеќе луѓе да се спасат во иднина доколку повторно се случи пандемија. Тој во ниеден момент не кажува дека сака глобална пандемија и затворска држава, ниту, пак, зборува за мерки кои би...

ХПВ вакцината е безбедна и не предизвикува стерилитет

Нема докази за стерилитет предизвикана од ХПВ вакцината. Вакцината е тестирана и одобрена од ФДА (Агенција за храна и лекови во САД ) и е препорачана од медицински и лекарски здруженија во над 120 земји. Вакциналниот профил на оваа вакцина во Македонија е поволен и безбеден. ХПВ типовите 16 и 18 се најчести причинители на ракот на грлото на...

Состојбата со респираторниот синцициски вирус е под контрола, уверува Комисијата за заразни болести

Членовите на Комисијата за заразни болести констатирале дека состојбата со инфекцијата со РСВ (респираторен синцициски вирус), е стабилна, соопштија оттаму. Како што е наведено во соопштението, засега немало зголемување на бројот на новозаболени пациенти и хоспитализации, а болничките капацитети ги задоволуваат потребите за укажување здравствена грижа за децата со симптоми. Покрај тоа, членовите на Комисијата ја разгледале и актуелната епидемиолошка...

Тестот кој може да детектира и ковид и грип не значи дека двата вируса се исти

Станува збор за комбиниран тест, кој детектира и ковид-19 и грип, а тоа не ги прави двата вируса исти, ниту, пак. покажува дека имаат ист причинител. Тоа патем го пишува и во самото упатство за тестирање. Не е точно дека сега е сменето само пакувањето и дека порано сите тестови со кои се детектирал ковид-19, всушност, биле тестови за...

Различни серии на вакцините на Фајзер немаат различен состав

Во постот и во текстот што се споделува се изнесени повеќе невистини. Во написот како извор на информации и заклучоци се користи базата на пријави за сомнеж за несакани ефекти по вакцинација ВАЕРС. Во постот неточно се тврди и дека тие што биле вклучени во клиничките тестирања биле измамени или принудени да учествуваат. Напротив, учеството во клиничко тестирање е...

Постот паушално тврди дека после вакцината се случува епидемија на мозочни удари

Објавата се повикува на текст којшто информира дека во земјава лани биле пријавени 25 илјади случаи на мозочен удар. Но, никаде во написот не се споменува вакцинацијата против ковид-19 како причинител на мозочните удари, тоа е сосема произволна, неаргументирана и непоткрепена констатација на авторот на постот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...