fbpx
Таг: вакцина

таг: вакцина

МЗ: Вчера се аплицирани 12.053 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 467.822 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.686 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.053 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 760.961 дози вакцини, а ревакцинирани се 293.139 граѓани. „Со...

Филипче: Не може сите да страдаме зашто некој не се вакцинира

Иако вакцинацијата не е задолжителна, во исто време размислуваме да воведеме некакви ограничувања од септември или октомври доколку се соочиме со нов бран. Сепак, не можеме сите да страдаме затоа што некој не се вакцинира. Ние не можеме да живееме затворени. Мора светот да функцинира, затоа е и вакцината измислена, за да се врати животот во нормала. Ова го...

МЗ: Вчера се аплицирани 12.821 вакцини

Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.821 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во државата вкупно се аплицирани 700.193 дози вакцини, а ревакцинирани се 259.894 граѓани. „Со последните бројки 58 проценти од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 55 проценти од населението над 65 години е вакцинирано со...

МЗ: Вчера се аплицирани 9.393 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. На вакциналните пунктови заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 434.450 граѓани. „Прва доза вакцина вчера примиле 5.626 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.393 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 686.788 дози вакцини, а ревакцинирани се 252.338 граѓани. Со последните бројки, барем една доза на...

Утре почнува вакцинирање за ковид-19, без закажан термин

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од утре граѓаните ќе може да се вакцинираат за ковид-19 без да закажат термин за вакцинација. „Граѓаните кои немаат закажано термин, првата доза вакцина ќе може да ја примат во пунктовите во здравствените, домови, болници или поликлиники во градовите, односно во постоечките вакцинални пунктови во здравствените установи. Во спортските сали, ќе се врши масовна...

Филипче: Ситуацијата е мирна, неделава ќе се вакцинираат сите пријавени граѓани

Бојот на прегледи во амбулантите е намален и повеќе денови по ред нема притисок. Нема наплив на пациенти ниту во амбулантите што ни кажува дека ситуацијата со ковид е прилично мирна, рече утрово министерот Венко Филипче во емисијата Утрински брифинг. Тој кажа дека анализите на позитивните тестови засега не покажале дека кај нас е присутен индискиот сој на вирусот. -...

Вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од СЗО, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук-профил објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација (СЗО). „Еве ги официјалните карактеристики на вакцината Синовак објавени од СЗО – Инкативиран САРС-Ков2 вирус, потребни се две дози, втората доза од 14-28 дена по првата доза, високо ефикасна за превенција на тешка болест, се дава мускулно...

Вистиномер: ПЦР тестот не е исфрлен од употреба

„Вистиномер“ анализираше тврдење изнесено во пост на Фејсбук дека, наводно, ПЦР тестовите повеќе не можат да се користат, и утврди дека е невистинито. Анализата ја пренесуваме во целост подолу Во постот што го рецензира Вистиномер се тврди дека ПЦР тестовите не можат да се користат, а во линкот под објавата, пак, критикуваниот канадски професор Бирам Бридл е цитиран во некоја...

МЗ: Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, вкупно ревакцинирани над 193.000 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 452.424 дози вакцини, а ревакцинирани се 193.029 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 4.840 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. „Со последните бројки 48 отсто од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42...

Денеска пристигнаа 20.000 дози „АстраЗенека“, донација од Грција

На скопскиот аеродром денеска пристигнаа 20.000 дози вакцини против ковид-19, донација од Грција. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Зоран Заев ги пречекаа пратките со вакцината „АстраЗенека“. На својата фејсбук страна министерот Филипче изрази благодарност до грчката влада. „Денеска од нашите пријатели од владата на Република Грција ја примивме донацијата од 20.000 дози вакцини „АстраЗенека“. Оваа поддршка од грчката влада,...

Вакцинирани се 245.143 граѓани, а пријавени за да се вакцинираат 440.213

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 440.213 граѓани. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно  245.413 граѓани.Прва доза вакцина вчера примиле 1.255 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 14.282 граѓани. Во државата вкупно се...

МЗ: Вчера се аплицирани 11.598 вакцини, а досега вкупно се вакцинирале 231.014 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 231.014 граѓани. Прва доза во текот на вчерашниот ден примиле 2.504 граѓани, а  вкупно вчера се вакцинирани 11.598 лица, соопшти Министерството за здравство. Во државата досега вкупно се аплицирани 290.829 дози вакцини, а ревакцинирани се 59.815 граѓани. Со последните бројки, барем една доза вакцина примиле 47 отсто од населението над...

Министерот Спасовски се вакцинираше против ковид-19 со кинеската вакцина „Синофарм“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се вакцинираше против ковид-19 со кинеската вакцина „Синофарм“, во Вакционалниот пункт во Куманово. „Тоа е граѓанска одговорност на секој граѓанин, имајќи предвид со што се соочивме со пандемијата со ковид-19. Навистина, само вакцинцијата и имунизацијата на населението може да помогне да ја победиме оваа болест,“ изјави Спасовски. Министерот изрази задоволството што граѓаните на Куманово имаат...

Грција конечно почна да ги пушта туристите, обврската за најава 24 часа претходно останува

Од 13 часот, по повеќечасовната блокада на граничниот премин „Евзони“, Грција во 13 часот по македонско време почна да ги пропушта туристите на своја територија, соопшти македонското МВР. Досега во Грција можеа да влегуваат транспортери и други лица од С. Македонија со потврда за престој, како и медицински лица и некои други категории, а од денеска е дозволен влез и...

Филипче се вакцинираше со кинеската вакцина „Синофарм“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се вакцинираше со кинеската вакцина „Синофарм“. Тој изјави дека вакцината долго ја чекавме, и тоа е значаен фактор кој ќе влијае да се смени пандемијата насекаде. Филипче апелираше до граѓаните сите да се вакцинираат, бидејќи несаканите ефекти се мали, а има точни контраиндикации за возрасни групи или некои специфична категориjа на граѓани. Во наредните 10 до...

Вистиномер: Антиваксерство со злоупотреба на името Исусово и преку лажно тврдење за вакцините

Фејсбук пост со наслов „Не ви ги даваме децата“, преку злоупотреба на религиски чувства и лажни информации повикува на антиваксерство. Настрана фактот што децата засега не подлежат на вакцина против ковид-19, пишува „Вистиномер“ во анализа што подолу ја пренесуваме во целост. Објава на Фејсбук на македонски јазик во која има порака-проглас насочен кон јавноста со неколку елементи, а кои се...

Уште 333 нови случаи на ковид-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 107.163

Министерството за здравство на Северна Македонија информираше дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19. Во истиот период, регистрирани се 268 оздравени пациенти. Пријавени се вкупно 10 починати лица. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85 г.,70 г.,70 г.) 2 пациенти од Кавадарци (90...

ДФРЛаб: Про-Кремљ медиумите дезинформираа дека за вакцината Спутник V е успешно аплицирано за одобрување во ЕУ

Про-Кремљ медиумите брзо ја раширија веста дека Рускиот фонд за директни инвестиции успешно аплицирал за одобрување на вакцината Спутник V на пазарот на Европската унија. Истите центри, сепак, беа помалку желни да признаат дека апликацијата е поднесена преку онлајн платформа што Европската агенција за лекови (ЕМА) не ја користи од 2015 година, пишува ДФРЛаб, пренесе Критинк. Про-Кремљ изворите претходно го засилија негативното...

МЗ: Веб-страницата за искажување интерес за ковид-19 вакцина vakcinacija.mk не е во функција, но наскоро ќе биде

Веб-страницата vakcinacija.mk која беше пуштена во потреба во моментов не е во функција. Од Министерството за здравство информираат дека во моментов се прават последните технички прилагодувања. „Се прават последните технички прилагодувања на веб-страницата преку која граѓаните ќе можат да се пријавуваат со изразување заинтересираност за вакцинација против ковид-19. Штом се овозможи целосна функција на веб-страницата, ќе информираме повторно“, велат оттаму.

„Убер“ и „Волгринс“ со соработка за вакцинацијата против ковид-19

На 9 февруари Убер и Волгринс решија да направат партнерство поврзано со транспорт и достава на вакцини против ковид-19, пишува магазинот Форбс. “Ова партнерство е со цел сите заедници да имаат еднаков пристап кон вакцините. На овој начин на пациентите ќе им биде овозможен бесплатен превоз до клиниките каде се извршуваат вакцинирањата како и олеснување на организацијата на овој процес....

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...