fbpx
Таг: вакцина

таг: вакцина

СЗО: Вакцина против вирусот зика за 18 месеци

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ќе бидат потребни 18 месеци за вршење клинички тестирање на вакцината против вирусот зика кај луѓето. Помошникот на генералниот директор на СЗО за здравствени системи и иновации, Мари-Пол Кини, рече дека постојат два кандидати за вакцина кои би можеле да се најдат во производство. Едната ја направил американскиот национален институт за здравје, а другата...

Бројката на заболени од грип во Гостивар забрзано се зголемува

Рапидно се зголемува бројката на заболени од грип во Гостиварско. За споредба, на почетокот од годинава, имаше регистрирано само неколку случаи, а сега нивната бројка изнесува околу 280 лица. Лекарите очекуваат вирусот да се шири интензивно и во периодот што следува. - Вакцината е најдобра заштита од грипот. Во Гостивар сезонава против вирусот се вакцинирани 1.100 граѓани. Тие што не примиле вакцина во периодот...

Во Србија почна примената на кубанската вакцина против рак на белите дробови

Два пациента кои ги исполнија критериумите ја примија кубанската вакцина против рак на белите дробови, со што денеска почна примената на овој лек во Србија, соопшти српскиот министер за здравство, Златибор Лончар. - За луѓето кои денеска ја примија вакцината, ова е сериозна надеж, а останува да ја следиме нивната состојба – рече министерот. Лончар додаде дека има уште седум пациенти...

СЗО: Новата вакцина против ебола е 100 проценти ефикасна

Новата вакцина против ебола, тестирана на 1.000 лица заразени во Гвинеја, се покажала како ефикасна заштита во 100 проценти од случаите и би можела да го спречи ширењето на смртоносниот вирус, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Здравствените стручњаци оценуваат дека резултатите од истражувањето се „извонредни“ и ги менуваат работите поврзани со оваа болест. - Веруваме дека светот е чекор поблиску до пронаоѓањето ефикасна...

Ќе се вакцинираат мигрантите што престојуваат во Македонија

Доктори инфектолози и дерматовенеролози ќе ги посетат мигрантите во прифатниот центар за странци во Гази Баба поради опасност од ширење заразни заболувања, шуга и вошки, најавија здравствените власти. Донесена е одлука да се вакицинираат сите мигранти што ќе престојуваат во Македонија, а комисијата за заразни болести од Министерството за здравство подготвува план за имунизација, објави „Алсат-М“. - Важно е да бидат...

Тодоров: Предвидена вакцина и за стрептокока

Вакцинацијата, генерално, се одвива одлично, а од 2018 година е предвидена и вакцина за стрептокока да влезе во генералниот календар, истакна министерот за здравство Никола Тодоров на синоќешната отворена владина седница. - Таа е честа бактерија, позната за пошироката јавност, особено за оние што имаат деца во градинки и во училишта. Веројатно имаме десет пати поголемо количество од претходно што сме...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...