fbpx
Таг: вакцина

таг: вакцина

Вистиномер: Со стара фотомонтирана насловна страница се обвинува Фаучи дека ја донел СИДА-та во САД

Уште од стартот на пандемијата доктор Фаучи, националниот американски експерт за инфективни болести е честа мета на дезинформации и критики. Во  обид да се поткопа неговиот кредибилитет се споделува и оваа дигитално изменета фотографија која го става Фаучи во центарот на кризата со СИДА во осумдесеттите години од минатиот век, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Нови ковид-протоколи во Германија и Шпанија за македонските граѓани

Германија и Шпанија од денеска воведоа нови протоколи за влез во земјата, информира Министерството за надворешни работи. Согласно препораките од Европската комисија, за влез во Германија, за граѓаните на Северна Македонија ќе се применуваат следните препораки: Важноста на сертификат за вакцина со две дози од призната вакцина од ЕМА/Германија ќе биде 9 месеци/270 дена, наместо досегашните 12 месеци, и соодветно патниците...

Вистиномер: Со руско видео се дезинформира дека ученик починал по примена Спутник вакцина

На почетокот на декември 2021 година, во училиште во московскиот регион, 17 годишен студент починал на час. За смртта има две причини кои циркулираат во руските медиуми, но ниедна не е вакцината против ковид-19. Во извештаите од руските медиуми не се ни споменува дали момчето било вакцинирано или не. Едната причина на која работат форензичарите е срцев удар, а...

Вистиномер: Не може да се споредува ковид вакцинацијата со „вбризгување непозната супстанца“

Составот на ковид вакцината не е непознат. На официјалната веб-страница на Министерството за здравство, kovid19vakcinacija.mk. може да се прочита составот за сите вакцини против ковид-19 кои се употребуваат кај нас. Исто така, вакцинацијата во земјава не е присилна, секој пред да се вакцинира, пополнува изјава за согласност, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен...

Две дози вакцина против ковид-19 до сега примиле 38 отсто од граѓаните

Во петокот и во саботата биле дадени вкупно 5.611 дози вакцини, од кои 2.387 се прва доза, а 1.163 граѓани биле ревакцинирани. Трета доза вакцина против ковид-19 примиле 2.061 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Според статистиките од Министерството, заклучно со вчера вкупно се вакцинирани 822.751 граѓани, ревакцинирани се 789.905, а трета доза примиле 63.137 граѓани. Дури 57 отсто од граѓаните...

Вистиномер: Не е изваден чип од вакциниран човек во Русија

На видеоматеријалот што се споделува на Фејсбук нема ниеден момент и ниеден кадар што потврдува дека се вади чип од рамо на вакциниран човек. Дозата на вакцината е помала од еден милилитар, тоа не е доволен волумен во кој би можел да се вметне микрочип, дури и кога некој би посакал да направи такво нешто. Состојките на вакцините се...

Вистиномер: Во вакцината против ковид нема ебола

Повеќе студии покажуваат дека вакцината против ковид-19 генерира зајакнувачки за имунитетот бели крвни зрнца, наречени Т клетки, специфични за ковид-19. Овие Т клетки помагаат имунитот систем да го организира одговорот и да ги убие клетките кои се инфицирани со вирусот ковид-19. Самиот производител „Џонсон и Џонсон“ гарантира дека нема да се заразите со ебола вирусот ако ја примите вакцината...

Од утре за влез во објекти задолжителен е сертификат за две дози вакцина

Од утре (15 ноември) за влез во објекти, потребен е сертификат - потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест Ковид-19 или сертификат- потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, соопшти Министерството за здравство. Од таму до граѓаните апелираат и да се почитуваат мерките. „Ги...

МЗ: Ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани во државата

Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 5.556 дози вакцини, од кои 950 се аплицирани како прва доза, 1.124 се ревакцинирани, а 3.482 граѓани примиле трета доза вакцина, информираат од Министерство за здравство. „Заклучно со 31 октомври вкупно се вакцинирани 805.008 граѓани, ревакцинирани се 775.825, а трета доза примиле 30.852 граѓани. 54 проценти од граѓаните над 40 годишна возраст...

Сиднеј го прекина карантинот по четири месеца: Граѓаните во редици чекаа за да влезат во паб и да се напијат пиво

Австралискиот град Сиднеј го прекина карантинот по речиси четири месеци. Прославувајќи ја новата слобода локалните жители чекаа ред за пабови и продавници што се отворија на полноќ специјално за таа прилика, пренесе Би-Би-Си. Многу други уживаа во очекуваните средби и посети на домови на роднини и пријатели. Ковид рестрикциите забранија посети на домаќинствата и патување подалеку од зона од 5 километри...

МЗ: Ревакцинирани 45 проценти од полнолетните граѓани во државата

Вчера и во петокот аплицирани се вкупно 4.418 дози вакцини, од кои 1.132 се аплицирани како прва доза, 3.129 се ревакцинирани, а 157 граѓани примиле трета доза вакцина. „Заклучно со 9 октомври вкупно се вакцинирани 795.186 граѓани, ревакцинирани се 748.563, а трета доза примиле 782 граѓани. 53 проценти од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33 проценти од...

МЗ: Вчера се аплицирани 2.798 вакцини

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.798 дози вакцини, од кои 745 се аплицирани како прва доза, 1.999 се ревакцинирани, а 54 граѓани примиле трета доза вакцина, информираат од Министерство за здравство. „Заклучно со 7 октомври вкупно се вакцинирани 793.987 граѓани, ревакцинирани се 745.415, а трета доза примиле 625 граѓани. 53 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст...

Две дози вакцини до сега примиле 35 отсто од вкупната популација во земјата

Во државата до сега две дози вакцина примиле околу 35 отсто од целата популација, соопшто Министерството за здравство. Ако се земат предвид само полнолетните граѓани над 18 години овој процент се качува на 44 отсто. Инаку, вчера биле ставени 3.845 дози вакцини, од кои 958 прва доза, 2.813 втора и 74 трета доза вакцина против ковид-19. „Заклучно со 5 октомври вкупно...

Трета доза вакцина вчера примиле 54 граѓани, целосно вакцинирани 35 отсто од вкупното население

Министерството за здравство информира дека 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина. Ако од оваа бројка се изземат малолетните граѓани, тогаш процентот на вакцинирани на возраст над 18 години се искачува на 43,6 отсто. Како што соопштија од ресорот здравство, во текот на вчерашниот ден 54 граѓани примиле трета доза вакцина, 3.114 примиле втора, а 994 граѓани...

МЗ: Ревакцинирани 43,6 проценти од полнолетните граѓани во државата

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.014 дози вакцини, од кои 1.240 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 44 граѓани примиле трета доза вакцина. „Заклучно со 29 септември вкупно се вакцинирани 786.979 граѓани, ревакцинирани се 726.625, а трета доза примиле 181 граѓани. 52 проценти од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирании, а 32 проценти...

Вистиномер: Ензим од отровна змија-ѕвечарка не е пронајден во вакцините против ковид-19

Во вакцината против ковид нема ензим од змија отровница, односно ѕвечарка. Студијата што се споделува во постот не е спроведена на вакцинирани пациенти, туку на пациенти со ковид, кои биле хоспитализирани неколку месеци пред да почне процесот на имунизација. Пронајдените наоди во самата студија воопшто не се однесуваат на вакцината, така што постот што го оценуваме како невистинит, пишува...

Речиси 86 отсто од починатите од ковид-19 од август наваму биле невакцинирани

Во изминатите седум недели како последица од ковид-19 починале 1033 лица, а 888 од нив или 86 отсто не биле вакцинирани. Останатите 145 починати (14 %) биле целосно вакцинирани, објави Министерството за здравство. „Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања“, велат од ресорот здравство. Во однос на процентот на позитивни, од 6 август до вчера (23 септември) биле регистрирани 32.818...

МЗ: Вчера се аплицирани 12.099 вакцини

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.099 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.474.507 дози вакцини, а ревакцинирани се 697.847 граѓани. „Со последните бројки 55 отсто од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и...

Вистиномер: Фотографија од жена која починала, се злоупотребува за да се оцрни вакцинацијата

Не е познато од што настапила смртта на жената, а самиот факт што таа објавила фотографија на својот Фејсбук профил од редица луѓе кои чекаат за вакцинација на пунктот во салата Борис Трајковски, не е показател дека  починала од вакцина. Но, наспроти тоа што нема докази дека смртта настапила како резултат на вакцина, овој манипулативен пост со паушални тврдења...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.493 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани. „Со...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...