fbpx
Таг: Тимчо Муцунски

таг: Тимчо Муцунски

Мета факт: Ништо од зелените кули за „нула смог“ на Муцунски

Градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски во својата предизборна програма од 2021 година вети дека при реконструкциите на фасадите ќе бидат предвидени нови простори за вертикално зеленило кое ќе гарантира и пониско ниво на загадување. Во програмата имаше и ветување дека ќе се предвидат и т.н зелени кули за нула смог (култури на мовови со васкуларни растенија кои имаат...

Мета факт: Од паркот на дрвјата во Аеродром засега нема ниту трева

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, во својата програма за работа за својот мандат од 2021 година, меѓу другото вети дека ќе изгради парк од 5 илјади квадратни метри зад трговскиот центар Лиса во населбата Ново Лисиче. Во програмата, којашто сега веќе ја нема на веб-страницата на Општина Аеродром, беше ветено дека ова ќе биде направено во првата година од...

Химната ќе се интонира секој понеделник во основните училишта во Аеродром

Наставата во основните училишта во Аеродром секој понеделник ќе започнува со интонирање на македонската химна, објави Тимчо Муцунски на својата Фејсбук страница. Тој сподели и видео од учениците во основното училиште „Лазо Ангеловски“ како ја пеат химната. Според Муцунски, почитта и љубовта кон татковината се градат од најмала возраст. „Станува збор за иницијатива преку која изразуваме искрена почит кон татковината и...

Шест дена откако заминаа, ВМРО-ДПМНЕ информира дека нивни градоначалници се во САД

Шест дена откако заминаа за САД, опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираше дека тројца градоначалници од партијата учествуваат во програмата за меѓународни лидери на Владата на САД. Претходно, Мета.мк објави дека градоначалниците на Аеродром и на Кисела Вода, Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски кои од 6 до 16 септември се на работна посета во Вашингтон, на социјалните мрежи споделуваат објави како да се...

Градоначалници во посета на САД, Муцунски и Ѓорѓиевски споделуваат фотографии како да се овде

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, како и градоначалниците на Кисела Вода, Аеродром, Битола, Крушево и Гостивар веќе шести ден се во посета на Вашингтон, САД на покана од Амбасадата на САД во Северна Македонија како гости на Стејт Департментот. Посетата ќе трае до 16 септември. Орце Ѓоргиевски, Тимчо Муцунски, Тони Коњановски, Томе Христоски и Арбен Таравари се вклучени во работната...

Град Скопје: Казна за Муцунски од 88.000 евра, општината направила дива депонија

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на отпад на јавна површина со што се загрозува животната средина и здравјето на граѓаните, информираше Град Скопје. Оттаму додаваат дека општина Аеродром преку компанијата „Пирамид Билдинг” ангажирана на тендер, наместо на предвидената локација во ЈП...

Муцунски: Високата корупција без реформи ги брка младите од Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, на денешната дискусија „Извештај на Стејт Департментот: Сериозна владина и судска корупција“, рече дека во извештаите од меѓународните организации се гледа фактичката состојба во Македонија. Поточно, според него, претходната година била година на неуспеси, година без реформи, година на висока корупција и година на стагнација. Поради тоа, младите се разочарани и се иселуваат од...

Од понеделник „Лајка“ ќе ги заловува бездомните кучиња во Аеродром

Од понеделник заловувачкиот тим на ЈП Лајка ќе започне со стратешко заловување во општина Аеродром, известуваат од јвното претпријатие. Тимот заловувачи во текот на целата следна недела ќе заловува во општината во следните реони: Ново Лисиче, Јане Сандански, Реонски Центар, Бисер, Стар Аеродром, Мичурин и Острово. „Заловувачкиот тим ќе го залови секое бездомно куче кое што ќе го сретне во овие...

Тимчо Муцунски во посета на САД: Работна средба со претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Тој остварил средба со Стивен Џи, директор во Директоратот за Јужно - Централна Европа и Бенсон Сивек, офицер одговорен за Македонија. Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата биле потврдени...

Муцунски најави градба на две градинки во Аеродром следната година

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски најави дека следната година општината планира почеток на градба на две нови градинки, од кои едната ќе биде во населба Лисиче, а другата позади кулите Џевахир. Муцунски денеска ги презентираше плановите за следната година, при што рече дека најважни за Аеродром како најголема општина во земјава, но и општина со најмладо население, се капиталните...

ДЕБАТА: Политичарите разговараа со младите за како да се подобри нивниот стандард

Корупцијата како главна причина за иселување на младите од земјава, состојбата со студентскиот и ученичкиот стандард, мерките што државата ги презема за подобрување на состојбата на младите, беа дел од темите што се најдоа во фокус на настанот „Како до подобар младински стандард во 2023 година?“ во организација на Институтот за добро управување и евро-атлантски перспективи (ИДУЕП) и Фондацијата...

Општина Аеродром контра Ангелов: Ова не е Твитер и кршење керамиди, за кејoт е одговорен Град Скопје

Општина Аеродром реагираше на вчерашната прес-конференција на директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, тврдејќи дека тој ги измешал термините, поимите и надлежностите. Како што посочуваат од општината, Ангелов, наместо да ја вршел својата работа согласно законот, тој пласирал невистини и ја префрлал одговорноста. Оттаму потенцираат дека ако Ангелов ги познавал законите, ќе знаел дека обврска на институцијата...

Мета факт: Градоначалникот Муцунски не започна со изградба на нова гимназија во Аеродром

Градоначалникот на скопската општина Аеродром Тимчо Муцунски, во своите обраќања пред граѓаните, во периодот пред локалните избори кои се случија минатата година, кажа дека во Аеродром ќе биде изградена модерна гимназија. Ова ветување, до денеска, е неисполнето. Муцунски, во кампањата за локалните избори, во видео обраќање насловено како „Мојата програма за Аеродром во 90 секунди“, кажува дека ќе има изградба...

Муцунски: Некој го мести Николовски, МВР да ги разоткрие вистинските сторители

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, и градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски смета дека некој го мести 23 годишниот Никола Николовски кој е осомничен за поврзаност со лажните закани за бомби во скопските средни училишта. Муцунски на социјалните мрежи објави оти смета дека Николовски е невин, а полицијата треба да ги разоткрие вистинските сторители. Муцунски во својата објава на социјалните мрежи...

Муцунски се сомнева дека министри и безбедносни структури со државни ресурси финансираат проруски медиуми

Градоначалникот на скопската општина Аеродром, Тимчо Муцунски во своето гостување на Радио Лидер потенцираше дека постои сомнение кое што доаѓа и од надвор од Македонија дека владини претставници, одредени министри и одредени безбедносни структури во земјата финансираат проруски медиуми преку користење на државни ресурси, информираат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Како што вели Муцунски во интервјуто, овие медиуми ширеле кампања спротивна...

Вистиномер: Основците од Општина Аеродром не добија таблети

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски, коешто го оцени како неисполнето. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Ветување: Таблет за секое дете Општината ќе обезбеди таблети за секое дете од 1 до 9 одделение и со тоа ќе ја подигне свеста за дигитализација и модерното време, со што ќе го олесниме товарот на буџетот на...

Јавна расправа: Општините ветуваат формирање на локалните младински совети

Новите градоначалници од скопските општини ветуваат формирање на локалните младински совети, коишто со новиот Закон за младинско учество и младински политики ќе треба да ги формираат на локално ниво. Здружението „Младите можат“ вчера ја организираа јавната расправа за имплементацијата на овој закон, на која што учествуваа градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски, градоначалникот на Гази Баба Бобан Стефковски и претставникот...

Вистиномер: Изјавата на Муцунски за „СДСМ како пречка кон Европа“ е повеќе од очигледен спин

Без оглед на реалното поткревање на стандардите во повеќето области што беа оценувани од ЕУ, непобитен факт е дека главната причина за „зеленото светло“ за отпочнување преговори беа потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија – издејствувани токму од СДСМ, пишува „Вистиномер.мк“ во новиот Контраспин.   Тимчо Муцунски, кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, на...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...