fbpx

Муцунски се сомнева дека министри и безбедносни структури со државни ресурси финансираат проруски медиуми

-

Градоначалникот на скопската општина Аеродром, Тимчо Муцунски во своето гостување на Радио Лидер потенцираше дека постои сомнение кое што доаѓа и од надвор од Македонија дека владини претставници, одредени министри и одредени безбедносни структури во земјата финансираат проруски медиуми преку користење на државни ресурси, информираат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Како што вели Муцунски во интервјуто, овие медиуми ширеле кампања спротивна на интересите на нашата држава „како земја членка на НАТО“.

Притоа, градоначалникот на Аеродром не наведе за кои владини претставници, министри или безбедносни структури во земјава станува збор, ниту пак го обелодени името на акционерското друштво во доминантна државна сопственост преку кое наводно се издвоиле финансии за проруски медиуми.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...