fbpx
Таг: N2023ttsv

таг: n2023ttsv

Сообраќајни знаци на автопатот Миладиновци-Штип исчкртани со руски пропагандни симболи, одговорност нема

Десетина сообраќајни знаци и опрема на автопатот Миладиновци-Штип се исчкртани со проруски пропагандни симболи. Симболот „Z“, со кој се глорифицира руската воена инвазија врз Украина и кој се најде испишан на воените возила со кои Русија ја нападна Украина, заедно со пароли од типот „Братска Русија“, од неодамна се испишани со спреј на сообраќајни знаци на автопатот, на потегот...

Франција разобличи обемна руска кампања за дезинформации

Франција разоткрила обемна руска кампања чија што цел била да се подрие поддршката од Западот за Украина, извести француската државна агенција Viginum, чија намена е борба против странски дигитални вмешувања. „Ангажирањето на руските амбасади и културни центри, коишто активно учествувале во засилувањето на оваа кампања, вклучително и преку официјалните профили на социјалните мрежи, е уште една илустрација на хибридната стратегија...

„Денови на Русија“ во Скопје и Софија, бугарското МНР реагира за ширење дезинформации од руската амбасадорка

Амбасадите на Русија во Скопје и во Софија изминативе денови го одбележаа државниот празник на Руската Федерација „Денот на Русија“, со организирање на приеми во двата главни града на кои испратија скандалозни пораки во врска со руската воена агресија врз Украина. Бугарското Министерство за надворешни работи денеска беше приморано јавно да реагира и да ги осуди како „неприфатливи и недозволиви...

Тврдењето со кое САД се инволвира во приказна за намерно ширење птичји грип е руски дезинфо наратив

Внимателно прегледување на сè што е досега објавено на оваа тема јасно укажува на фактот дека тврдење за намерно заразени птици од страна на Пентагон во актуелната војна во Украина е само дел од рускиот дезинформациски наратив со цел да се оправда нивната инвазија од 24.02.2022, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на социјалната мрежа...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел од низата чекори за борба против лажните вести и дезинформациите што доаѓаат од Русија, јавува „Гардијан“. Во исто време, ЕУ ја предупреди платформата Твитер дека ќе се соочи со брзи санкции...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија е жртва во војната со Украина, зашто таа само се брани. Додуша, на рака на Путин овој месец му одеа и битките со дронови и двата напада врз Москва, едниот...

Не е точно дека владата на Украина се заканува дека ќе почне терористички напади низ Европа

Во исечокот од видеото кој погрешно е интерпретиран во постот, Подољак зборува за хипотетичка ситуација во која ЕУ би престанала да ѝ помага на Украина и објаснува што би се случувало во Европа, доколку престане помошта во оружје. Но, тој не кажува дека Украина би вршела терористички напади во Европа, туку вели дека во Украина би имало геноцид, дека...

Не е точно дека „радиоактивен облак“ се движи кон Западна Европа

Не постои радиоактивен облак кој се движи кон Западна Европа и не е точно дека во Полска е забележано зголемување на радијацијата. Во Хмелницики нивото на радијација е во дозволените граници и тоа е измерено од локалните власти и објавено. Ваквата дезинформација е веќе разоткриена од странски проверувачи на факти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Твитер се повлече од доброволниот кодекс за дезинформации на ЕУ

Социјалната мрежа Твитер се повлекла од доброволниот кодекс на Европската Унија (ЕУ) за борба против дезинформациите. Веста ја објави комесарот за внатрешен пазар на ЕУ, Тиери Бретон, кој ја предупреди компанијата на Илон Маск дека ќе мора да ги почитува новите закони, пренесува Би-Би-Си. „Обврските остануваат. Можете да бегате, но не можете да се скриете“, напиша Бретон на Твитер. Почнувајќи од...

Бахмут е украински град, Русија го нападна, не го ослободи

Бахмут е украински град и тој не може да биде ослободен од Русите, како што се тврди во постот. Русија го нападна Бахмут и целосно го уништи. Тоа што Русија тврди дека овој град е нејзин, е спротивно на реалноста.  Според Киев, дел од Бахмут сè уште е под контрола на Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Не е вистина дека македонски војници ќе се борат со руски вооружени сили во Приднестровје

Постот шири дезинформации дека македонски војници ќе бидат испратени да се борат со руските вооружени слики во Приднестровје. За тврдењето дека нашите војници наместо во Романија ќе заминат за Молдавија, која не е членка на НАТО, не е понуден никаков доказ. Од Министерството за одбрана за Вистиномер одговорија дека станува збор за редовна ротација на припадници на Армијата во рамките...

Нема докази дека ЦИА се обидела да собори над 50 легитимно избрани влади од 2003 до 2014

Не е вистина дека САД и ЦИА собориле демократски влади избрани во овие држави. Во сите овие револуции има голем број на фактори кои придонеле за нив, вклучително опозицијата во државите, невладиниот сектор, интернетот, младите.., но главните протагонисти се секогаш домашни актери од државата каде се случува револуцијата и не може да бидат САД и ЦИА. Точно е дека...

Куп дезинформации за Украина во видео кое промовира мноштво проруски наративи

Контроверзната позната новинарка Лара Логан во гостување на утринска програма на американска телевизија изнесе еден куп невтемелени тврдења за војната во Украина и за руската агресија, кои речиси целосно се совпаѓаат со руските дезинформациски наративи за Украина и за Западот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се...

Османи во Брисел: Не сме директно на бојното поле, ама сепак сме на бојно поле од наративи и дезинформации

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан во рамки на Советот за надворешни работи, со кој заседаваше Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел. Во фокусот на разговорите, како што соопштуваат од МНР,...

Историјата не се повторува, бидејќи Зеленски не е Хитлер

Не е првпат на социјалните мрежи да се шират наративи дека Украина е нацистичка и фашистичка, дека таму се глорифицира нацизмот (неонацизмот), како и дека Зеленски е нацист. Ова се прави сè со цел да се оправда руската агресија врз оваа суверена земја којашто трае повеќе од една година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме...

МНР во соработка со Амбасадата на САД организираше конференција за дезинформации и хибридни закани

Министерството за надворешни работи, во соработка со Амбасадата на САД организираше Конференција „Медиумска писменост и справување со дезинформации – подготвеност на институциите за заштита од хибридните влијанија“. Воведни обраќања имаа државниот секретар Филип Тосевски и Аугуста Филибин од Амбасадата на САД во Скопје. Учество зема и реномираниот американски експерт Енди Карвин, претставник од НАТО Одделот за јавна дипломатија, како и...

ДЕБАТА: На македонските редакции им се потребни проверувачи на факти

На македонските медиуми им се потребни проверувачи на факти во редакциите, треба да се насочиме кон посилно застапување на саморегулацијата на медиумите, да се стремиме кон воведување медиумска писменост уште од мали нозе кај децата, но и да направиме јасна дистинкција во земјава на професионалните од непрофесионалните медиуми. Ова беше кажано на денешната панел-дискусија „Слободата на медиумите наспроти политичките...

Интервју со Тамила Велковска: Проруската пропаганда вешто злоупотребува „болни точки” на македонските граѓани

Иако Здружението на Украинците во Македонија постои веќе повеќе од деценија, јавноста за „Лесја Украинка“ дозна преку настаните поврзани со војната во Украина, која Русија ја започна минатата година. Откако во февруари 2022 година се оддржа протест во Скопје за поддршка на Украина, Здружението почна да организира хуманитарни акции и настани за да ја информира јавноста за воениот терор...

ДЕБАТА: Агресијата на Русија врз Украина во моментов е најголемата безбедносна закана

На Универзитетот „Американ Колеџ“ во Скопје денеска се одржа дебата со студентите на овој универзитет на темата „Зајакнување на источното крило на НАТО“, на која учествуваа чешкиот амбасадор Јарослав Лудва, в.д. полскиот амбасадор Пјотр Висоцки, директорот на Словачката асоцијација за надворешна политика Томас Стразау, директорот на одделот за безбедносна политика и непрофилерација при Министерството за надворешни работи во Унгарија...

Путин на Црвениот плоштад ги повтори главните дезинформациски наративи – Русија е жртва и се бранела!

Голема салва руски дезинформациски наративи беше „истрелана“ на 9 мај, директно од Црвениот плоштад во Москва од устата на рускиот претседател, Владимир Путин во говорот на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, пишува Вистиномер.мк. Главниот руски дезинформациски наратив во оригинална верзија е стар, од првите месеци по инвазијата на Украина на 24.02.2022, а тоа е Украина со...

Над 1000 починати аџии поради високите температури во Мека

Повеќе од 1.000 аџии загинале за време на овогодинешниот аџилак во Саудиска Арабија поради екстремно високите температури, пишува Асошиејтед Прес. Најмногу смртни случаи се пријавени од Египет – 658. Индонезија...