fbpx

Химната ќе се интонира секој понеделник во основните училишта во Аеродром

Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски сподели видео од ученици како ја интонираат химната

-

Наставата во основните училишта во Аеродром секој понеделник ќе започнува со интонирање на македонската химна, објави Тимчо Муцунски на својата Фејсбук страница. Тој сподели и видео од учениците во основното училиште „Лазо Ангеловски“ како ја пеат химната.

Според Муцунски, почитта и љубовта кон татковината се градат од најмала возраст.

„Станува збор за иницијатива преку која изразуваме искрена почит кон татковината и со која имаме цел да го подигнеме националното чувство и љубовта на дечињата кон Македонија, но и ќе ги охрабриме да учат за македонската култура и традиција“, дополни Муцунски.

Инаку, слична ваква пракса беше имплементирана во основните училишта во општина Аеродром во 2017 од страна на тогашниот градоначалник Ивица Коневски.

Во Законот за употреба на грбот, знамето и химната на Република Северна Македонија не постојат никакви препораки во врска со интонирањето на химната во училишта.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...