fbpx
Таг: аеродром

таг: аеродром

Меѓународниот аерoдром Скопје не нуди изгубени куфери за 1 евро

Станува збор за лажна понуда со цел финансиска измама, во која се злоупотребува брендот и името на ТАВ аеродромите. Со багажот на патниците не се тргува, туку тој им се враќа на патниците доколку го изгубат. Оваа страница, до која води објавата што се шири на Фејсбук, не е на ТАВ Македонија, туку е на измамници, кои целат да...

Зонското паркирање во општина Аеродром се „проширува“

Општина Аеродром соопшти дека се работи на проширување на опфатот на зонското паркирање на нејзината територија. Ќе се организираат и анкети, а опфаќањето на нови паркиралишта со наплата за паркирање, ќе трае до крајот на годинава. Првата фаза опфаќа формирање и обележување паркинг зони на булеварот „Јане Сандански“, како и улиците „23 Октомври“, „Ангел Димовски“ и „Коста Новаковиќ“. Втората фаза ќе...

Заложничка драма на аеродромот во Хамбург, 35-годишен маж со возило во кое имало и дете упаднал на пистата

Аеродромот во Хамбург денеска е затворен, соопштија германските власти, бидејќи полицијата се справува со заложничка ситуација за која велат дека најверојатно вклучува спор околу изрекувањето на мерка притвор, објави Ројтерс. Од вчера вечер еродромот е затворен за сите полетувања и слетувања, а на местото на настанот има голем број на полициски сили за да се справат со мажот кој...

Запленети 5 килограми сребрен накит и бижутерија на скопскиот аеродром

Околу пет килограми сребрен накит и бижутерија се запленети од страна на царински службеници на Меѓународниот аеродром Скопје. Странски државјани не го пријавиле накитот, но биле фатени од цариниците, известува Царинска управа. Во едниот случај станува збор за четири килограми сребрен накит и бижутерија што британски државјанин, инаку сопственик на продавница за накит, се обидел да ги изнесе од државата...

Химната ќе се интонира секој понеделник во основните училишта во Аеродром

Наставата во основните училишта во Аеродром секој понеделник ќе започнува со интонирање на македонската химна, објави Тимчо Муцунски на својата Фејсбук страница. Тој сподели и видео од учениците во основното училиште „Лазо Ангеловски“ како ја пеат химната. Според Муцунски, почитта и љубовта кон татковината се градат од најмала возраст. „Станува збор за иницијатива преку која изразуваме искрена почит кон татковината и...

Ѓубрето се расчисти, останаа кавгите меѓу Арсовска и градоначалниците

Сите општини можат да одлагаат отпад во ЈП „Дрисла“ и за тоа да им се изработи фактура и да им се наплати, како што било и досега, рече денеска градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, по најавите дека општината ќе добие казна од над 85 илјади евра. Казната следува откако во неделата, а по сериозниот застој со одлагањето на...

Со 100.000 евра в џеб, странски државјанин спречен да патува за Цирих

Царински службеници спречиле обид за нелегално изнесување на девизи и заплениле 90.000 евра по извршена контрола на патникот Х.А. кој патувал на релација Скопје – Цирих, соопштуваат од Царинска управа. „Патникот, кој бил странски државјанин, на Меѓународниот аеродром Скопје се пријавил со само еден сив куфер, по што се упатил на излез од Република Северна Македонија и не пријавил ништо...

Локвенец не рекол дека ќе се гради пруга од скопскиот до охридскиот аеродром

Во интервју за порталот Локално, Локвенец вели дека до двата аеродрома во иднина ќе има можност да се пристигнува и со воз, но не и дека аеродромите во двата града  – Скопје и Охрид, меѓу себе ќе бидат поврзани со пруга. Односно, планирано е да има железничка линија што ќе го поврзува Охрид со охридскиот аеродром и Скопје со...

Бујар Османи ја претстави експресната постапка на аеродромите за имателите на МКарта

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска официјално ја претстави можноста носителите на МКарта да имаат експресно завршување на процедурите на аеродромите во Скопје и Охрид, при влегување во земјава. Проектот МКарта беше пoчнат во мај 2021 година, како признание и потврда за истакнати личности или поединци од земјата кои живеат во странство, а кои со својата работа и професионалност...

Дезинформација е дека деца во училиште во Аеродром требало да се облекуваат како спротивниот пол

Наводите во непроверената вест за некакви наводно планирани активности во училиште во Аеродром, се пласирани како вистинити, со цел почнување хајка против градоначалникот на Аеродром дека спроведува некаква индоктринација за учење на децата дека не постојат родови, дека мажите можат да бидат жени и обратно. Не е точно дека раководството на училиштето им наложило на децата да дојдат...

ТАВ: По дојавата за бомба, летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен

Летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен, сé додека не добиеме известување од МВР дека е безбедно операциите на аеродромот да продолжат по редовниот распоред, информираа денеска од ТАВ Македонија, откако скопскиот аеродром доби дојава за поставена бомба. Освен аеродромот, дојава добија и десетици училишта, хотели, како и трговски центри. „Меѓународниот аеродром Скопје утрово преку електронска пошта прими закана за...

Мета факт: Градоначалникот Муцунски не започна со изградба на нова гимназија во Аеродром

Градоначалникот на скопската општина Аеродром Тимчо Муцунски, во своите обраќања пред граѓаните, во периодот пред локалните избори кои се случија минатата година, кажа дека во Аеродром ќе биде изградена модерна гимназија. Ова ветување, до денеска, е неисполнето. Муцунски, во кампањата за локалните избори, во видео обраќање насловено како „Мојата програма за Аеродром во 90 секунди“, кажува дека ќе има изградба...

Дојави за поставени 50 бомби на повеќе локации во Белград

Бројни дојави за бомби се пријавени денес за повеќе важни објекти во српската метропола, Белград. Оваа информација ја потврди и српското Министерстви за внатрешни работи за Еуроњуз на српски јазик. Електронски пораки со заканувачка содржнина испратени од наводна „Азовска античетничка бригада“, во кои е наведено дека се поставени бомби на 12 локации низ Белград биле проследени и до неколку медиуми...

Денеска се одбележува Светскиот ден на Контролата на летање и стогодишнината од оваа професија

Денешниот ден, 20 октомври е Светски ден на Контролата на летање, а токму оваа година се слави стогодишнината на оваа професија. Во Северна Македонија, 120 контролори и помошници контролори на летање опслужуваат преку 1.200 воздухоплови на ден, вклучувајќи ги двата аеродроми во Скопје и Охрид, како и авионите кои ја прелетуваат нашата територијата. „Домот на овие професионалци е М-НАВ а.д.Скопје,...

Бесплатни часови по пливање за 1.000 првачиња и деца со попреченост во Општина Аеродром

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски: Ветување: Бесплатното пливање за сите првачиња, почнувајќи од септември 2022 година    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски,  во јануари на презентацијата  на општинскиот Буџет за 2022 година, меѓу другото, вети и бесплатното пливање за сите првачиња од основните училишта во Аеродром,...

Над Скопје ќе прелетаат два американски воени авиона Ф-35 [фото]

Два борбени авиона од типот Ф-35 на Националната гарда на Вермонт, денеска извршија прелет и слетаа на аеродромот во Петровец, а попладнево ќе прелетаат и над Скопје, соопшти Министерството за одбрана, кое вели дека станува збор за „приказ на силното сојузништво и единство во Алијансата, како и на речиси тридецениското партнерство меѓу Армијата на Северна Македонија и Националната гарда...

Четири општини ги послушаа младите и започнаа да ги реализираат нивните еколошки идеи

Нови контејнери и велосипедски патеки во Куманово, фотоволтаични кровови во Чаир, селекција и чистење на отпадот и нови велосипедски паркинзи во Аеродром, како и нови паркови и повеќе зеленило, а помалку автомобили во Кисела Вода. Ова се проекти на кои се работи, а кои ги побараа младите од овие четири општини пред локалните избори минатата година, преку проектот „Дигитален...

МНР реагира на некористењето на уставното име од страна на новата локална власт во Штип и Аеродром

Министерството за надворешни работи (МНР) реагираше на некористењето на уставното име на земјава на конститутивните седници на Советите на општина Штип и општина Аеродром, односно при потпишувањето на свечената изјава од страна на новоизбраните советници. Министерството укажува дека според законите за ратификација на Преспанскиот договор и за уставните измени од јануари 2019 година, уставното име на државата е Република Северна...

Истрелани ракети кон аеродромот во Кабул, силите на САД ги уништиле

Пет ракети утрово биле испукани од автомобил во правец на меѓународниот аеродром во Кабул, главниот град на Авганистан, но биле навремено уништени од системите за ракетна одбрана на САД, јави Би-Би-Си. Белата Куќа го потврдила нападот, но рекла дека и покрај него, ќе продолжи евакуацијата од Кабул без посебни измени. Авганистански медиуми објавија дека пет ракети биле испалени од автомобил во...

Над 100 загинати во нападите на аеродромот во Кабул, 13 од нив војници на САД

Повеќе од 100 луѓе, од кои 90 Авганистанци и најмалку 13 војници на САД, ги загубија животите во вчерашните бомбашки напади пред аеродромот во Кабул, главниот град на Авганистан, како и во неговата близина, кажуваат најновите податоци од утринава, известува Би-Би-Си. Една експлозија во толпата луѓе што чекаа шанса да бидат евакуирани со авион од аеродромот што го контролираат вооружените...

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...