fbpx

Истрелани ракети кон аеродромот во Кабул, силите на САД ги уништиле

-

Пет ракети утрово биле испукани од автомобил во правец на меѓународниот аеродром во Кабул, главниот град на Авганистан, но биле навремено уништени од системите за ракетна одбрана на САД, јави Би-Би-Си.

Белата Куќа го потврдила нападот, но рекла дека и покрај него, ќе продолжи евакуацијата од Кабул без посебни измени.

Авганистански медиуми објавија дека пет ракети биле испалени од автомобил во правец на меѓународниот аеродром, а подоцна претставник на власта на САД за „Ројтерс“ изјави дека ракетната одбрана ги пресретнала ракетите. Еден локален медиум од Кабул објави видео на кое се гледа како час се крева над Кабул и потоа и еден запален автомобил.

Засега нема пријави за повредени или загинати.

Вчера САД со дрон интервенираа за да спречат, како што се нагласува, напад на аеродромот. Цел било едно возило, а покрај еден загинат во возилото, САД ги истражуваат пријавите за цивилни жртви настрадани од експлозивот во возилото. американски медиуми, пак, јавија за девет члена на семејство, вклучувајќи и деца, што загинале во нападот од дронот.

Минатата седмица повеќе од 100 Авганистанци и 13 војници на САд загинаа во два напади на бомбаши-самоубијци кај аеродромот. Одговорноста за нападите ја презеде локално крило на Исламска држава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...