fbpx

Истрелани ракети кон аеродромот во Кабул, силите на САД ги уништиле

-

Пет ракети утрово биле испукани од автомобил во правец на меѓународниот аеродром во Кабул, главниот град на Авганистан, но биле навремено уништени од системите за ракетна одбрана на САД, јави Би-Би-Си.

Белата Куќа го потврдила нападот, но рекла дека и покрај него, ќе продолжи евакуацијата од Кабул без посебни измени.

Авганистански медиуми објавија дека пет ракети биле испалени од автомобил во правец на меѓународниот аеродром, а подоцна претставник на власта на САД за „Ројтерс“ изјави дека ракетната одбрана ги пресретнала ракетите. Еден локален медиум од Кабул објави видео на кое се гледа како час се крева над Кабул и потоа и еден запален автомобил.

Засега нема пријави за повредени или загинати.

Вчера САД со дрон интервенираа за да спречат, како што се нагласува, напад на аеродромот. Цел било едно возило, а покрај еден загинат во возилото, САД ги истражуваат пријавите за цивилни жртви настрадани од експлозивот во возилото. американски медиуми, пак, јавија за девет члена на семејство, вклучувајќи и деца, што загинале во нападот од дронот.

Минатата седмица повеќе од 100 Авганистанци и 13 војници на САд загинаа во два напади на бомбаши-самоубијци кај аеродромот. Одговорноста за нападите ја презеде локално крило на Исламска држава.

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download redmi firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy course