fbpx
Таг: дрон

таг: дрон

Напад со дрон предизвикал штета во предградија на Москва

Русија собори најмалку три беспилотни летала лансирани од Украина во вторникот рано изутринава, а кои беа насочени кон главниот град на земјата, соопшти руското Министерство за одбрана, а пренесува „Гардијан.“ Министерството соопштило дека системите за противвоздушна одбрана уништиле две беспилотни летала над регионите Калуга и Твер, кои се граничат со московскиот регион, како и еден поблиску до главниот град, над...

Москва и руски аеродроми повторно нападнати со дронови

Русија собори 3 борбени беспилотни летала во последниот обид за напад на Москва, а воздушниот сообраќај на московските аеродроми Внуково, Шереметјево и Домодедово е запрен втор ден по ред поради напади со беспилотни летала. Руската противвоздушна одбрана собори две беспилотни летала и електронски оневозможи друго над центарот на Москва, што е најнов напад на главниот град на Русија со...

Дрон соборен над Москва, оштетена е една деловна зграда

Руските власти ја обвинија Украина дека извршила напад со беспилотно летало врз зграда во Москва, предизвикувајќи експлозија која се слушна низ деловниот кварт на градот, пренесе Би-би-си. Градоначалникот Сергеј Собјанин рече дека противвоздушната одбрана го соборила дронот со неговите остатоци кои паѓале врз Експо центарот во градот. Непроверените снимки на социјалните мрежи се чини дека покажуваат густ сив чад што се...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да се спречи да има материјал што понатаму би се разгорувал, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на социјалната мрежа Фејсбук споделува видео за кое се тврди...

Две верзии за урнатиот американски дрон во Црно Море – можна е и трета!?

Две спротивставени верзии се пласираат за инцидентот во кој американски воен дрон се урна во Црно Море на 14 март. Американската, која тврди дека уривањето на дронот е последица на неодговорно и небезбедно маневрирање на руските воени авиони кои намерно го оштетиле и пропелерот на дронот и руската, која се заснова на тврдењето дека дронот паднал поради „опасно маневрирање“...

Низа обвинувања по соборувањето на американски дрон од Русија над Црно Море

Американските власти ја обвинија Русија дека мора да го почитува меѓународниот воздушен простор откако дрон на војската на САД се урна во Црното Море кој претходно бил намерно оштетен од руски воени авиони, пишува Би-би-си. Според тврдењата на американската војска, пред дронот летал авион „Сухој-27“ и намерно исфрлил гориво, по што се судрил со дронот што предизвикало оштетување на...

Украински тинејџер прогласен за „глобален студент на годината“ поради иновација за откривање на мини

Развој на беспилотно летало што открива поставени нагазни мини е иновацијата поради која 17-годишниот украински тинејџер Игор Клименко ја доби наградата од 100.000 долари и се стекна со титулата „глобален студент на годинава“, пренесува весникот „Ивнинг стандард“. Младиот талент од Украина успеа да победи во конкуренција меѓу повеќе од 7.000 студенти од целиот свет, а престижната награда му беше доделена...

Напад со дрон врз седиштето на руската Црноморска флота на Крим

Русија извести за нови украински напади со беспилотни летала во петокот вечерта, еден ден откако експлозиите одекнаа во близина на воените бази во областите на Украина и областите под контрола на Русија, што е очигледна приказ на зголемената способност на Кјив да ги гаѓа флотите на Москва далеку од линиите на фронтот, пренесе Ројтерс. Последните инциденти уследија по огромните експлозии...

Вистиномер: Не е точно дека во Скопје паднал руски воен дрон

Извори од МВР за медиумите потврдија дека по пријавата постапиле и нивни претставници го проверувале атарот на Арачиново, но не нашле ништо. Никаде не се спомнува дека станува збор за руски воен дрон како оној во Загреб, како што сугерира објавата. Имено, во Загреб не падна руски воен дрон, туку, како што изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, станува збор...

Реакции по заканата од амбасадорот на Русија за приближувањето на БиХ кон НАТО

По изјавата на рускиот амбасадор во БиХ, Игор Калабухов, дека Русија ќе реагира во случај на прием на БиХ во НАТО, спомнувајќи ја во контекстот и Украина, уследија остри реакции од САД и од Велика Британија „Последните закани на рускиот амбасадор кон Босна и Херцеговина се опасни, неодговорни и неприфатливи. Ниту една трета страна нема право на одлука во безбедносните...

Столтенберг: Дронот не бил вооружен, останал без гориво и се урнал надвор од Загреб

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција беше прашан за падот на дронот во Загреб. 🔴 LIVE SOON (15:00 CET) Pre-ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin 📍 @NATO HQ, Brussels https://t.co/t9v9SGOD2b — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 15, 2022 „Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме сите факти. Прелиминарните индиции велат дека дронот не бил вооружен, дека бил надвор од курсот,...

Истрелани ракети кон аеродромот во Кабул, силите на САД ги уништиле

Пет ракети утрово биле испукани од автомобил во правец на меѓународниот аеродром во Кабул, главниот град на Авганистан, но биле навремено уништени од системите за ракетна одбрана на САД, јави Би-Би-Си. Белата Куќа го потврдила нападот, но рекла дека и покрај него, ќе продолжи евакуацијата од Кабул без посебни измени. Авганистански медиуми објавија дека пет ракети биле испалени од автомобил во...

Шилегов: Отпадот од нивите бесплатно ќе го отстрануваме, прекршителите ќе се ловат со дрон

Граѓаните ќе можат за гранките, сувите треви, плевелите и за другиот отпад кои досега ги палеле бидејќи немало друг начин да се ослободат од него, да се обратат до Градот Скопје за да се тргне од нивните ниви, информираше на денешната прес-конференција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој истакна дека од денес па до 30 септември граѓаните ќе можат...

Инспекторатот со дрон го снимал и следел дивото фрлање и палење отпад

На подрачјето на Скопје состојбата со загадениот воздух е веќе под прагот на алармирање, извести Државниот инспекторат за животна средина на својата Фејсбук страница, повикувајќи се на податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот од 31 јануари. „Се прекинува епизодата за надминување на прагот за алармирање за две мерни места во Скопје Лисиче и Ректорат за два...

Можни се воздушни напади на САД на позиции на Исламска држава на Филипини

Пентагон разгледува план со кој на американската војска би ѝ се дало зелено светло да изврши воздушни напади на позициите на терористичката организација Исламска држава на Филипини, јави „Ен-би-си њуз“, повикувајќи се на двајца неименувани високи функциониери на одбраната. Планот би можел да биде презентиран денеска, а како што се наведува, нападите би биле изведени со беспилотни летала. Позициите на екстремистите...

СДСМ ги обвини Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за провокациите со дронот во Чаир

Ги осудуваме сите провокации што имаат цел да поттикнат меѓуетнички тензии, од кого и да доаѓаат, за какви било интереси и да се направени, вклучително и инцидентот со дрон на фудбалски натпревар во Чаир, соопштија денеска од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Од партијата ги повикуваат граѓаните да не потпаѓаат на насилните и потпалувачки сценарија на Никола Груевски и на тесното...

Соборен неидентификуван дрон над Техеран

Иранската противвоздушната одбрана соборила неидентификувано беспилотно летало над Техеран, јавија локалните медиуми. Граѓаните на главниот ирански град слушнале силна стрелба на единиците за противвоздушна одбрана во западниот дел на градот. Првичните информации укажуваат дека дејствувале единиците поставени кај техеранскиот универзитет, кои гаѓале неидентификувано летало. Видеоснимката што ја објавија одредени медиуми прикажува летало кое е соборено. https://twitter.com/Conflicts/status/820988144539430913

Водач на Ал каеда убиен во напад со дрон во Либија

Абу Талха ел Хасанави, висок член на разгранок на Ал каеда на северот на Африка, е убиен откако беспилотно летало вчера ја погодило неговата куќа во градот Сабха. Либиската новинска агенција ЛАНА јавува дека еден од лидерите на Ал каеда е убиен во напад со дрон на југот на Либија. Ел Хасанави претходно побегнал од крајбрежниот град Сирт, каде либиската војска се...

Снимките од дрон за падот на „пајперот“ се готови, се чека идентификацијата на жртвите

Вчера завршило снимањето со дрон на местото на авионската несреќа, кај селото Кожле, Скопско, во која загинаа шест лица, а снимките се испратени во Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка, соопшти денеска Јавното обвинителство. „Снимките во корелација со другиот прибран доказен материјал ќе бидат предмет на анализа на јавните обвинители и на стручните лица од формираниот тим за истрага на...

Пронајдени сите тела на патниците во „пајперот“

Увидните екипи, кои се на местото каде вчера се урна италијанскиот авион, од типот „пајпер“, ги пронашле телата на сите шест починати патници, соопшти Јавното обвинителство. „Станува збор за пет мажи и за една жена. Телата се подготвени за пренесување во Институтот за судска медицина, каде во наредниот период по налог на јавен обвинител ќе следува постапка за идентификација“, стои...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...