fbpx
Таг: талибанци

таг: талибанци

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

Истрелани ракети кон аеродромот во Кабул, силите на САД ги уништиле

Пет ракети утрово биле испукани од автомобил во правец на меѓународниот аеродром во Кабул, главниот град на Авганистан, но биле навремено уништени од системите за ракетна одбрана на САД, јави Би-Би-Си. Белата Куќа го потврдила нападот, но рекла дека и покрај него, ќе продолжи евакуацијата од Кабул без посебни измени. Авганистански медиуми објавија дека пет ракети биле испалени од автомобил во...

Фоторепортерот на „Ројтерс“ Даниш Сидики загина оставен од авганистанските војници

Неполн месец потрајала најновата задача на Даниш Сидики, фоторепортер на „Ројтерс“ - од моментот кога се пријавил да ги покрива борбите на авганистанските безбедносни сили со Талибанците кои полека освојуваа територии во Авганистан во јуни, до средината на јули - кога Сидики загинува од куршумите на Талибанците со уште двајца авганистански војници. И Сидики и војниците биле оставени назад...

Престрелка на аеродромот во Кабул, еден Авганистанец загинал

Во престрелка во која учествувале авганистанските безбедносни сили, но и германски и американски војници со непознати напаѓачи на аеродромот во Кабул, утрово е убиен еден авганистански војник, а тројца се ранети, пренесува „Дојче Веле“. Според информацијата која Бундесверот (германската војка) ја објави на Твитер, престрелката се случила од 4:13 часот по локално време на северната порта на аеродромот, а нема...

Талибанците влегуваат по домови и бараат соработници на НАТО и на досегашната влада на Авганистан

Според документ од Обединетите Нации, Талибанците во Авганистан ги засилиле своите потраги по луѓе што работеле за силите на НАТО и на доскорешната влада на Авганистан. Милитантите одат од врата на врата за да ги најдат луѓето од списоците и се закануваат на нивните семејства, пренесува Би-Би-Си. Од преземањето на контролата над земјата во неделата исламистичкото движење ги убедуваше Авганистанците...

До крајот на неделава ќе пристигнат 450 Авганистанци за привремено прибежиште

Душко Арсовски Муамет Хоџа фото : Влада на РСМ
Најголемиот дел од 450-те граѓани од Авганистан се очекува да пристигнат со организирани авионски летови до крајот на неделава, зависно од околностите на аеродромот во Кабул. Станува збор за демократско, мирољубиво население, вработени и жени и деца од семејства на оние кои работеле за хуманитарните и миротворните мисии, активисти од организациите за човекови права, новинари, преведувачи, студенти, стипендисти, како и...

Борел: ЕУ ќе разговара со Талбанците за да се спречи „миграциска криза“

ЕУ ќе се вклучи во дијалог со Талибанците во Авганистан за да се спречи „хуманитарна и потенцијално миграциска криза“, порача еврокомесарот Жозеп Борел вчеравечер по итната видеоконференција на 27-те министри за надворешни работи од земјите членки. Борел рече дека фокусот на дијалогот ќе биде да се спречи Авганистан да стане „гнездо на странски терористи“. „Ние мора да контактираме со властите...

Владата апелира да не се шират дезинформации за „населување со Талибанци од Авганистан“

Во овој момент Владата на Република Северна Македонија има преземено обврска за прифаќање на 450 граѓани од локално население од Авганистан и тоа вработени и жени и деца од семејства на вработени во хуманитарните и миротворните мисии, активисти од организациите за човекови права, новинари, преведувачи, студенти, стипендисти, како и граѓани кои изминатите 20 години беа поддршка на НАТО сојузничките...

Фејсбук забрани содржини кои ги поддржуваат и промовираат талибанците

„Фејсбук“ соопшти дека го забранува присуството на талибанците, како и секоја содржина која го промовира нивното движење на платформата, бидејќи смета дека групата е терористичка организација. Компанијата вели дека има тим од авганистански експерти кои ги разбираат локалните проблеми во Авганистан и ги надгледуваат и отстрануваат содржините поврзани со групата. Талибанците со години ги користат социјалните мрежи за да ги шират...

Османи: Шеесет наши државјани веќе се евакуирани од Авганистан

Педесетина граѓани на Северна Македонија во текот на ноќта и изутрината се префрлени од Кабул во Доха и во Абу Даби, а утрово уште 19 наши граѓани се превезени за Доха, Катар, а потоа со цивилни летови преку Катар и Лондон треба да се вратат во земјава. Како што соопшти министерот за надворешни работи Бујар Османи, во НАТО базата...

Хаос на аеродромот во Кабул, цивили се обидуваат да се качат на воените авиони за евакуација

На аеродромот во Кабул има голем метеж со стотици Авганистанци на и околу пистите, кои се надеваат дека ќе успеат да се качат на некои од авионите, воени или цивилни, што би полетале по воените авиони со кои се врши евакуација на персонал на амбасади и на некои организации, јави Би-Би-Си. Медиумот објави видео со десетици мажи што трчаат по...

Талибанците ја прогласија војната за завршена, по претседателот на Авганистан, заминуваат и дипломатите

Талибанците ја прогласија за завршена војната во Авганистан по преземањето на претседателската палата, откако претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата. Припадниците на исламистичкото движење вчера влегоа во Кабул без да наидат речиси на никаков отпор, а Гани замина велејќи дека сака да избегне крвопролевање. Според најновите информации, тој сега се наоѓа во Оман. Во меѓувреме стотици Авганистанци се обидуваат...

МНР: Околу 100 македонски државјани во Авганистан, досега нема барања за евакуација

Во изминативе 24 часа, на дежурните телефони во Министерството за надворешни работи (МНР )пријавени се неколку граѓани кои имаат свои роднини и/или пријатели во Авганистан, кои покажале интерес за состојбите во Авганистан, за напорите на МНР, но притоа не е побарана асистенција за нивно извлекување, соопшти министерството попладнево. Околу 100 македонски државјани се на безбедни локации и веќе се договорени...

Талибанците околу Кабул, за неколку часа мирно ќе ја преземат власта над Авганистан

Според авганистанската телевизија „1 ТВ Њус“, во претседателската палата во Кабул се одвиваат преговорите на Талибанците, кои веќе навлегуваат во главниот град на Авганистан, и авганистанската влада и претседател за мирно примопредавање на власта во следните неколку часа. Талибанците веќе контролираат 90 отсто од територијата на Авганистан и сите гранични премини. Во Кабул, иако нема известувања за посериозни борби, огромен...

Прво обраќање на авганистанскиот претседател до нацијата по напредокот на талибанските сили

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани одржа краток говор пред нацијата во кој порача дека целиот фокус го става на избегнување на понатамошна нестабилност, како што талибанците напредуваат брзо и се наближуваат кон главниот град Кабул, соопшти „Си-ен-ен“. Во говорот, претседателот Гани вели дека во тек се консултации со авганистанските лидери и меѓународните сојузници за да се спречи понатамошно уништување. Иднината на...

Жестоки борби меѓу Талибанците и авганистанската војска за три големи градови

Талибанските сили и авганистанската војска започнаа жестока битка во западниот и јужниот дел на Авганистан, јавува Би-би-си. Талибанците напредуваат кон градовите Лашкар Гах, Херат и Кандахар и во моментов се водат борби во нивните предградија. Кандахар е вториот град по големина во Авганистан, додека Херат е третото по големина населено место во оваа азиска земја. Талибанците во изминатиов период напредуваат...

Талибанците повикуваат на директни разговори со САД за Авганистан

Талибанците повикаа на директни преговори со Соединетите Американски Држави за пронаоѓање на мирно решение за судирите во Авганистан, што претставува пресврт во политиката по неколкумесечните крвави напади, јавуваат светските агенции. Бројот на цивилни жртви се зголеми во последните неколку месеци, по низата крвопролевања што ги предизвикаа талибанците и милитантите на Исламска држава при нападите на урбани подрачја и на припадниците...

ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанците, ИД и СДСМ уриваат споменици

Истото што го правеа Талибанците и Исламска држава во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија, во срцето на Европа, од страна на СДСМ, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, реагирајќи на отстранувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето од пред Врховниот суд. - СДСМ, кукавички во раните утрински часови решија да го задоволуваат својот...

Авганистанската влада ги засилува мерките за безбедност во Кабул

Авганистанската влада одобри нов безбедносен план за Кабул по низата напади на милитантите на главниот град, јавуваат светските агенции. Портпаролот на министерството за внатрешни работи, Нусрат Рахими изјавил дека планот ќе биде имплементиран во следните две недели. Тој изјавил дека повеќе од 100 улици кои водат кон центарот на Кабул ќе бидат под строг надзор. Планот содржи 52 мерки и...

Се зголемува бројот на загинати во нападот во Кабул

Најмалку 95 лица се убиени, а 158 се повредени во самоубиствениот бомбашки напад што денеска се случи во главниот град на Авганистан, Кабул, велат последните информации што ги пренесуваат светските медиуми. Нападот се случил кога амбулатно возило полно со експлозив успеало да го помине полицискиот пункт на улица затворена за јавен транспорт. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанските милитанти. Според очевидци, областа...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...