fbpx

Бесплатни часови по пливање за 1.000 првачиња и деца со попреченост во Општина Аеродром

-

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски:

Ветување: Бесплатното пливање за сите првачиња, почнувајќи од септември 2022 година

[Извор: Прес-конференција на градоначалникот Тимчо Муцунски;  Датум: 20.01.2021 г.]

 

 ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски,  во јануари на презентацијата  на општинскиот Буџет за 2022 година, меѓу другото, вети и бесплатното пливање за сите првачиња од основните училишта во Аеродром, почнувајќи од септември оваа година. Ова ветување на Муцунски е исполнето.

Стартот на проектот „Учиме да пливаме“, во чии рамки e предвидено бесплатно пливање за првооделенците и сите деца со попреченост од основните училишта, Општина Аеродром го најави на крајот на минатиот месец. Од Општината тогаш информираа дека:

Со субвенционирањето, сите опфатени ученици добиваат: часови пливање, опрема за пливање (капа, наочари), пешкир, сертифициран спортски едукатор како и превоз на учениците од училиште до базенот и назад.

Проектот со кој најмладите треба да добијат соодветна обука за совладување на вештините за пливање, е изработен во соработка со Сојузот за училишен спорт на Општина Аеродром, а во реализација на „Скај велнес“.

Бесплатните часови по пливање за првачињата и децата со попреченост од основните училишта во Општина Аеродром  започнаа на 19 септември. Според градоначалникот Муцунски, со овој проект се опфатени околу 1.000 деца

Информација и фотографии за тоа дека започна реализацијата на проектот „Учиме да пливаме“, се објавени на официјалната Фејсбук страница  на  Општина Аеродром и во повеќе медиуми. Градоначалникот Муцунски на официјалниот Фејсбук профил објави видео од овој настан.

 

ИЗВОРИ:

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...