fbpx
Таг: ученици

таг: ученици

Сојузот на средношколци бара решавање на проблемот во Математичко-информатичката гимназија

Побрзо да се реши проблемот во Математичко-информатичката гимназија бидејќи е апсурдно учениците од ова училиште да имаат по само еден до два часа дневно, реагира Сојузот на средношколци. Од таму велат дека непречениот образовен процес е уставно и законско право она секој ученик и државата истото мора да го почитува и запазува, како и дека е недозволиво учениците да немаат...

За основците учебната година ќе трае до 14 јуни, а за средношколците до 9 јуни

Учебната година за учениците во основото образование ќе трае до 14 јуни, а за средношколците до 9 јуни. Одлуката е веќе и официјализирана и вметната во календарите за организација на учебната 2022/2023 година, кои се објавени на веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН појаснуваат дека ова се прави затоа што зимскиот распуст беше продолжен и...

Павиќевиќ: Дојавите за бомби нарушија дури 10 наставни недели од првото полугодие

Вкупно 10 работни недели од првото полугодие биле нарушени поради лажните дојави за поставени бомби, а повеќето училишта не ги надоместија пропуштените часови и не го поминаа материјалот. Ова вчера го утврдиле делегатите на генералното собрание на Сојузот на средношколци. Како што вели претседателот на Сојузот, Лука Павиќевиќ, покрај лажните дојави и пропуштената настава, тие разговарале и за престојното...

Мета факт: Ветениот ученички дом во Струмица чека на изградба, активностите се во тек

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов во периодот пред локалните избори во 2021 година, вети изградба на нов ученички дом во дворот на училиштето за средно образование „Димитар Влахов“. Во овој момент дом на таа локација нема, но, во тек се активностите за изградба и се работи на ова ветување, па врз основа на тоа, исполнувањето на ова ветување оценуваме...

Повик до училиштата за меѓународниот натпревар „Европски квиз на пари“

Македонската банкарска асоцијација (МБА) информираше дека петти пат го организира натпреварот „Европски квиз на пари“, којшто е проект на Европската банкарска федерација за финансиска едукација на ученици од 13 до 15 години. Натпреварот се реализира во соработка со Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) и Комисијата за хартии од вредност. МБА го објави повикот до основните и средните училишта...

Утре почнува второто полугодие, основците и средношколците со физичко присуство се враќаат на настава

Зимскиот распуст завршува. Основците и средношколците од утре со физичко присуство се враќаат на настава во второто полугодие од учебната 2022/2023 година. „За подобро функционирање на процесот, поради тоа што 18 јануари е среда, 19-ти е празник за поголем дел од граѓаните и 20-ти е петок, одлучивме второто полугодие да почне во понеделник. Исто така, да се изработат сите 180...

МОН: Ученичките и студентските стипендии и субвенциите за оброк ќе бидат исплатени до крајот на јануари

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека исплатите за ученички стипендии, студентски стипендии во земјата и во странство и субвенциониран студентски оброк ќе се реализираат во текот на следната недела. Основ за исплата, како што велат од МОН, е усвојувањето на Програмата за остварување и развој на дејноста во студентскиот стандард за 2023 година и Програмата за остварување и...

Имаме одлични млади готвачи и слаткари, ни треба стратегија за да не ни заминуваат

Чоколадни преливи за слатки, пиварки, пици, тостови, пирошки. Ова е храната која секојдневно ја подготвуваат учениците што учат во училиштето „Лазар Танев“. Печејќи го тестото, но и занаетот, младите готват за нив самите и за нивните професори, за цени многу пониски од оние во пекарница. Освен тоа, училиштето е реална компанија, па овде се готви и за основните училишта,...

Иницијативата „Донирај компјутер“ во новата епизода на Шорткат

Над 2.200 компјутери се донирани низ целата држава во последните шест години преку хуманитарната иницијатива „Донирај компјутер“. Повеќе за хуманитарната работа, идејата и целта на Борче Стаменов од Кавадарци, погледнете во новата епизода на Шорткат. Во новите вести за млади јавуваме за спорниот учебник по Историја и општество во кој се забележани повеќе грешки, за меѓународната поетска награда „Мостови на...

Владата им го продолжи зимскиот распуст на основците и на средношколците

Поради заштеда на греење и заштита на здравјето на учениците, на барање на Министерството за образование и наука, Владата на 118-та редовна седница одлучи второто полугодие од учебната 2022/23 година наместо на 18 јануари, да започне на 23 јануари (понеделник) со физичко присуство за сите ученици од основно и средно образование во земјава, информираат од владината прес-служба. На истата владина...

Дојави за поставени бомби попладнево стасаа во 12 скопски училишта

На електронските адреси на 12 училишта во Скопје попладнево е упатена закана за поставена експлозивна направа, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). Веднаш по добиените пријави полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите. Од тие 12 училишта, пет се основни училишта во Гази...

Објавени се резултатите од конкурсите за доделување ученички стипендии, сајтот на МОН недостапен

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека се објавени резултатите од конкурсите за стипендии за ученици од средните училишта за учебната 2022-2023 година. Резултатите се достапни на интернет-страницата на МОН која веднаш по објавата стана недостапна, исто како и резултатите. Како што информираше МОН, средношколците што се стекнаа со право на користење на стипендија треба да испечатат и пополнат...

Шаќири: Секој родител кој ќе побара образовен асистент за своето дете, ќе добие

Во буџетот на МОН за следната година предвидeни се повеќе пари за ангажирање образовни асистенти кои им помагаат на учениците со попреченост во совладување на наставната материја и училишните обврски. Ова го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири за време на денешната посета на ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола. „Секој што ќе побара образовен асистент за своето дете...

До Здравствениот инспекторат постојано стасуваат пријави за нехигиена во училиштата

Во Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), постојано стасуваат пријави од училишта во кои хигиената не е на задоволително ниво, вели за Мета.мк в.д. директорката на Инспекторатот, д-р Рената Младеновска. Според неа, пријавите стасуваат од родители, односно од претставниците на Советите на родители, но и од самите наставници кои работат во училиштата во кои не се одржува хигиена. Изминатиов период...

Зачестените пријавувања на булинг во училиштата – мотив за државата да почне да го менува системот

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беше во посета на Центарот за справување со булинг „Лука Риз“ во Загреб. Центарот е отворен од 2017 година и обезбедува на сеопфатна и систематска грижа за децата и младите во ризик. Во нивната работа се вклучени сите кои се дел од воспитно образовниот систем или се дел од секојдневието на...

Учениците Златев, Дрмач и Тасевска добитници на награди за најталентирани музичари

Во Музејот на македонската национална борба вчера се одржа спектакуларен новогодишен концерт на Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски-Луј“. На овој свечен настан, Фондацијата „Луј“ додели награди на најталентираните ученици за 2021/2022 година, одбрани по пат на конкурс, со комисија од истакнати наставници кои предаваат во овој музички центар. Наградите, кои се состојат од финансиски надомест и плакета ги...

Наместо 900, в година ќе се доделат 1.318 стипендии за социјална поддршка на ученици

На иницијатива на Министерството за образование и наука (МОН), а со одлука на вчерашната владина седница, ќе се зголеми бројот на стипендии кои се доделуваат на учениците од средните училишта во учебната 2022-2023 година. Од МОН соопштуваат дека ќе обезбедат дополнително пари за оваа намена, со што целта е да се мотивираат и да се поддржи образованието на што...

Бројот на ученици опаѓа, се вработуваат сè повеќе наставници

Во училиштето во селото Добрево во близина на Пробиштип, во 2012 година, учеле вкупно 11 ученици. Постепено, бројот на дечиња се намалил на осум, сè додека во училиштето не останало само едно детенце, за да денеска, ученичките столчиња се сосема празни, а школото - под клуч. Училиштето во Добрево не е единственото во земјава во кое реалноста е ваква....

Средношколци креираа иновативни решенија за производство и заштеда на енергија во нивните училишта

Средношколски тимови од Кочани, Кичево, Битола, Кавадарци и Радовиш со поддршка на ментор, на тридневниот настан „UPSHIFT Bootcamp“ ги развиваа своите решенија за проблемите поврзани со производство и заштеда на енергија. На настанот за развој и поддршка на социјални иновации поврзани со енергијата во организација на Здружението Лидери за едукација, активизам и развој (LEAD) учествувале вкупно 10 средношколски тимови,...

Се изедначуваат стипендиите за сите студенти и ученици

Пониските стипендии што ги земаат студентите ќе бидат изедначени на повисокиот износ, а изедначување ќе има и кај ученичките стипендии. На студентите и учениците кои од минатата година продолжија да ги земаат старите и пониски стипендии ретроактивно ќе им биде доисплатена разликата, соопштија од Министерството за образование и наука (МОН) за Мета.мк. Проблемот со стипендиите се актуелизираше минатото лето кога...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...