fbpx
Таг: попреченост

таг: попреченост

Вистиномер: Мали чекори кон големи промени за децата со попреченост во македонското образование

Образовната инклузија е процес што трае повеќе од две децении, којшто се оддолжува не само поради лошите закони, туку и поради ниската јавна свест во општеството, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Четириесет ученици со попреченост од Полошко од оваа учебна година имаат образовни асистенти кои обезбедуваат поддршка во учењето, во рамки на училиштата каде што следат настава. Овој вид...

„Специјална олимпијада“ со кошарка и музика го одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Со песната „Дозволи ми да победам“ и онлајн активности во рамки на „Европската кошаркарска недела“ - Специјална олимпијада Македонија го одбележува 3 Декември - Меѓународниот ден на лицата со попреченост. „Ударот кој што го зададе пандемијата со ковид-19 сериозно го намали квалитетот на живот на атлетите на Специјална олимпијада Македонија, но и генерално на лицата со попреченост глобално, така што...

Две инклузивни училишни игралишта ќе се отворат во Куманово и во Тетово

Две пристапни инклузивни игралишта ќе бидат свечено отворени денеска во две основни училишта - во О.О.У. Наим Фрашери - Тетово и О.О.У. Браќа Миладиновци - Куманово. Игралиштата се направени во проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, а во употреба се пуштаат денеска, по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост - 3 Декември. Инаку, овој проект финансиран од Европската Унија,...

Работилница за анимација за инклузија на деца со попреченост

Под името „Инклузивна анимација”. во просториите на Еurope House Скопје и Kинотека на Северна Македонија од 7 до 20 октомври се одржа работилница чија цел беше пред се да се обезбеди позитивна инклузивна средина, запознавање и дружење на децата со попреченост и типичните деца. Организатор на овој редок настан беше продукцијата „Фокус Покус Филмс“, со поддршка на Делегацијата на ЕУ...

МТСП: Вакцинирани 155 лица со попреченост и  55 вработени од Специјалниот завод Демир Капија​

Во Специјалниот завод Демир Капија беше извршена теренска вакцинација против Ковид-19 на лица со интелектуална попреченост сместени во заводот и вработените. Вакцинацијата ја изврши екипа на Здравствен дом Неготино, информираат од министерството за труд и социјална политика. Прва доза од вакцините против Ковид-19 добиле 155 корисници, од вкупно 171 корисник кои долгорочно престојуваат во установата. „По препорака од одговорниот лекар од...

Анализа на Хелсиншки комитет: Пандемијата ја продлабочи нееднаквоста на лицата со попреченост

Ковид-пандемијата само ги интензивираше и ги исфрли на површина проблемите со кои секојдневно се соочуваат лицата со попреченост, нивните родители и лицата што се грижат за нив, а дека државата сѐ уште заостанува во исполнување на обврските од Конвенцијата за правата на лицата со попреченост, покажува новата анализа посветена на ефектите, кои пандемијата ги имаше врз лицата со попреченост...

Пандемијата со ковид-19 го забави унапредувањето на правата на лицата со попреченост

Непристапноста на информациите поврзани со ковид-19, затворањето на дневните центри за поддршка, неприлагоденото учење на далечина, како и невозможноста за социјално дистанцирање за лицата зависни од поддршка при извршување на секојдневни функции, се само дел од проблемите кои го зголемија предизвикот на секојдневниот живот на лицата со попреченост насекаде во светот. Ова го истакнуваат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот...

Инклузива: Пропусти при гласањето на лица со попреченост и почитувањето на здравствениот протокол

Набљудувачите на Здружението Инклузива известија за пропусти при пристапноста на гласачките места и гласањето за лицата со попреченост. Забележано било и непочитување на протоколите за заштита од ковид-19. „Беше забележано неносење или неправилно користење на заштитни маски и ракавици од страна на избирачки одбори на 15 гласачки места, неодржување на физичко растојание на 21 гласачко место, непроветрување на просторот и...

МТСП: Да се ослободат од работа лицата со попреченост кои одат со придружба

Министерството за труд и социјална политика информира дека Владата донесе заклучок со кој се задолжуваат сите државни органи и институции, им се укажува на единиците на локална самоуправа  и се препорачува на приватниот сектор, за вработените лица во овие институции и фирми кои на работа одат со придружба - потполно слепи лица, лица кои се движат со инвалидска количка...

Лични асистенти ќе им помагаат на лицата со попреченост во секојдневните активности

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на денешната седница ја усвои Програмата за персонална асистенција на лица со попреченост за 2018 година, информираат од МТСП. Оваа услуга се воведува првпат во Македонија и е целосно финансирана од буџетот. „Со оваа програма ќе се обезбеди персонална асистенција за 100 лица на возраст од 18 до 64 години, кои...

За четири години со поддршка на УСАИД се вработиле 115 лица со попреченост

Повеќе од 115 лица со попреченост се вработиле во периодот од 2012 до 2016 година како резултат на соработката на агенцијата на САД за меѓународна помош (УСАИД) со над 360 компании од приватниот сектор, со 40 организации кои работат во областа на застапување на правата на лицата со попреченост и со јавни институции и асоцијации. Притоа, 12 од нив...

Царовска: Направени се законски измени за поголеми права на лицата со попреченост

На одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, рече дека се направени законски измени за поголеми права на лицата со попреченост, како што е персоналната асистенција. - Долги години сме сведоци дека нашите сограѓани кои се соочуваат со попреченост беа дискриминирани, немаа пристап до соодветни здравствени и образовни услуги и немаа пристап...

Во Скопје утре Марш на толеранција за лицата со попреченост

Со конференција во Скопје на која ќе се дискутира за проблемите на лицата со попреченост, а потоа и со марш на толеранција, Хелсиншкиот комитет за човекови права поддржан од 25 организации утре ќе потсети на проблемите на луѓето што живеат со различна попреченост. На конференцијата ќе бидат презентирани наодите од истражувањата и анализите за потребите  на овие лица во областите на...

Заев: Ќе бидеме пример за светот и ќе понудиме достоинствен живот на децата со пречки

Премиерот Зоран Заев денеска во име на Владата даде целосна поддршка на документот „Меѓународна класификација на функционирање“, од новата фаза од кампањата „Биди фер, за детство без пречки“ во организација на УНИЦЕФ. На промоцијата, на која покрај него беа и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерката за образование, Рената Десковска, како и претставникот на УНИЦЕФ во...

Владата договори дополнителна координација за законот за јазиците

На 18. седница синоќа, Владата на Република Македонија, покрај за шумските пожари и за проблемот со струшката депонија, расправала и за Законот за јазиците, за стечајните работници, како и за повеќе социјални закони, соопшти владината служба за информирање. Било дебатирано за усвојување на предлог-закон за употреба на јазиците и било договорено да се прави понатамошна координација, односно да се утврдат...

Децата со попреченост се креативни, покажа проектот „Креираме заедно“

Фотографии и видеозаписи изработени од ученици со и без попреченост денеска беа преставени пред тетовската публика во Центарот за култура „Иљо Антески - Смок“ во Тетово, во рамки на проектот „Креираме заедно“. - Станува збор за фотографии и за видеозаписи кои, меѓу другото, се изработени и од деца од инклузивни училишта од Струмица, Тетово и од Скопје. Добивме одлични записи...

115 лица со попреченост се вработиле преку проект на УСАИД

115 лица се вработиле, а 12 отвориле сопствен бизнис во рамките на проектот на УСАИД за практикантска работа и за вработување лица со попреченост, кој функционира од август 2012 година. – Досега преку проектот се обучени 417 лица на тема стратегии за барање работа на лица со попреченост, 49 лица со попреченост успешно ја завршија обуката за претприемништво и 37 лица...

Форум на тема: „Стручно оспособување и вработување за лица со попреченост“

Форум на тема „Стручно оспособување и вработување за лица со попреченост“ денеска ќе се одржи во Скопје, во организација на Републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“, во соработка со ЕАСПД и со Центарот за обука, едукација и грижа – ДРАГА од Словенија. Целта на настанот е да се овозможи дискусија меѓу засегнатите страни во областа на стручно...

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е...