fbpx
Таг: основци

таг: основци

Парите за учениците доцнат поради грешки во доставените податоци

Училиштата доставија листи со ученици кои ги исполнуваат условите за финснсиска помош и кои ги доставиле потребните документи. Во тие листи се доставени податоци за родителот/старателот кој е подносител на пријавата, а кои се потребни за исплата на парите. Но, грешките во податоците испратени од училиштата, го спречуваат процесот на исплата во Министерството за финансии. Ова е одговорот од Министерството...

Денеска завршува учебната година за средношколците, основците ќе учат до среда

Денеска завршува учебната 2022/2023 година за сите ученици во средно образование, додека последниот училишен ден основците ќе го имаат во среда, на 14 јуни, откако ваква одлука во јануари донесе Министерството за образование и наука (МОН). Причината за одложениот крај на оваа учебна година за основците е тоа што зимскиот распуст беше продолжен и второто полугодие наместо на 18, започна...

Основците од прво до петто одделение во Кавадарци добија бесплатна ужинка

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев: Ветување: Бесплатен оброк за сите ученици од прво до петто одделение во Кавадарци   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ова изборно ветување на градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев, дадено за време на кампањата за локалните избори кои се одржаа во октомври 2021 година, е исполнето. Од...

Случувања кои го одбележаа образованието во 2022 година: Штрајк на наставници, дојави за бомби, многу изгубени часови

Дојави за бомби, продолжен зимски распуст, штрајк на просветните работници, скратен материјал за матурските испити, обуки за наставници да предаваат по „ново“, 1 септември без учебници, губење настава во повеќе наврати... Ова се само дел од нештата кои ја одбележаа изминатава 2022 година кога станува збор за образованието во нашата земја. И додека можеби очекувањата беа дека годинава најважниот...

Бесплатни часови по пливање за 1.000 првачиња и деца со попреченост во Општина Аеродром

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски: Ветување: Бесплатното пливање за сите првачиња, почнувајќи од септември 2022 година    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски,  во јануари на презентацијата  на општинскиот Буџет за 2022 година, меѓу другото, вети и бесплатното пливање за сите првачиња од основните училишта во Аеродром,...

Учениците кои освојуваат признанија на меѓународни натпревари имаат потреба од системска поддршка

Во втората половина на август во Прага се одржа меѓународниот натпревар по знаење и критичко мислење „World Scholars Cup“, или во неофицијален превод „Светски куп на ученици-научници“, на кој успешно учествуваа и пет екипи од Северна Македонија. На натпреварот „Prague Global Round 2022“, oдносно „Глобална рунда во Прага 2022 година“ учествуваа над 400 ученици од основно и средно образование од...

Започна новата учебна година за 255.000 основци и средношколци

Од денеска учениците се враќаат во училишните клупи. Утринава, новата учебна година започна за над 255.000 ученици во основно и средно образование. Од нив, 18.000 се првоодделенци. Први септември означува нови почетоци, почеток на нови подвизи и нови успеси, истакна министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, кој на првиот училиштен ден го посети новоизграденото основно училиште „Гоце Делчев“ во...

Стручното образование нуди поголем избор за професија – 70% од деветтооделенците запишаа стручно училиште

„Учи паметно, работи стручно“, оваа година звучи примамливо за голем број основци што наесен започнуваат ново, средношколско поглавје. Дури 7.698 ученици од првиот уписен рок годинава, се со цврста одлука да се запишат во средно стручно училиште. Наспроти тоа, 3.971 ќе појдат во гимназиско училиште, што е речиси половина помалку од пројавениот интерес за стручното образование. Овој пораст на бројките...

Последниот училиштен ден за основците од Сарај заврши исполнет со љубов и емпатија кон животните и луѓето [Галерија]

Основците од скопската Општина Сарај последниот училиштен ден го поминаа на несекојдневен начин. Околу 20 ученици од Долно Свиларе наместо вообичаените прослави за успешниот крај на учебната година имаа забавен ден исполнет со дружба и игра близу скопскиот аквадукт во прифатилиштето за бездомни кучиња Хепи Шелтер. Во организација на Здружението на граѓани Нексус граѓански концепт и во соработка со одделението...

Наградени средношколци-автори на стрипови од регионот на конкурсот со тема регионално помирување

Како дел од заедничката имплементација на меѓународниот стрип конкурс „ALL WE ARE SAYING IS GIVE RECONCILIATION A CHANCE“, денеска во Центарот за култура „ГРАДАЦ“ во Рашка, Србија ќе се одржи изложба од сите стрипови пристигнати на овој конкурс на тема регионално помирување. Организација која е носител на овој проект е Стрип центар на Македонија-Велес, информираат тие. На оваа изложба ќе...

Основци селектираа и реупотребуваа отпад

Унијата на македонски асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ Скопје, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Министерството за култура организираше работилници за заштита на животната средина и соларна проекција на филм во Скопје и Гостивар, кои ги проследија над 100 основци. Во соработка со Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, завчера беше организирана работилница за намалување, реупотреба и...

Започна државното тестирање, се проверува колку учениците се функционално писмени

Во 79 училишта на македонски и на албански наставен јазик, денеска започна државното тестирање на основците, кое за прв пат се организира во нашата земја. Годинава државен тест полагаат само третоодделенци, избрани по случаен избор. Планот е сега ваков тест да полагаат само третоодделенците, в година – и третоодделенците и петтоодделенците, а потоа ќе бидат приклучени и деветтоодделенците. Како што информираат...

Млади еко иноватори добија средства за да реализираат решенија за заштита на водните ресурси

Пет тима составени од деца и млади на возраст од 13 до 19 години добија по 120.000 денари за да го реализираат своето иновативно решение за подобрување и заштита на водните ресурси во заедниците во кои живеат и да ги намалат штетните ефекти од климатските промени, информираат од УНИЦЕФ. На онлајн-работилницата за креативно размислување младите иноватори беа избрани како дел...

Основците од „Ј.Х.Песталоци“ денеска во посета на Центарот за селекција на отпадот во Карпош

Триесетина ученици од четвртите одделенија од основното училиште „Јохан Хајнрих-Песталоци“ од скопската општина Центар во текот на денешниот ден го посетија Центарот за селекција на отпадот во Карпош. Во униформи, при посетата учениците беа придружени од службите на Јавното претпријатие Комунална хигиена од Скопје. „Стручните служби на ЈП Комунална хигиена-Скопје ги запознаа учениците со работата и активностите на Претпријатието и преку...

Средношколците пресреќни што се враќаат на училиште, одржувањето растојание во училниците е проблем

По речиси година и пол, основците и средношколците во државата денеска се вратија во училишните клупи. На влезовите во училиштата, ги пречекаа нивните наставници и професори кои ги спроведуваа до училниците. Наставата на првиот училишен ден беше со скратени часови. На учениците им беше мерена телесната температура, беше вршена дезинфекција, а во зградата не влегуваа сите наеднаш, туку клас...

Постои можност за санкции за училиштата кои нема да ги почитуваат протоколите, вели Царовска

По неодамнешната најава на директорот на средно училиште во Дебар дека ќе организира настава со физичко присуство иако нема одобрение за тоа, министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска изјави дека има начини за санкционирање за оние кои нема да ги почитуваат донесените одлуки. „Постојат можности за санкционирање согласно законот. Одлуките на Владата се јасни и тие мора да...

Царовска: Најавата за бојкот на онлајн наставата е неодговорна

Најавувањето на бојкот или нарушувањето на протоколите во училиштата е неконструктивен начин на надминување на корона кризата. Сметам дека секој од нас е одговорен за јавното здравје. Ако некој директно и свесно го нарушува здравјето на другиот тоа е прекршување на Уставот, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска при денешната посета на училиштата во општина Бутел, каде...

Учебната година заврши надвор од училишните клупи поради пандемијата со ковид-19

Денеска формално заврши учебната година за основците и средношколците, овој пат во вонредни услови и надвор од училишните клупи. Пандемијата со корона вирусот ги затвори училиштата на 11 март, а оттогаш па наваму образовниот процес се одвиваше онлајн. По повод крајот на учебната 2019/2020 година, министерот за образование и наука, Арбер Адеми им честиташе на учениците за постигнатиот успех и...

Промовиран нов водич за заштита на детските права во основно образование

Коалицијата на младински организации „СЕГА“ промовираше „Водич за ученичко учество, ученичко организирање и заштита на детските права во основните училишта“, за полесна примена на одредбите од Законот за основно образование кои се однесуваат на ученичко учество и организирање. „Преку овој проект, во текот на една декада, значително се придонесе кон подобрување на примената на Конвенцијата за правата на детето во...

Патувачка работилница за видео-игри за основци

Патувачка работилница за деца за изработка на видео-игри од утре тргнува во неколку градови во државата (Свети Николе, Крива Паланка, Чашка, Радовиш).  Работилницата е наменета за деца од трето до деветто одделение. Идејата е децата да се запознааат со концептите поврзани со дизајнирање на видео игри на забавен и лесно разбирлив начин. Првата работилница ќе се одржи утре на пладне...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...