fbpx

Општина Аеродром контра Ангелов: Ова не е Твитер и кршење керамиди, за кејoт е одговорен Град Скопје

-

Општина Аеродром реагираше на вчерашната прес-конференција на директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, тврдејќи дека тој ги измешал термините, поимите и надлежностите.

Како што посочуваат од општината, Ангелов, наместо да ја вршел својата работа согласно законот, тој пласирал невистини и ја префрлал одговорноста. Оттаму потенцираат дека ако Ангелов ги познавал законите, ќе знаел дека обврска на институцијата која тој ја води е да ги координира надлежните институции во процесот на управување со кризи.

„Координација помеѓу државните институции подразбира писмена комуникација, активна соработка и редовни состаноци, а не прес-конференции и јавни паради. Директорот на ЦУК треба да знае и дека надлежност за решавање на проблемот кој тој го посочи има исклучиво градот Скопје“, се наведува во соопштението на општината.

Во него стои дека системот за управување со кризи и потенцијалните опасности во него се решаваат со меѓусебна работа и координација, а не со прес конференции и паради во јавност.

„Ова не е твитер и кршење керамиди. Станува збор за проблем кој треба да го реши градот Скопје, а решавање го координира Центарот за управување со кризи. Поради ова уште еднаш апелираме сите институции да си ги извршуваат законските надлежности, да постапувааат согласно со законите и да внимаваат какви информации споделуваат со јавност“, се вели во соопштението.

Ангелов во изјава за медиумите предупреди за 30 метарска дупка на кејот на Вардар во Аеродром, која не била оградена и претставувала опасност за луѓето што се рекреираат во овој дел.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=