fbpx
Таг: ТикТок

таг: ТикТок

Метаверзум, заштита на лични податоци, хаос на Твитер – како се променија социјалните мрежи во 2022?

Од вложувањата на Мета милијарди долари во остварување на Метаверзумот, преку големите промени на Твитер и обидите за забрана на ТикТок во САД, до отпуштањата на десетици илјади работници поради економските пост-пандемиски проблеми на технолошките гиганти – 2022 година ја одбележаа неколку големи настани во однос на развојот и иднината на социјалните мержи. Најголемо внимание, сепак, привлече промената на...

Сенатот во САД гласаше за забрана на ТикТок на уредите во државна сопственост

Американскиот Сенат вчера усвои предлог-закон со кој на вработени во федерални служби им се забранува на уредите во државна сопственост да ја користат апликацијата за видеа ТикТок, чиј сопственик е кинеската „Бајт Денс“, јави Гардијан. Пред да се најде на маса кај претседателот Џо Бајден, предлог-законот мора да биде одобрен од Претставничкиот дом на САД, на седница која се очекува...

По Фејсбук и Инстаграм, Ендру Тејт баниран на Јутјуб и ТикТок

Откако компанијата „Мета“ донесе одлука да го забрани инфлуенсерот Ендру Тејт од нивните социјални мрежи Фејсбук и Инстаграм, Гугл презеде идентична акција за банирање на поранешниот кик-боксер од Јутјуб, јавува Би-би-си. Од Гугл објаснуваат дека ги избришале Јутјуб каналите на Ендру Тејт поради повеќекратно прекршување на нивните упатства за заедницата и условите за користење, вклучувајќи ја и политиката за спречување...

ТикТок ќе ги подучува инфлуенсерите во САД за правилата околу претстојните избори

ТикТок презема дополнителни мерки за ограничување на дезинформациите и прекршување на неговите политики пред делумните парламентарни избори среде мандатот на претседателот во САД што треба да се одржат во ноември, јавува „Би-би-си“. Платформата за видеа најави нови чекори за да се осигура дека инфлуенсерите ќе разберат оти платените политички реклами се забранети на оваа социјална мрежа. Делумните парламентарни избори среде мандатот...

ТикТок воведе забрана за објавување содржини од корисниците во Русија

Видео платформата ТикТок соопшти дека го прекинува објавувањето на нови содржини и стримањето во живо од Русија, со објаснување дека ги разгледува новите закони за „лажните вести“ во однос на руските вооружени сили, пренесува „Гардијан“. Тоа значи дека корисниците во Русија ќе можат и понатаму да ја користат апликацијата, но само за прегледување на видеа и испраќање на пораки, не...

По најавата на Инстаграм, и ТикТок тестира „претплати“ на каналите на креаторите

ТикТок
Видео платформата ТикТок најави дека тестира поддршка за претплати од страна на корисниците, со што им го отвора патот на креаторите да наплатат за нивните содржини. Оваа информација ја сподели „Д Врџ“ (The Verge), повикувајќи се на „The Information“. Засега нема информации кај колку креатори се тестира оваа нова функција, ниту пак кога истата би станала достапна за сите. Од ТикТок...

Училишта ширум САД ја откажуваат наставата поради наводни закани за пукање што се појавиле на ТикТок

Училишта ширум Соединетите американски држави (САД) ја откажаа денешната настава по информациите дека на видео-платформата ТикТок наводно биле упатувани закани за пукање и бомбашки напади, пишува „Д Врџ“ (The Verge). Неколку училишта во Калифорнија, Тексас, Минесота и Мисури рекле дека планираат да ги затворат училиштата по извештаите во локалните медиуми. Други училишта, пак, најавиле засилено полициско присуство и им испратиле...

Киднапирана тинејџерка спасена откако барала помош со давање знак што го научила на ТикТок

Киднапирана тинејџерка од американската држава Северна Каролина била спасена откако возач го препознал знакот со рака што го давала од возилото во кое ја возел киднаперот. Девојката (16) знакот го научила на ТикТок, а тој всушност служи за сигнализирање семејно насилство, јави Си-Ен-Ен. Знакот се дава така што дланката се исправува и се насочува кон лицето или лицата на коишто...

ТикТок надмина 1 милијарда корисници месечно

ТикТок БајтДенс
ТикТок соопшти дека апликацијата надминала 1 милијарда активни корисници месечно. Ваквите бројки се извонредни за платформата лансирана во август 2018 година, која беше прегледувана од страна на владите, вклучувајќи ги и САД, коишто беа загрижени околу практиките за собирање податоци од страна на нејзината матична компанија „БајтДенс“, пишува „The Verge“. Популарноста на ТикТок порасна за време на пандемијата, што ја...

ТикТок ќе им нуди поддршка на корисниците кои пребаруваат содржини поврзани со самоубиство

ТикТок
ТикТок соопшти дека воведува неколку функции со кои има за цел да им помогне на корисниците кои се соочуваат со проблеми со менталното здравје и со самоубиствени мисли. Новите функции кои ќе бидат воведени глобално во наредните месеци, вклучуваат „водичи за благосостојба“ и поддршка за луѓе кои се борат со нарушување во исхраната. Истовремено, кога некој од корисниците ќе пребарува зборови...

Вистиномер: Видео снимка од болнички пожар се шири со апел ,,Молете се за Тетово” – ама е ланска и од Индија!

„Мета“ ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на едно видео што стана многу вирално, но изнесува дезинформација злоупотребувајќи неверојатна коинциденција: На социјалната мрежа Тик Ток, се појави видео материјал, кој што, според назначениот датум, е објавен еден ден по избувнувањето на пожарот во модуларната болница во Тетово, а на кој пишува „молете се за Тетово”. Иако експлицитно во видеото не се...

Корисниците во САД и Велика Британија повеќе време поминуваат на гледање видеа на ТикТок од Јутјуб

ТикТок во многу брзо време може да го надмине Јутјуб, особено кај младите лица. Корисниците во САД и Велика Британија веќе поминуваат повеќе време на прегледување видео содржини на ТикТок наспроти Јутјуб, пренесува Си-ен-ен. Очекувањата се дека овие најнови податоци ќе привлечат внимание и кај забавната индустрија, но и кај огласувачите низ светот. Фирмата „Ап Ени“ која врши мониторинг на...

ТикТок била најсимнувана апликација во светот минатата година

ТикТок
ТикТок е прогласена за најсимнувана апликација во светот во 2020 година од страна на компанијата за дигитална анализа „Еп Ени“ (App Annie), со што го зазеде местото на Фејсбук Месинџер (Facebook Messenger). Платформата за споделување на видеа е единствената апликација што се најде во „топ 5“ на листата најсимнувани мобилни апликации, која не е во сопственост на „Фејсбук“. Апликациите на...

ТикТок стана неофицијален канал за видеа на спортистите на Олимписките игри во Токио

Спортистите што се натпреваруваат на Летните олимписки игри во Токио го искористија ТикТок за да ги објават незаборавните моменти што ги доживеале пред, за време и по олимписките натпреварувања, пишува Би-би-си. Еден од многубројните корисници на ТикТок е британскиот пливач Адам Пити, кој на 26-годишна возраст успеа да го освои златниот медал во пливање на 100 метри градно. Само неколку...

Корисниците сега можат да аплицираат и за вработување преку ТикТок

Апликацијата ТикТок тестира алатка за вработување која ќе им овозможи на корисниците директно, со свои видео-биографии, да аплицираат за работа во компании. За тестирање на пилот програмата наречена „ТикТок Биографии“ (TikTok Resumes) веќе се пријавиле повеќе од 30 компании. Корисниците ќе биде потребно да создадат своја видео-биографија, да ја објават на ТикТок и потоа да им го испратат видеото на работодавците...

Основачот на „БајтДенс“, во чија сопственост е ТикТок, се повлекува од местото извршен директор

ТикТок БајтДенс
Извршниот директор на „БајтДенс“, Жанг Јиминг, објави дека се повлекува од улогата да ја предводи компанијата, чиј успех со ТикТок доведе до тоа да стане највредниот стартап во светот, пренесува „The Verge“. Јиминг, кој ја основа „БајтДенс“ во 2012 година, сега ќе се пресели на друга позиција во компанијата, додека на негово место за нов извршен директор ќе биде поставен...

ТикТок се соочува со тужби во ЕУ и Велика Британија поради начинот на кој ги користи податоците за децата

ТикТок
Платформата за кратки видеа ТикТок се соочува со правни предизвици од страна на Ен Лонгфилд, поранешната комесарка за деца во Англија, околу тоа како социјалната мрежа ги собира и ги користи податоците за децата, соопшти „Би-би-си“. Во правниот поднесок против ТикТок се тврди дека апликацијата собирала лични податоци за децата, како телефонски броеви, видеа, точна локација и биометриски податоци, без...

„Јутјуб Шортс“ – новиот ривал на ТикТок, претставен во САД

јутјуб
Јутјуб е најновиот технолошки гигант кој се одлучи да ја следи сензацијата околу кратките видеа на ТикТок, апликација во сопственост на кинеската компанија „Бајтденс“. Форматот за кратки видеа „Шортс“ (Shorts) пред неколку месеци беше лансиран во Индија, а од денес во бета верзија им е достапен и на американските корисници. „Јутјуб Шортс“ практично ги има истите фунцкии како и ТикТок...

ТикТок воведува алатки против насилството на нивната платформа

Од социјалната мрежа ТикТок денеска соопштија дека ќе додаваат алатки кои ќе поттикнуваат љубезност на нивната платформа. Овие алатки се воведуваат со цел намалување на негативните коментари кои се напишани на видеата кои таму се објавуваат. Првата опција ќе им овозможи на креаторите рачно да одбираат кои коментари дозволуваат да останат на нивните видеа како и вграден филтер со...

МВР со апел до родителите: Обрнете внимание на активностите на децата на социјалните мрежи

Министерството за внатрешни работи (МВР) апелира до јавноста, особено до родителите, да обрнат внимание на активностите на своите деца на социјалните мрежи откако од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија и Израел се забележани повици за самоповредување на малолетни лица. „Спорeд досегашните сознанија, вакви повици нема од профили на наша...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...