fbpx
Таг: ТикТок

таг: ТикТок

Монтана е првата американска држава што го забранува ТикТок на уредите на граѓаните

Сојузната држава Монтана стана првата американска држава што ќе ја забрани ТикТок, апликацијата во сопственост на кинеската „БајтДенс“, од личните уреди на граѓаните. Гувернерот на Монтана, Грег Џанфорте ја потпиша забраната вчера, а истата треба да стапи на сила на 1 јануари догодина, пренесува Би-би-си. Републиканскиот гувернер на пратениците им рече дека пошироката забрана ќе го продолжи „заедничкиот приоритет да...

Затвор од 15 месеци за тетовскиот анестезиолог кој сподели видео на ТикТок

Со 15 месеци затворска казна е казнет анестезиологот Ваљтон Дервиши од одделението за гинекологија во тетовската болница, кој во живо сподели видео на ТикТок на кое можеа да се видат пациенти и медицински персонал. Одлуката беше донесена по денешното рочиште во Основниот суд во Тетово. Тој го призна извршеното дело и за истото се извини, пишува Порталб.мк. Одлуката за казнување...

Величење и поддршка на малолетниот убиец – како содржините на ТикТок го претставија масакрот во Србија?

„Само гениј може да убие 9 лица на млади години, тој е гениј“. Ова го пишува на видео на социјалната мрежа ТикТок, испишано над фотографии од 13-годишниот К.К. од Србија, обвинет за убиство на вкупно 9 лица – осуммина ученици и човек од обезбедувањето на училиштето. Видеото има речиси 620.000 прегледи и над 90.000 допаѓања. Корисничката сметка од која е објавено...

Ковачевски: Претстои период на анализи во однос на регулацијата на социјалните мрежи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека пред институциите на нашата држава претстои период на анализи и на подготовка на регулативи и на регулација на користењето на социјалните мрежи, како и на содржините кои се споделуваат на нив. Тој рече дека во време на интензивни комуникации, во време кога младите, но и повозрасните користат голем број социјални мрежи, дел од содржините...

Шорткат: Треба ли да се забрани ТикТок во земјава?

Немилите настани во Србија повторно го вклучија алармот за начинот на кој младите ги користат социјалните мрежи. Во Македонија беше предложена дури и забрана или ограничување на социјалната мрежа ТикТок, а конкретни одлуки засега нема. Што мислат за овој предлог младинските организации во земјава, дознајте во новата епизода на Шорткат. Во новите вести за млади информираме и за кампањата на...

ИТ експерт: Во земјава може да се забрани ТикТок, но до него може да се пристапи и на други начини

Поттикнати од неодамнешната трагедија во Србија, властите во Северна Македонија излегоа со предлози и изјави за забрана или ограничување на социјалната мрежа TикТок во Северна Македонија. Меѓутоа, конкретни одлуки за ова сè уште нема. За тоа дали TикТок може да се забрани во земјава и на кои начини може да се направи тоа, Порталб.мк разговараше со експертот за информатичка...

Граѓанскиот сектор скептичен за реализирање на најавената забрана на ТикТок

Граѓанското општество во земјава е скептично во врска со најавената забрана на социјалната мрежа ТикТок од страна на властите. Актерите на граѓанското општество со кои разговараше Порталб.мк велат дека таква забрана е тешко изводлива. Тие велат дека е потребна едукација и превентивни мерки од страна на властите за можните опасности. Сојузот на средношколци има резерви во врска со спроведувањето на...

Малолетнички од Скопје не биле „уапсени“, туку повикани на разговор во полициска станица

Од МВР за „Вистиномер“ потврдија дека ученичките биле само повикани на разговор во станица и не биле уапсени. Инаку, и во содржинскиот дел на текстот што се споделува во постот воопшто не се известува за никакво апсење, туку за повикување на разговор во полициска станица. Постои голема разлика меѓу „апсење“ и „повикување на разговор во полициска станица“, пишува „Вистиномер“...

Како ТикТок следел британска новинарка преку сметката на нејзиниот мачор?

Два дена пред Божиќ, ТикТок ја побарал лондонската новинарка Кристина Кридл за да ѝ соопшти оти двајца вработени во Кина и двајца во САД ги разгледувале податоците од нејзината лична корисничка сметка на платформата без нејзино знаење или согласност. Тоа што ѝ се случило на дописничката за технологија на Фајненшл Тајмс, всушност, е она што ТикТок и нејзината матична...

Министерот Шаќири ќе побара итна проценка на безбедносните ризици во училиштата

По случувањата во Србија со двата масакра со огнено оружје што се случија неделава, министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска информираше оти ќе им предложи на владата и безбедносните органи да извршат итна проценка на состојбите и безбедносните ризици, кои во голема мера се потхрануваат од одредени социјални мрежи, како што е ТикТок. „Имајќи предвид дека истите не...

Лажна фотографија од 13-годишниот осомничен за убиство од Србија

На фотографијата не е прикажан Коста Кецмановиќ, седмоодделенецот од Белград кој уби осум свои соученици и чуварот во основното училиште. Пинтерест, страница од која секој слободно може да симне фотографии, а на неа е прикажан Едвард Хотеа од Романија. Тој објавил видео на ТикТок во кое објаснува дека фотографијата е негова, дека е направена во 2020 година и дека...

Лекарската комора го осуди објавувањето снимка од пациенти од страна на анестезиологот од Тетово

Лекарската комора соопшти дека најостро го осудува инцидентот со анестезиологот од Клиничка болница Тетово кој објавил видео снимка од пациенти на ТикТок. Комората порачува дек ќе го разгледа случајот и ќе преземе соодветни мерки. „Барањето за почитување на сопствените права, тргнува од почитувањето на туѓите права, во случајов правата на пациентите, затоа во најкус рок органите на Комората ќе бидат...

Франција ја забрани употребата на ТикТок, Кенди краш и Нетфликс за јавните службеници

Француската влада ја таргетираше кинеската апликација ТикТок, но и популарната игра Кенди краш и стриминг платформата Нетфликс, забранувајќи ја нивната употреба на јавните службеници во оваа земја поради загриженост за сајбер безбедноста и приватноста, пишува Политико. Франција ќе ги спречи службениците да ги преземаат сите видови на апликации за игри и за видео стримање, како и сите платформи на социјалните...

Директорот на ТикТок пет часа во Конгресот зборуваше за врските со Кина

Извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чју беше принуден да ги брани односите на неговата компанија со Кина, како и заштитата на најмладите корисници, на вчерашното тензично сослушување во американскиот Конгрес. Сослушувањето доаѓа во време кога и двете политички партии во САД притискаат целосно да се забрани кинеската апликација, поради загриженост за националната безбедност. Ова е прво појавување пред американските...

Извршниот директор на ТикТок денеска ќе биде сослушан во американскиот Конгрес

Извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чју денеска за првпат ќе сведочи во Конгресот на САД и ќе се соочи со американските законодавци. Политичката бура околу видео платформата се интензивира, а ТикТок се соочува со закана од администрацијата на Бајден дека ќе биде целосно забранета на територијата на САД. ТикТок, која е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“, долго време...

Британските министри добија забрана да користат ТикТок на службените телефони

На министрите во британската влада на нивните службени телефони и уреди, од безбедносни причини им е забрането да ја користат апликацијата за видеа ТикТок која е во кинеска сопственост. Владата стравува дека кинеските власти можат да имаат пристап до чувствителни информации што се чуваат на уредите, јави Би-Би-Си. Британскиот државен секретар за дигитализација, култура, медиуми и спорт, Оливер Дауден рече...

ТикТок повторно се соочува со забрана во САД ако кинескиот удел не биде продаден

Американската влада вели дека платформата за видеа ТикТок треба да се продаде или во спротивно да се соочи со можна забрана во целата земја. Апликацијата која е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“ е обвинета дека претставува ризик за националната безбедност преку податоците собрани од милиони корисници. За барањето за промена на сопственоста прв објави „Волстрит Журнал“, додека од ТикТок...

ТикТок го лансира проектот „Детелина“ за да ги ублажи стравувањата дека споделува податоци со Кина

ТикТок воведува нови безбедносни мерки за да ја намали загриженоста околу споделувањето на податоците на корисниците со властите во Кина. Проектот „Детелина“ (Project Clover) предвидува посебна безбедносна компанија да го надгледува „протокот на податоци“, а ТикТок ќе го отежни идентификувањето на индивидуалните корисници преку податоците, јавува Би-би-си. Преку таканаречени „безбедносни порти“ ќе биде додаден дополнителен слој на контрола врз пристапот на...

ТикТок воведува временско ограничување од еден час дневно за малолетниците

Апликацијата за видеа ТикТок поставува дневно ограничување од 60 минути на времето поминато на екранот за корисниците помлади од 18 години. Доколку малолетниците ја достигнат границата, ќе мора одново да внесат лозинка за да продолжат да ја користат услугата истиот ден. Според Би-би-си, функцијата ќе биде воведена во текот на наредните недели, а младите, сепак, ќе имаат можност да ја...

И Канада го забрани ТикТок на уредите во сопственост на владата

Почнувајќи од денес, Канада ја забранува апликацијата за видеа ТикТок на сите уреди издадени од страна на владата, јави Би-би-си. Со оваа одлука Канада им се придружи на Соединетите Американски Држави и Европската комисија во преземањето чекори поради загриженоста околу располагањето со податоците на корисниците на апликацијата што е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“. Владиниот портпарол соопшти дека одлуката...

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...