fbpx

Ковачевски: Претстои период на анализи во однос на регулацијата на социјалните мрежи

Изјавата на премиерот доаѓа откако министерот за образование и наука Јетон Шаќири рече дека се разговара со институциите за ограничување на користењето на социјалната мрежа ТикТок во основните и средните училишта

-

Премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека пред институциите на нашата држава претстои период на анализи и на подготовка на регулативи и на регулација на користењето на социјалните мрежи, како и на содржините кои се споделуваат на нив.

Тој рече дека во време на интензивни комуникации, во време кога младите, но и повозрасните користат голем број социјални мрежи, дел од содржините не соодветствуваат на моралните и етичките стандарди кои сакаме да ги имаме во општеството.

„Затоа пред нас и не само пред нас, туку и пред другите држави претстои период на анализи, претстои период на подготовка на регулативи и на регулација на користењето на социјалните мрежи, меѓутоа и на содржини кои се споделуваат на социјалните мрежи“, изјави премиерот Ковачевски.

Инаку, изјавата на премиерот доаѓа откако министерот за образование и наука Јетон Шаќири рече дека се разговара со институциите за ограничување на користењето на социјалната мрежа ТикТок во основните и средните училишта.

„Ако во безбедносните институции се потврди дека неколку ТикТок видеа од ученици се проценети како лоша употреба на платформата, заедно со МИОА, АЕК и другите институции, ќе ги разгледаме сите можности околу начинот на употреба на ТикТок како апликација“, рече Јетон Шаќири.

Претходно и пратеничката и претседателна на Либерал-демократската Партија (ЛДП), Моника Зајкова во саботата побара да се забрани ТикТок и социјалните мрежи што провоцираат насилство, бидејќи како што рече таа, во нашата земја сме биле сведоци на жртви од користењето на социјалните мрежи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во белградското училиште „Владислав Рибникар“, во кое...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free