fbpx
Таг: насилство

таг: насилство

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во СВР Скопје, 33-годишна жена пријавила дека попладнето околу 13:30 часот била физички нападната од нејзиниот вонбрачен партнер – 43-годишниот Д.А. од Скопје. При нападот, тој употребил и тврд предмет. Вечерта околу...

Предлог за притвор за турска државјанка – фрлала столици по обезбедувањето на скопскиот аеродром

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднел предлог за определување мерка притвор против 36-годишна државјанка на Република Турција против која е поведена постапка за кривично дело – Напад врз службено лице, соопшти обвинителството. Странската државјанка, вчера, на 8 април пристигнала на Меѓународниот аеродром Скопје со лет од Истанбул, но при пасошка контрола било констатирано дека не исполнува општи услови...

Притвор за тројца мажи – со дрва и цевки претепале две жени во Виничко

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против три лица од виничкото село Трсино, за кои постои сомнение дека ја загрозиле сигурноста и извршиле грубо насилство врз две жени и им нанеле телесни повреди. Од обвинителството соопштуваат дека додека жените биле во дворот од нивната куќа, тројцата мажи ја прескокнале оградата од дворот и се упатиле кон нив, држејќи во рацете...

Дури 80 отсто од лекарите во земјава биле изложени на насилство на работното место

Податоците на Лекарската комора говорат дека 78 отсто од докторите, пријавиле дека биле изложени на некаков вид насилство на работното место, а 80 отсто биле изложени на вербално насилство. Ова го истакна денеска министерот за здравство д-р Илир Демири, по повод одбележувањето на Европскиот ден за подигнување на свеста против насилството врз здравствените работници, 12 Март. „Насилство врз здравствен работник...

Во последното деноноќие два случаја на напад на жени од сегашен или поранешен партнер

Два случаја во кои жени биле нападнати од своите сегашни или поранешни партнери се регистрирани во полицискиот билтен во изминатово деноноќие. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), ноќеска во 1 часот по полноќ во СВР Скопје, 35-годишна жена пријавила дека на подрачјето на Кисела Вода, таа и нејзината мајка биле физички нападнати од нејзиниот сопруг Д.Н., кој употребил...

Десетици загинати во племенско насилство во висорамнините на Папуа Нова Гвинеја

Десетици лица загинаа во племенски спор во оддалечените висорамнини во областа Хајлендс на Папуа Нова Гвинеја, соопштија властите во земјата. Жртвите биле застрелани за време на заседа во провинцијата Енга во текот на викендот, изјавил портпаролот на националната полиција за Би-би-си. Командантот на полицијата во оваа провинција, пак, за Гардијан рекол дека нападот го организирале мажи од две племиња. Областа Хајленд долго...

Притвор за малолетници: претепале тинејџер, а откако тој изгубил свест, му го украле телефонот

Основното јавно обвинителство Скопје повело две постапки кои се однесуваат на насилство и разбојништво направено од малолетници. Во првиот случај, до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесено е барање за поведување подготвителна постапка кон две деца на возраст над 15 години, за кривично дело насилство. Случајот предизвика жестоки реакции во јавноста, посебно по објавеното видео кое стана вирално...

Кликбејт наслов дека мајката на починатото девојче од Кичево се огласила со шокирачка изјава

Мајката на починатото двегодишно дете од Кичево воопшто се нема огласено со некаква шокирачка изјава за јавноста, туку станува збор за изјава што ја дала во полициска станица пред полициски службеници уште кога детето се повредило. Не се познати околностите зошто таа кажала дека детето се повредило при детска игра, ниту дали била запознаена за тепањето кое претходело. Насловот...

Директорот на М-НАВ: Вработените се замаени, вчерашниот упад бил мало кошкање

Директорот на М-НАВ и претседател на управниот одбор, Фахрудин Хамиди денеска изјави дека безбедноста на авиосообраќајот во земјава не била, ниту пак ќе биде загрозена. Тој тврди дека постојано е под напади од претседателот на Синдикатот на контролори на летање, Александар Тасевски, поради како што тврди, негови лични идеи. „Репутацијата е доведена во прашање поради клевети дека ништо не чинело....

По упадот во контролната кула на М-НАВ: Револт, приведувања и најави за разрешувања

Владата најави дека на следната седница ќе го разреши целото раководство и сите членови на управниот одбор на М-НАВ по вчерашниот упад во контролната кула на М-НАВ од страна на неовластени лица кои натепаа контролор на летање на работното место. Контролорите на летање, заедно со двата синдикати на М-НАВ, синоќа одржале вонреден состанок, на кој се договориле за генерален...

Предизвикал сообраќајна несреќа, па ја грабнал повредената во своето возило и ја претепал

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти за случај на грубо насилство, во кое осомничено 65-годишно лице предизвикало сообраќајна несреќа, а потоа насилно ја турнало повредената во своето возило, по што ја извадил и ја тепал со клоци и со тупаници. Настанот се случил на 27 декември 2023 година, додека оштетените, мајка и син, со своето возило се движеле по булеварот „Јане...

Обвинителството поведе постапка за насилство кон новинарска екипа на ТВ Алсат

Основното јавно обвинителство од Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Осомничениот 53-годишник, на 21 август, во Старата скопска чаршија, најпрвин упатил закани и навреди, а потоа и физички нападнал новинарска екипа на телевизија Алсат-М. Со тупаници го...

Цивил: Спортот е киднапиран за политички цели

Центарoт за слобода Цивил изразува згрозување и крајна осуда за екстремниот говор на омраза и насилството низ улиците на Скопје, пред и по натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ и бугарскиот „Левски“, реагираат оттаму. Според Цивил, ова треба да се запомни како неславен ден за спортот - политиката, екстремниот национализам и насилството беа главен белег на овој спортски настан. „Јавноста...

Гостиварка ги врзувала децата, ги навредувала и ги тепала, поднесено е обвинение

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО-Скопје) поднесе Обвинителен акт против жителка на Гостивар со престојувалиште во Скопје за две кривични дела – Запуштање и малтретирање на дете, како и за Телесна повреда. Од април годинава, 34-годишната обвинета како родител, со грубо запоставување на својата должност за грижа и воспитување, ги запуштила и ги малтретирала своите две деца –...

Не е вистина дека Макрон ги исклучува социјалните мрежи од етерот

Извориште на ваквата дезинформација е лажно соопштение, наводно издадено од француското Министерство за внатрешни работи, според кое интернет услугите ќе бидат привремено суспендирани за да се превенира злоупотреба на социјалните мрежи и онлајн платформите.  Министерството за внатрешни работи го демантираше ова соопштение.  Социјалните мрежи се активни во Франција, а коментарот на Макрон не се однесува на забрана на социјалните...

Во Белград попладнево нов протест „Србија против насилството“

Нов, шести по ред, протест „Србија против насилството“, ќе се одржи попладнево во Белград, со почеток во 18 часот, јавија српските медиуми. Демонстрантите ќе се соберат пред Народното собрание, од каде ќе продолжат до Правниот факултет, па потоа до Славија и до зградата на Владата, околу која граѓаните ќе направат прстен. Фокусот на денешниот протест ќе биде ставен на образованието, поради,...

Управувањето со кризи и спречувањето на насилство во фокус на конференцијата на СМАРТ Балкан

Недоволно сили на терен, недостиг од финансии и поддршка на доброволните противпожарни друштва, како и немање психолошка поддршка за професионалците кои секојдневно се соочуваат со стресни кризни ситуации – ова се дел од главните слабости на системот за управување со кризи во Северна Македонија. Подготвеноста на системот за управување со кризи во земјава беше во фокус на денешната дискусија...

Инспекција влезе во болницата во Бардовци по снимката од пациенти како тепаат друг пациент

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) влегоа во психијатриската болница во Бардовци, откако хоспитализирано лице во болницата на својот профил на Фејсбук споделуваше драматични видео снимки на кои се гледа како се малтретира и тепа друг, новодојден пациент. Ова за Мета.мк го потврди в.д. директорот на психијатриската болница, Мухсин Арифи, кој се огласи и преку соопштение, тврдејќи дека...

Средношолците дискутираа: Кога е во прашање насилството, сите сме на иста страна

Секој ученик да се охрабри и да разговара, затоа што со молчење психолошките проблеми и состојби нема да можеме да ги надминеме. Стручните соработници во училиштата да се доедуцираат, а во секој училишен предмет да се вградат механизми како да се развиваат добри морални вредности – да се помага и да се биде другар. Да не ги отфрламе различните...

Ковачевски: Претстои период на анализи во однос на регулацијата на социјалните мрежи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека пред институциите на нашата држава претстои период на анализи и на подготовка на регулативи и на регулација на користењето на социјалните мрежи, како и на содржините кои се споделуваат на нив. Тој рече дека во време на интензивни комуникации, во време кога младите, но и повозрасните користат голем број социјални мрежи, дел од содржините...

Нови 46 нови случаи на пертусис, од нив 9 се хоспитализирани

Во периодот од 12 до 18 април, пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходниот седмодневен период, информира одделот за епидемиологија...