fbpx
Таг: технологија

таг: технологија

Мемиња: јазикот на интернетот кој ги надминува културните бариери

За интерактивна верзија од сторијата, кликнете на овој линк   Додека ги читав пораките и прашањата што пристигнуваат на страницата „Студентарија“ на Инстаграм, една ноемвриска вечер, внимание ми привлече порака од студент што се нашол „во тесно“: го изгубил пенкалото што една од неговите колешки-соученички му го позајмила за време на писмен испит. Заплеткан во „небрано“, студентот на Универзитетот „Св. Кирил...

Постепеното укинување на колачињата на „Гугл Хром“ почнува на 4 јануари

Како дел од својата тековна иницијатива „Privacy Sandbox“, технолошкиот гигант „Гугл“ веќе објави оти ќе започне да ги ограничува колачињата од трети страни во прелистувачот „Chrome“ (Хром), почнувајќи од првиот квартал во 2024 година, а сега е објавен и точниот датум: 4 јануари. За почеток, само еден процент од корисниците на „Хром“, по случаен избор, ќе ја видат функцијата „Заштита...

Европа постигна договор за првите правила за надзор на вештачката интелигенција во светот

Преговарачите на Европската унија во петокот склучија договор за првите сеопфатни правила за вештачка интелигенција во светот, отворајќи го патот за правен надзор на технологијата која треба да го трансформира секојдневниот живот и чија употреба поттикна низа предупредувања за егзистенцијални опасности за човештвото. Како што јавува Асошиејтед прес, преговарачите од Европскиот парламент и 27-те земји-членки ги надминаа големите разлики, вклучително...

Интернет имаат 88% од македонските домаќинства, најмногу го користат за видеоповици и допишување [инфографик]

Вкупно 88 отсто од македонските домаќинства имале пристап на интернет од дома, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за првото тримесечје од 2023 година. Видеоповици, учество во социјални мрежи и испраќање на инстант пораки, се активностите за кои интернетот во земјава бил користен најмногу. За десет години, бројот на домаќинства со пристап до интернет од дома се зголемил за...

Вештачката интелигенција претставува опасност и од „инсајдерско“ тргување

Вештачката интелигенција (ВИ) има способност да врши нелегални финансиски трговии и да ги прикрие истите, сугерира ново истражување. Би-би-си пренесува дека на демонстрација на самитот за безбедност на ВИ во Велика Британија, бот користел измислени информации за да направи „незаконско“ купување акции без да ја извести фирмата. На прашањето дали користела инсајдерско тргување, апликацијата негирала. Внатрешно тргување е всушност користење доверливи...

„Кодирај со Папата“ – Папата Франциск ги охрабрува децата да се насочат кон програмирање

Папата Франциск поддржа глобален проект на полски технолошки претприемач, чија цел е да насочи што повеќе деца кон компјутерско програмирање. Мирон Мирониук, основач на компанијата за вештачка интелигенција „Cosmose AI“ за Би-би-си вели дека иницијативата „Кодирај со Папата“ (Code with Pope) ќе ги премости „еклатантните разлики во образованието“ низ целиот свет. Тој се надева дека учеството на Папата во проектот ќе...

Обединетите Нации бараат да се ограничи употребата на технологијата во училиштата

Во новиот извештај на Обединетите Нации, се препорачува да се забранат паметните телефони во училиштата, за да се подобри учењето и да се заштитат децата од сајбер малтретирање, пренесува Гардиен. УНЕСКО, агенцијата за образование, наука и култура на ОН, тврди дека прекумереното користење телефони е поврзано со намален образовен успех и негативно влијае на менталното здравје. Барањето за забрана на паметни...

Апликацијата Challenger во „Шорткат“: Поени за секој изминат километар пешки или на велосипед

Во новата епизода на „Шорткат“ ве запознаваме со апликацијата Challenger, која е вистински мотиватор за пешачење и користење на велосипед. Колку повеќе километри ќе изминете пешки или на велосипед, толку повеќе поени ќе добиете и потоа ќе можете да ги искористите за попусти во одредени продавници. За тоа како функционира оваа мобилна апликација, дознаваме во денешната емисија. Носиме вести и...

ЕУ чекор поблиску кон носење на еден од првите закони за вештачка интелигенција во светот

Европскиот парламент вчера гласаше за регулирање на употребата на системи за вештачка интелигенција (ВИ) во целиот блок. Гласањето го означува почетокот на процесот за усвојување на Законот за вештачка интелигенција на Европската Унија, прв од ваков вид на глобално ниво, пишува Дојче Веле на англиски јазик. Предлог-законот е насочен кон заштита на основните граѓански права и заштита од заканите на...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување на човештвото. Изјавата од само 22 збора е објавена на интернет-страницата на невладината организација Центар за безбедност на вештачката интелигенција во Сан Франциско, САД, а ја поддржаа десетици експерти, пренесува „Врџ“. „Ублажувањето...

Генеративна вештачка интелигенција отсега и на пребарувачот на „Гугл“

„Гугл“ објави дека воведува генеративна вештачка интелигенција на својот главен пребарувач, следејќи го потегот на „Мајкрософт“ кој го вгради четботот GPT-4 во својот пребарувач Бинг. Би-би-си пренесува дека, според компанијата, функцијата „Search Generative Experience“ - која ќе биде дел од Гугл - ќе создава одговори на отворени прашања. „Гардијан“ пишува оти со ова, Гугл се обидува да ја врати својата круна...

[Станица: Студентска 8] Маџаров: Доаѓа ера во која вештачката интелигенција ќе биде алатка за секого

Развојот на вештачката интелигенција отвора многу нерешени прашања, а меѓу најважните е „Кој ќе сноси одговорност за тоа што ќе се случува?“. Трката меѓу компаниите во развој на технологија е веќе започната и е безобразна. Ова го истакна професорот Ѓорѓи Маџаров од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) на денешното предавање „Потенцијали и ризици на вештачката интелигенција и...

„Кумот“ на вештачката интелигенција го напушти „Гугл“ со жалење и со страв за тоа што го работел

Човекот кој се смета за „кум“ на вештачката интелигенција (ВИ) ја напушти својата работа, предупредувајќи на зголемените опасности од развојот на оваа област. 75-годишниот Џефри Хинтон своето повлекување од „Гугл“ го објави во Њујорк Тајмс, велејќи оти сега се кае за тоа што го работел, пренесува Би-би-си. Во изјава за Би-би-си Хинтон рекол дека некои од опасностите од четботовите со...

Италијанците повторно имаат пристап до ChatGPT

Во Италија е вратен пристапот до четботот ChatGPT, пренесе Би-би-си. Четботот беше забранет од италијанскиот орган за заштита на податоци на почетокот од април, поради загриженост за приватноста. Матичната компанија на ChatGPT, „ОпенАИ“, инаку поддржана од „Мајкрософт“, рече дека успешно ги разјаснила прашањата со италијанскиот регулатор. Од компанијата велат дека нејзината политика за приватност сега е достапна за луѓето пред да се...

Пејачката Грајмс го понуди својот глас за секој што генерира песни со вештачка интелигенција

Додека големите издавачки куќи се обидуваат да ги одвратат песните создадени со помош на вештачка интелигенција (ВИ) кои ги имитираат гласовите на познатите пејачи, пејачката Грајмс ги повика музичарите да го користат нејзиниот глас при создавањето нови песни со вештачка интелигенција. Канадската поп пејачка, чие име е Клер Баучер, рече дека ќе ги сподели авторските права за секоја песна успешно...

Кувајт ја доби „Федха“ – презентерката на вести создадена со вештачка интелигенција

Кувајтски медиум претстави виртуелен презентер на вести создаден со помош на вештачка интелигенција (ВИ), јави Гардијан. Во саботата, презентерката наречена „Федха“ се појави на Твитер профилот на интернет-страницата „Кувајт Њуз“. Федха претставува лице на жена со непокриена коса, облечена во црно сако и бела маица. „Јас сум „Федха“, првиот презентер во Кувајт кој работи со вештачка интелигенција во ‘Кувајт Њуз’. Какви...

Италија го блокираше ChatGPT

Италија стана првата западна земја што го блокирала напредниот чатбот ChatGPT. Италијанскиот орган за заштита на податоците соопшти оти постои загриженост за приватноста во врска со оваа форма на вештачка интелигенција создадена од американскиот стартап „ОпенАИ“ и поддржан од „Мајкрософт“. Италијанските регулатори велат дека ќе го забранат чатботот и ќе започнат со истрага веднаш, пренесе Би-би-си. Тие нагласуваат дека на 20...

Експерти бараат развојот на вештачката интелигенција да запре на нивото на кое е GPT-4

Клучни фигури во технологијата со вештачка интелигенција (ВИ) бараат обуката на моќните системи со ВИ да бидат запрени поради стравувањата од закана за човештвото. Тие потпишаа отворено писмо со предупредување за потенцијалните ризици и велат дека трката за развој на системи за вештачка интелигенција е надвор од контрола, пренесе Би-би-си. Помеѓу оние што бараат обуката на ВИ биде стопирана на најмалку...

Бил Гејтс: Започна ерата на вештачката интелигенција

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција (ВИ) е најважниот технолошки напредок во последните децении. На неговиот блог, Гејтс го нарече развојот на ВИ исто толку фундаментален како создавањето на микропроцесорот, персоналниот компјутер, интернетот и мобилниот телефон. „Тоа ќе го промени начинот на кој луѓето работат, учат, патуваат, добиваат здравствена заштита и комуницираат едни со други....

Нова студија открива кои работни позиции може да бидат заменети од чет-ботови

Кај речиси 80 отсто од работната сила во САД, најмалку 10 отсто од работните задачи би можеле да бидат засегнати од вештачката интелигенција, открива нова студија. Кај 19 отсто од работниците, пак, околу половина од нивните задачи може да бидат погодени од воведувањето на алатки за вештачка интелигенција како ChatGPT. Истражувањето е спроведено од страна на компанијата „Опен АИ“, која...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...