fbpx
Таг: технологија

таг: технологија

Политичарката Александрија О.Кортез играше видео игра со цел да ги охрабри гледачите да гласаат

Познатата политичкарка од Демократската партија во САД, Александрија Окасио-Кортез вчеравечер дебитираше на стриминг платформата Twitch играјќи ја видео играта „Меѓу нас“, при што ги охрабри гледачите да гласаат. Нејзиниот пренос беше гледан од околу 500.000 гледачи од почетокот на нејзиниот стрим. Окасио-Кортез во понеделникот на Твитер се обрати прашувајќи: „Дали некој сака да игра со мене на Twitch за да...

Тестовите за Ковид-19 ниту го оштетуваат мозокот, ниту содржат хидрогел, ниту се задолжителни

Објава на Фејсбук ја дезинформира јавноста дека тестовите за корона вирусот се многу опасни, дека со нив наводно се оштетува заштитната бариера на мозокот, се злоупотребува генетски примерок од ДНК, се врши умствена контрола врз тестираните?! Тестирањето за коронавирусот единствено има за цел да открие дали во организмот постојат знаци на активна инфекција, пишува Вистиномер.мк во својата нова анализа. На...

„Мајкрософт“ сака да купи дел од ТикТок, тензиите околу апликацијата растат

ТикТок Кина
Популарната мобилна апликација ТикТок сè уште е во жариштето на политичките тензии помеѓу САД и Кина. Зголемениот притисок и заканата на американските власти дека ќе ја забранат видео-платформата во САД доведоа до нов, необичен тек на случувањата. Компанијата „Мајкрософт“ во неделата објави дека е во разговори со американскиот претседател Доналд Трамп за купување на дел од ТикТок од кинеската компанија...

Самсунг и Хуавеи веќе работат на 6G технологија

технологија
Корејската компанија Самсунг Електроникс официјално најави дека работи на развој на нова 6G мобилна мрежа. Информацијата доаѓа во период кога е доведено во прашање распространувањето на контроверзната 5G мрежа, затоа што во многу држави уште нема најава за воведување на оваа технологија. Од Самсунг потврдија дека ги прошириле постоечките истражувања во областа на телекомуникациите. Овие истражувања ќе бидат дел од...

Гугл: Бидете внимателни, има „поплава“ на измами и малвер поврзани со Ковид-19

Гугл во објаснување на својот официјален блог минатата седмица извести дека во последниот период има огромен број фишинг-мејлови (од измамници што се претставуваат како некое официјално тело или некој друг да ви испраќа легитимна порака, а вие треба да кликнете на некој линк - или ви испраќа нешто во прилог, што треба да го отворите) поврзани со Ковид-19, и...

5Г технологијата е погрешно обвинета за ширење на корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Линданот од малата депонија на ОХИС ќе се чисти догодина, собрани се 9 милиони долари

Малата депонија со линдан во кругот на фабриката ОХИС, на која има околу 10.000 тони контаминирана почва со оваа канцерогена супстанца, ќе започне да се чисти до средината на следната година, информираат за „Мета“ од Канцеларијата за за ПОПс (Persistent organic pollutants) – неразградливи органски загадувачи при Министерството за животна средина. Во март, следната година, ќе се објави меѓународен повик...

DOCU.TECH ќе ги собере на едно место младите иноватори и ентузијасти за технологија

На 9 и 10 јуни во Креативниот центар „Термокис“ во Приштина неколку десетици ентузијасти за технологија и млади иноватори ќе имаат можност да разменуваат идеи, да дискутираат и да добијат совети на DOCU.TECH 2018 еден од најголемите технолошки настани на Балканот. Организатори на овој настан се Фондот за Западен Балкан, кој обезбедува и дел од финансиите, како и Фондацијата Шеар од Србија...

„Еуромакс ресорсис“ очекува да продолжи со конструктивна соработка со Владата

Инвестициската група „Галена“ која е подружница на реномираната канадска инвестициска група „Трафигура груп“ купила 20 отсто од акциите од „Еуромакс ресорсис“, информираат од компанијата. Како што додаваат од таму, износот од инвестицијата  ќе се користи за континуиран развој на рудникот за злато и бакар Иловица-Штука и за општи корпоративни цели на компанијата. „Со влезот на свеж капитал во „Еуромакс ресорсис“, компанијата...

„Алкалоид“ инвестираше повеќе од 2,5 милиони евра во три нови производствени погони

Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ пушти во употреба три нови погони, а инвестицијата изнесува 2,5 милиони евра, соопштија од компанијата. Од таму велат дека, новите производни одделенија, се простираат на површина од 1.000 метри квадратни, а при изведбата на сите овие проекти, имплементирани се најсовремените стандарди за добра производна пракса (GMP). - Присуството на компанијата на пазарите во над 30 земји во светот и...

Министерот за финансии, Тевдовски се сретна со претставници од Светска банка

Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска се сретна со претставници на Светска банка предводени од директорот за Македонија и Косово, Европа и Централна Азија, Марко Мантованели. На средбата, како што соопштуваат од Министерството за финансии, бил афирмиран партнерскиот однос на Македонија со Светска банка, била разгледана состојбата на тековните проекти, како и можностите за идна соработка. Почнувајќи од 1993 година, Светска банка е...

Германија почнува со тестирање на софтвер за препознавање на говорот на мигрантите

Германските власти почнуваат со тестирање на нов софтвер за препознавање на говор, со кој може да се одреди од која земја доаѓаат мигрантите кои немаат документи, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на властите во Берлин. Од заводот за бегалци и мигранти на Германија соопштиле дека новиот автоматизиран систем треба да почне да работи во рок од две...

На Светскиот ден на емотиконите, првиот речник на емотикони за македонски јазик

По повод прославувањето на 17 јули, Светскиот ден на емотиконите, се одбележа официјалното пуштање во употреба на првиот речник за емотикони на македонски јазик. Емотикони се мали сликички што се испраќаат во кратки пораки директно од тастатурата на телефон. Сè досега, не постоеше лесен начин за тие кои говорат македонски јазик да ги најдат потребните емотикони. „EmojiWorldBot“ е бесплатна алатка која е изградена за...

„Фолксваген“ на Американците ќе им исплати 14,7 милијарди долари отштета

Германската компанија „Фолксваген“ постигна договор за исплата на 14,7 милијарди долари отштета на сопствениците на автомобили во САД, бидејќи призна дека користела софтвер за лажирање на контролата на издувните гасови. „Фолксваген“ се согласил да ги поправи или да ги откупи автомобилите во кои е вграден спорниот софтвер и на секој сопственик да му исплати до 10.000 долари. Договорот предвидува и уплата...

Путин ќе ја посети Кина за да ја зајакне економската соработка

Рускиот претседател Владимир Путин в сабота ќе ја посети Кина, каде што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг и со други високи официјални лица, при што се очекува да бидат потпишани околу 30 документи за политичка и за економска соработка меѓу двете земји. Целта е да се реализираат економски проекти во областа на туризмот, технологијата, енергетиката и во производството...

Научникот Петар Поповски прими светско признание во маичка со СЈО

Глобално признатиот научник Петар Поповски во Куала Лумпур прими светско признание за развој на 5Г технологија, облечен во маичка со кратенката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Доделувањето беше во рамките на Интернационалната конференција за комуникации (ИКК 2016) што се одржува до 27 мај. Угледниот македонски научник од Охрид, со својот гест стана хит на социјалните мрежи, на кои е активен во...

„Мајкрософт“ купи технологија за дигитални моливи

„Мајкрософт“ од израелската компанија „Ен-триг“ ја купи технологијата поврзана со дигиталното моливче кое се испорачува со нејзиниот таблет „сурфејс 3“. Иако условите од купувањето не се објавени, како што пишува „Вол стрит џурнал“, „Мајкрософт“ платил 30 милиони долари за технологијата која стои зад дигиталниот молив кој се испорачува со таблетите „сурфајс про 3Е“ и „сурфејс 3“. „Мајкрософт“ соработува со „Ен-триг“...

„Кодак“ ќе претстави паметен телефон на „Консумер електроникс шоу“

Пионерот во производството на фотокамери на саемот „Консумер електроникс шоу“ во јануари ќе претстави паметен телефон со „андроид“ за љубителите на фотографијата. Од „Кодак“ потекнува само името. Многумина љубители на фотографијата уште веруваат во „Кодак“ иако фирмата во меѓувреме банкротираше и потоа се преориентира на дигитален печат. На „Консумер електроникс шоу“ ќе биде претставена нова серија паметни телефони со „андроид“, коишто ќе овозможат...

Нова хибридна серија на „Бе-Ем-Ве“

„Бе-Ем-Ве“ ја најави новата серја 3 со хибридна технологија. Овој гигант за автомобили ја промовира технологијата „пауер е-драјв“ (Power eDrive). Со овој прототип е оставена можност за продолжување на времето што хибридните возила можат да го поминат во електричен режим на возење. Овој тип има значително посилен електромотор во споредба со сегашните модели и батерии со двојно поголем капацитет. Тоа треба да придонесе...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...