fbpx
Таг: технологија

таг: технологија

„Епл“ и „Мета“ влегуваат во ера на длабока филозофска конкуренција, вели Закерберг

Технолошките компании „Мета“ (поранешен „Фејсбук“) и „Епл“ влегуваат во период на многу длабока, филозофска конкуренција, која ќе ја дефинира иднината на Интернетот. Ова го вели извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, во разговор кој го објави „Д Врџ“, а го пренесе „Арс Техника“. И „Епл“ и „Мета“ во следната деценија планираат да инвестираат многу во „измешаната“ реалност, но имаат дијаметрално...

Вештачка интелигенција: Модерна алатка на дигиталното време за развој на општествата и цивилизацијата

Уште од појавата на компјутерите луѓето се фасцинирани од идејата дека еден ден, тие можат да станат попаметни од нас. Разговор објавен на Интернет пред неколку недели ги натера луѓето да веруваат дека ваквата иднина можеби е и поблиску отколку што замислувавме. Транскрипт од разговор помеѓу човек-инженер и вештачката интелигенција „Ламда“ за која се чини дека има свои размислувања,...

Повик за донации за учество на „Robo Mosquitos“ на светскиот натпревар „Лего лига“

„Робо комарци“ (Robo Mosquitos) е тим на млади ученици кои победија на првиот турнир „Лего лига“,  што беше организиран во Република Северна Македонија за деца на возраст од 9 до 16 години. Победничкиот тим беше поканет да учествува на светскиот натпревар што ќе се одржи од 5 до 7 август во Рио де Жанеиро во Бразил каде ќе учествуваат 40.000...

Млади ќе развиваат идеи како со дигитална технологија да се заштитиме од климатските промени

Претстојниов викенд, млади од 16 до 24 години, на тридневна работилница што ќе се одржи во објектот на Телеком во Скопjе, ќе работат на усовршување на своите идеи, како преку користење на дигиталната технологија да помогнат во заштита на животната средина. Во рамки на младинскиот предизвик Generation Unlimited–Генерација без граници 2022, избрани се десетте тимови кои имаат првични идеи...

Инженер во „Гугл“ смета дека вештачката интелигенција на компанијата „оживеала“ и е чувствителна

Суспензијата на инженерот на „Гугл“ (Google), кој тврдеше дека компјутерскиот чет-бот на кој работел станал чувствителен и расудувал како човечко суштество, покрена нови прашања околу капацитетот и тајноста на светот на вештачката интелигенција, пишува „Гардијан“. Технолошкиот гигант „Гугл“ го стави на отсуство вработениот инженер Блејк Лемоин, откако тој објави транскрипти од разговори помеѓу него, соработник на „Гугл“ и системот за...

За помалку електричен отпад, ЕУ ќе бара еден универзален полнач за сите паметни телефони

Законодавците во Европската Унија постигнаа договор што ќе ги „принуди“ производителите на паметни телефони, сите идни уреди продадени во ЕУ да бидат опремени со универзален жичен полнач од типот USB-C, јавуваат светските новински агенции. Правилото ќе важи и за другите електронски уреди вклучувајќи таблети, дигитални камери, слушалки, рачни конзоли за видео-игри, звучници и електронски читачи. Договорот треба да почне да се...

По 21 година престанува производството на „Ајпод“ уредите

Компанијата „Епл“ (Apple) објави дека го прекинува производството на својот музички плеер „Ајпод“ (iPod Touch), ставајќи крај на уредот кој е познат по извршената револуција во начинот на кој луѓето слушаат музика. Последното ажурирање на „Ајпод“ беше во 2019 година, а неговото пропаѓање, со појавата на паметните телефони, се предвидуваше долго време, пишува „Би-би-си“. Овој уред понуди неколку различни модели изминативе...

Првото издание на [email protected] со фокус на криптовалутите и блокчејн технологијата

Како функционира блокчејн технологијата, што се криптовалути и каде истите наоѓаат примена во општеството? Ова беа главните прашања за кои се зборуваше на денешното, прво издание на [email protected] – настан кој има за цел да им ги доближи актуелните технологии на студентите. Настанот е во организација на Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) на...

ФСС ФЕИТ в сабота организира научен настан за промовирање на актуелни технологии

Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) в сабота, 07.05.2022 година, организира еднодневен, отворен настан за промовирање на актуелни технологии и запознавање на студентите со нив, насловен [email protected]. Настанот ќе започне во 10 часот и ќе се одржува во Амфитеатарот на ФЕИТ. Концептот на годинашното прво издание на TE[email protected] е составен од низа на предавања преку...

Oтворен повик за стипендии за Кампот за високо-технолошка извонредност во Охрид

„Македонија 2025“ објави повик за стипендии за учество на второто издание на Охрид камп за високо-технолошка извонредност, кој ќе се одржи од 9 до 16 јули во Охрид. Основна цел на програмата е младите од 11 до 15 години да ги унапредат своите вештини за роботика и кодирање, а покрај тоа, да обезбеди можност за младите Македонци од земјава и...

Илон Маск сепак нема да биде дел од одборот на директори на Твитер

Elon Musk
Минатата недела беше потврдено дека сопственикот на Тесла и еден од најбогатите луѓе на светот, Илон Маск откупи 9,2 отсто од акциите на Твитер и дека ќе стане дел од одборот на директори на големата социјална мрежа. Оваа вест ја потврди и извршниот директор на Твитер, Параг Агравал. Во неговиот последен твит, главниот извршен директор напиша дека Маск по своја...

Ретроспективна изложба на богатото уметничко творештво на Васко Ташковски

Ретроспективната изложба на делата на еден од најнадарените македонски академски сликари, Васко Ташковски е поставена во просториите на Националната галерија „Даут Пашин Амам“. Збогатени со слики направени во маслена техника, акварел и скици со туш, ѕидовите на Даут-пашиниот амам содржат дела-извадоци од колекциите „Пристаништа“, „Крајбрежни случувања“, „Енергии во просторот“ и други од мноштвото творби на големиот академик. Ташковски како водечки претставник...

По „LinkedIn“ и „Yahoo“ се повлекува од Кина

„Јаху“ (Yahoo) е најновата американска технолошка компанија која го прекинува своето присуство во Кина, поради строгите регулативи кои се наметнуваат во земјата, пренесе „Би-би-си“. Компанијата во соопштението до јавноста вели дека одлуката се должи на „сè повеќе предизвикувачкото деловно и правно опкружување“ во Кина. Корисниците на „Јаху“ во Кина сега се пречекани од порака која ги известува дека сајтот повеќе не...

Инспиративната маска на „Рејзер“ станува реалност

Project Hazel
Извршниот директор на сингапурско-американската компанија „Рејзер“, Мин-Лианг Тан објави дека маската која го носи името „Project Hazel“ ќе биде пуштена во продажба од почетокот на четвртиот квартал годинава. „Project Hazel“ за првпат беше претставена како „најинтелигентната маска создадена досега“ во јануари на „CES 2021“ – најголемиот светски саем за електроника. Тогаш беше соопштено дека нејзиниот дизајн има за цел да...

Дијалози за дигиталната агенда: „Сè што сакавте да знаете за 5Г технологијата“

На 15 јуни од 10 до 11:30 часот, експерти од Телеком, Агенцијата за електронски комуникации и Факултетот за електротехника и информациски технологии ќе разговараат на тема „Сè што сакавте да знаете за 5Г технологијата“. Настанот ќе се одвива онлајн на платформата ZOOM но и ќе се стрима во живо на Фејсбук страната на ИЦЕДА. Дијалозите во форма на панел-дискусија се...

Креаторите на роботот Софија најавуваат масовно производство на роботи до крајот на 2021 година

Роботот Софија
Откако беше претставен во 2016 година, хуманоидниот робот наречен Софија доживеа огромна популарност и го привлече вниманието низ целиот свет. Роботот поседува софистициран софтвер, системи за разговор и вештачка интелигенција дизајнирана за општо расудување и рамислување. Софија е способна да имитира човечки гестови и изрази на лицето, а спремна е и да одговара на одредени прашања. Компанијата што стои позади...

Неверојатни иновации и изуми на годинешниот светски технолошки самит CES

CES
На најголемиот светски саем за електроника CES 2021, кој се одржа од 11 до 14 јануари, со свои изложби учествуваа речиси 2.000 технолошки компании, кои имаа можност да ги претстават своите иновации и стартапи и да формираат нови партнерства. И покрај тоа што на овогодинешниот саем доминираше здравствената технологија поради глобалната пандемија, сепак можеа да се забележат интересни и инспиративни...

Робот за дезинфекција, паметна маска, шлем кој детектира Алцхајмерова болест – здравствената технологија доминираше на CES 2021

Проек Хејзел
Вчера заврши CES 2021, најголемиот светски саем за електроника, кој годинава за првпат се одржа виртуелно. Глобалната здравствена криза не го запре развојот на потрошувачката технологија, па и овој пат можеа да се видат најразлични уреди, апликации, електрични возила, паметни домашни апарати, гејминг опрема, а здравствената технологија котираше високо на агендата на саемот. На годинешниот CES, кој се одржа од...

Царовска: Пандемијата ја покажа улогата и придонесот на науката и технологијата во справувањето со предизвици

Особено во изминатите неколку месеци се докажа круцијална улога на науката и технологијата и нивниот придонес во справувањето со глобалните предизвици, како што е пандемијата предизвикана од корона вирусот и затоа влогот во овие сегменти мора постојано да се зголемува, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска на денешната онлајн конференција „Иновација во образованието: поврзување на општествените и...

Заев-Крач: Северна Македонија и САД ја потврдија соработката за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на Соединетите Американски Држави Кеит Крач, денеска потпишаа меморандум за разбирање за безбедност на 5G технологии. По потпишувањето на меморандумот, премерот Заев и потсекретарот Крач, се осврнаа на важноста од потпишувањето на овој мемораднум, особено што Република Северна Македонија, како земја кандидат за членство во ЕУ,...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...