fbpx
Таг: стрип

таг: стрип

Стела и НМСМ најавија конкурс за авторски стрипови на тема родова еднаквост

Мрежата Стела и Национален младински совет на Македонија (НМСМ) ги повикуваат стрип автор(к)ите и илустратор(к)ите да учествуваат на наградниот конкурс за стрип наречен „Кое е твоето чудо?!”, најавија МладиХАБ. Станува збор за конкурс за оригинални авторски стрипови, чии теми ќе се поврзани со борбата за родова еднаквост. „Уметничките дела треба да поттикнат теми кои ќе придонесат кон подобро општество, ќе ги...

Стрипот „Алан Форд“ не запира со нови изданија, се бараат и нови цртачи

Наспроти минатогодишната најава дека стрипот „Алан Форд“ ќе престане да излегува заклучно со овој мај, издавачот и автор Макс Бункер се попишмани и еден од најдолговечните италијански серијали продолжува со исто, месечно темпо. Во Италија пред некој ден излезе епизодата број 660, насловена „Планот на Путифаре“ (Il Piano di Putifarre), а во него како и обично има најава за наредниот...

За прв пат во 55 години, стрипот „Алан Форд“ го црта жена

Број 659 на стрипот „Алан Форд“ нацртан од Вероника Гуити. Фото: Мета.мк.
Со мајскиот, 659-ти број на култниот италијански стрип „Алан Форд“, издавачот и сценарист Макс Бункер ја претстави уметницата Вероника Гуити како нова членка на тимот. Во уредничкиот коментар во 659-тата епизода Бункер објаснува дека првата епизода цртана од Гуити требало да биде бројот 660, но распоредот бил поместен заради тоа што еден од четирите цртачи, не по своја вина, доцнел...

Во Нежилово одржана работилница на која 12 млади изработија стрипови

Во село Нежилово, од 18 до 21 април беше организирана четиридневна едукативна стрип работилница, на која 12 млади таленти од различни градови кои цртаа стрипови. Потоа, заедно со нивниот програмски координатор и едукатор, истите ќе ги доработат и усовршат. Од подготвените дела ќе се публикува соодветен каталог каде ќе бидат објавени стриповите, а ќе бидат претставени и младите автори. Срип-рабoтилниците се...

Млади ќе креираат стрипови за меѓуетнички дијалог и борба против дискриминација

Стрип центарот на Македонија од Велес започна со имплементација на проектот „Да и дадеме шанса на инклузијата“ од вториот отворен повик на Младинскиот меѓукултурен уметнички фонд во рамки на програмата „Градиме нови мостови“ на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Целта  на проектот е да се зајакне капацитетот на младите луѓе без разлика на етничките разлики да користат стрипови како соодветна...

Стрипот Дикан на „Политикин забавник“ објавен и на ромски јазик

Популарното српско списание „Политикин забавник“, кој годинава прославува 85 години од првиот број, објави стрип на ромски јазик. Станува збор за стрип јунакот Дикан - „најмладиот Стар Словен“, на авторите Лазо Средановиќ и Никола Лекиќ. Во последните два броја на познатиот „Политикин забавник“, кој излегува од 1939 година, вклучен е додаток со стрипот „Дикан“ во две продолженија, за првпат на...

Промоција на стрип „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска

Денес, со почеток во 19:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на стрипот „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска. Стрипот црпи инспирација од историски настани од средновековието и Византиската империја која владеела на овие простори, а авторката преку ликовите ја тематизира релацијата на младите луѓе со домот градејќи имагинарна авантура. Промоцијата ќе биде во вид на разговор на...

Реизданија на „Драгонеро“ и „Кет Клоу“ избрани за најдобри стрипови во регионот за 2023 година

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди популарноста на италијанските и други увозни стрипови, но и високото мислење на публиката од регионот за водечките домашни автори. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и онлајн енциклопедија. Оваа онлајн заедница од 2007 година организира избор за најдобар...

Почина креаторот на „Драгонбол“

Акира Торијама, креаторот на „Драгонбол“ (Dragon Ball) – еден од највлијателните и најпродавани јапонски стрипови на сите времиња, почина на 68-годишна возраст. Торијама претрпел акутен субдурален хематом, вид на крвавење во близина на мозокот, соопшти неговото студио, а пренесe Би-би-си. „Драгонбол“ е популарен ширум светот, а стрипот доживеа и свои цртани и филмски верзии. Стрип серијалот дебитираше во 1984 година. Го следи...

Покана за учество на „Балканската смотра на млади стрип-автори“

Школата на стрип „Никола Митровиќ Кокан” од Лесковац, која работи во рамки на Лесковачкиот културен центар, оваа година по 26. пат ја организира манифестацијата „Балканска смотра на млади стрип-автори”. Централната манифестација ќе се одржи од 28 до 30 јуни 2024 година во просториите на Лесковачкиот културен центар, Народниот музеј и Народната библиотека „Радоје Домановиќ” во Лесковац. Смотрата и оваа година...

Љубителите на стрипот се збогуваат со Алфредо Кастели, креаторот на „Марти Мистерија“

Италијанскиот стрип-сценарист и писател Алфредо Кастели, чие најпознато дело е авантуристичкиот стрип „Марти Мистерија“, починал вчера во родниот Милано, на 76-годишна возраст, објави издавачката куќа „Серџо Бонели Едиторе“. Кастели, роден во 1947 година, со стрипови почнал да се занимава од најрана возраст, а како тинејџер во 1966 година го објавил првиот италијански фанзин за стрипови „Comics Club 104 “. Со...

Објавен македонски превод на стрипот „Везење“ од Марџан Сатрапи

Издавачката куќа „Бункер“ од Скопје објави македонска верзија на графичкиот роман „Везење“ од француско-иранската авторка на стрип, филмска сценаристка и режисерка Марџан Сатрапи. Романот ги пренесува приказните на три генерации ирански жени од семејството на Сатрапи, од бабата феминистка, мајката стоик, ексцентричната тетка и нивните пријателки и сосетки. Истовремено хумористични и трогателни, овие разговори со чај опфаќаат теми како љубов,...

Вечерва во „Шорткат“ дознајте повеќе за видеоиграта „Скопје“

Видеоиграта „Скопје“, чиешто демо беше претставено на еден од најреспектираните гејминг-фестивали „Pax West“ во Сиетл, е во фокус на новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“. Разговараме со креаторот на играта, програмерот Кристијан Трајковски. Носиме вести и за рокот за пријава на нашата работилница за млади новинари кој истекува вечерва, како и за опасните дезинформации што и понатаму се шират...

Макс Бункер потврди: Култниот стрип „Алан Форд“ завршува со бројот 660 во мај 2024

Реакциите на обожавателите на стрипот „Алан Форд“ не го поколебаа авторот и издавач Макс Бункер, кој во најновото издание во Италија објави дека не ја повлекува одлуката ја прекине 55-годишната традиција на континуирано објавување, информира Мета.мк. Стрипот „Алан Форд“ е дело на Макс Бункер, псевдоним за 84-годишниот милански сценарист Лучиано Секи, и Магнус, псевдоним за прерано починатиот болоњски цртач Роберто...

„Астерикс и белиот ирис“: Новата епизода на култниот стрип ја освојува Европа

По објавувањето на крајот од октомври, новиот стрип-албум „Астерикс и белиот ирис“ ја освојува Европа. Испечатен е во 5 милиони примероци на 20 јазици кои се дистрибуираат истовремено, со што се одржува репутацијата на Астерикс како најпреведуван француски стрип. Тема на најновата епизода за популарните галски воини Астерикс и Обеликс е сатиризирање на „велнес“ културата, при што треба да решаваат...

Во сабота „Ден на бесплатни стрипови“ во Бункер

Оваа сабота во стрип книжарницата Бункер во Скопје ќе се одржи третиот по ред „Ден на бесплатни стрипови“. Од Бункер ги повикаа сите издавачки куќи да земат учество во акцијата и информираа дека досега се обезбедени околу 700 бесплатни стрипови. Акцијата започнува во 10 часот, а стриповите што се бесплатни ќе бидат јасно означени и лоцирани на главната маса кај касата,...

Во Штип денеска ќе се одржи стрип-работилница

На 26 септември, со почеток во 12 часот, во Американско катче – Штип ќе се одржи работилница за изработка на стрипови. Неа ќе ја води Александар Стеванов, наградуван стрип-автор и хроничар, со досега објавени девет книги на тема историја на стрипот. На стрип-работилницата учесниците ќе имаат можност да се запознаат со основите на оваа уметност – нејзината полисемичност, дефинирање, особеностите...

Стрип-авторот Игор Јовчевски – специјален гостин на фестивалот „Стрипорама“ во Ниш

Од 10 до 13 август во Ниш ќе се одржи осмото издание на Меѓународниот фестивал на стрип и популарна култура „Стрипорама“. Меѓу 12-те еминетни стрип-уметници од неколку земји, кои се поканети како специјални гости, е и македонскиот автор Игор Јовчевски. Фестивалот „Стрипорама“ го организира стрипарницата „Јужни Дарквуд“ а се одржува во содејство со Меѓународниот џез фестивал „Нишвил“ (Nišville). Тие заедно,...

Нова публикација од Црна Гора ја пренесува сликата за стрипот во историјата, како и за историјата во стрипот

Центарот за демократски транзиции (ЦДТ) од Подгорица денеска ја објави публикацијата „Цртежи и борби“ (Crteži i borbe), која истакнува одредени детали од историјата на југословенскиот стрип и на моменти од поширокиот терен на културата, за заедно да создадат преглед поврзан со три работи: стрипот, НОВ и Црна Гора. Автор на публикацијата е Лука Ракојевиќ, додека дизајнот го изработи Зоран Кардула...

Стрипот „Алан Форд“ промовира македонско вино во најновата епизода

Најновата епизода на култниот стрип „Алан Форд“ содржи промоција на македонското  вино, која допира до публиката од речиси сите држави на бивша Југославија. Во епизодата насловена „Лудост“, јунаците решаваат интриги во измислената европска микродржава Баронство Баварија, која е слична на Кнежевството Лихтенштајн. Во еден момент, еден од ликовите, со цел да натера локален поп - пијаница да соработува, му нуди...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...