fbpx
Таг: Стејт департмент

таг: Стејт департмент

Пендаровски и Рубин разговараа за влијанието на дезинформациите врз демократските процеси

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин. Како што соопштија од претседателскиот Кабинет, Пендаровски и Рубин разговараа за напорите и начините за справување со дезинформациите и нивното влијание врз развојот на демократските процеси на глобално ниво. Македонскиот претседател за време на средбата оцени дека дезинформациите имаат потенцијал...

Муцунски: Високата корупција без реформи ги брка младите од Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, на денешната дискусија „Извештај на Стејт Департментот: Сериозна владина и судска корупција“, рече дека во извештаите од меѓународните организации се гледа фактичката состојба во Македонија. Поточно, според него, претходната година била година на неуспеси, година без реформи, година на висока корупција и година на стагнација. Поради тоа, младите се разочарани и се иселуваат од...

Тимчо Муцунски во посета на САД: Работна средба со претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Тој остварил средба со Стивен Џи, директор во Директоратот за Јужно - Централна Европа и Бенсон Сивек, офицер одговорен за Македонија. Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата биле потврдени...

Стејт департментот со критики до Вучиќ: Во демократски општества нема место за валкани методи против граѓаните

Одделот за Европа и Азија на американскиот Стејт департмент објави остра критика упатена кон српскиот претседател Александар Вучиќ кој во телевизиско гостување го навреди американскиот предавач на универзитетот Џонс Хопкинс и поранешен заменик-шеф на мисијата на ОБСЕ на Косово, Едвард Џозеф. „Во демократски општества нема место за валкани методи против граѓаните, како оние што се користат против Едвард Џозеф“, гласи...

САД предупредуваат за руски напади врз цивилна инфраструктура и владини објекти во Украина

Американскиот Стејт департмент и Амбасадата на САД во Кијив издадоа безбедносно предупредување дека Русија планира да изврши напади врз цивилна инфраструктура и владини објекти во Украина во наредните денови, пренесува Гардијан. Весникот додава дека станува збор за прво конкретно предупредување издадено од американската амбасада во Кијив во изминативе месеци. Предупредувањето не прецизира кои локации во Украина би можеле да бидат...

САД нудат десет милиони долари за информации поврзани со Пригожин и изборите во САД

Стејт департментот понуди награда од 10 милиони долари за информации за надворешни обиди за мешање во процесот на избори во САД. Департментот ги издвои руската ИРА (Агенција за истражување на Интернет) и нејзиниот лидер Евгениј Пригожин, кој е клучен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин. Според американскиот Стејт департмент, Пригожин е руски државјанин кој обезбедува средства за ИРА преку компании...

Стејт Департмент: Во Северна Македонија проблеми со корупцијата, лоши услови во затворите и закани кон новинари

Најновиот извештај на Стејт Департментот на САД за состојбата со човековите права во Северна Македонија, посочува на проблеми во аспектот на корупцијата и борбата против неа, но и во делот на родово и семејно насилство, лошите и нечовечки услови во затворите, како и заканите за насилство и насилство врз новинари. Во делот за почитување на граѓанските права и слободи, во...

Стејт департментот ги стави на црна листа Груевски и Мијалков

Американскиот Стејт департмент ги стави на црна листа поранешниот премиер Никола Груевски и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, како одговор на нивното учество во значајна корупција. Според Стејт департментот, нивните дела го поткопуваат владеењето на правото, демократските институции и јавните процеси и ја еродираат довербата на јавноста во владите. Покрај Груевски и Мијалков, Стејт департментот, исто така, на црна листа...

Вистиномер: Не е точна изјавата на Глен Бек дека САД побарале од македонските власти да не примаат бегалци од Авганистан

Тврдењето на коментаторот и водител од САД, Глен Бек, дека Стејт Депратментот на САД „и кажал на Македонија да прекине со примањето бегалци од Авганистан“ е недвосмислено демантирано од страна на властите во земјава. Подготовките за приемот продолжуваат, а политиката според која бегалците ќе бидат примени во земјава не е сменета и тие се очекуваат набрзо, пишува „Вистиномер“ во...

Контраспин: Тоа што „не е препознаена“, не значи дека корупцијата ја нема на високо ниво

Не е вистина дека „никаде во највисокиот ешалон, дури ни во вториот, не е препознаена корупција“. Тоа не се вели директно, но не се отфрла, ако се прочита внимателно целиот извештај што произлезе од Стејт департментот на САД, а кој се однесува на инвестициската клима во земјата. Затоа премиерот, не може така, со општа изјава да ги амнестира и...

Владата по негативниот извештај на Стејт Департментот: Силно сме спротивставени на корупцијата

Владата на Северна Македонија со исклучително внимание ги разгледува сите наоди и аспекти од извештајот на Стејт департментот на САД, после што забелешките ќе бидат адресирани до засегнатите чинители со цел уште повеќе да ги зајакнеме антикорупциските политики и да ја подобриме инвестициската клима во земјава, соопшти владината прес-служба, по најновиот извештај на Стејт Департментот на САД, кој вели...

Корупцијата е постојан проблем за водење бизнис во Северна Македонија, нотирано е во Извештајот на Стејт департмент

Во најновиот Извештај за инвестициска клима за 2021 на американскиот Стејт департмент се вели дека корупцијата е постојан проблем за водење бизнис во Македонија иако законската рамка е главно во согласност со меѓународните стандарди. Во однос на законите се нотира дека тие често се менуваат, што креираат „непредвидлива средина за бизнис која води до корупција“. Во Извештајот се вели дека „има...

И лица во Грција кои работат против Договорот од Преспа, може да се најдат на црна листа на САД

Oние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе можат да се најдат на црна листа на САД, изјави за „Гласот на Америка“ портпаролот на Стејт департментот. „Извршната наредба 14033 дозволува санкции против оние што ја потценуваат стабилноста на Западниот Балкан, каде и да се наоѓаат, под услов да ги...

Димитров-Дерек Шоле: Одложувањето на преговорите може да придонесе за нестабилизација на регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров телефонски разговараше со Дерек Шоле, Советникот на Стејт департмент и посебен советник на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, со надлежност во однос на важни прашања од надворешната политика. Како што соопштија од кабинетот на Димитров, се разговарало за статусот на европското досие на Северна Македонија и актуелните можности за пробив на европскиот...

Каракачанов: Нема основа нацијата создадена во Москва да има малцинство во Бугарија

На само еден ден откако се нафрли на Стејт Департментот на САД, нарекувајќи ги „никаквеци“ поради тоа што во годишниот извештај за човековите права за Бугарија побарале да се признае македонско малцинство во земјата, Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на националистичката ВМРО-БНД, денеска повторно во телевизиско гостување излезе со своите тези на негација...

Каракачанов: Никаквеци во Стејт Департментот виделе Македонци во извештаите на соросоидни организации

Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на националистичката ВМРО-БНД, коментирајќи го последниот годишен извештај на Стејт департментот за човековите права, вчера за „Пик.тв“ искажа огромно незадоволство и навреди за забелешките дадени за земјата, посебно во поглед на тоа дека во Бугарија има етнички Македонци на кои не им е дозволено да регистрираат свои здруженија. „Тие...

Стејт Департментот одобри продажба на 54 „Страјкери“ на АРМ за 210 милиони долари

Американскиот Стејт Департмент денеска одобри продажба на 54 Лесни оклопни возила (ЛОВ) „Страјкер“ за АРМ, соопштија македонското Министерство за одбрана и американската Агенцијата за безбедносна соработка во одбраната-ДСЦА. Продажбата е дел од големата операција за модернизација на АРМ, во која централен дел се лесните оклопни возила „Страјкер“ и JLTV (Joint light tactical vehicle – здружено лесно тактичко возило, н.з.) Од...

Глас на Америка: Стејт департментот одблизу ја следи ситуацијата со Мијалков

Свесни сме за овие извештаи, и ја следиме ситуацијата одблизу, изјави кусо портпаролот на Стејт департментот за Гласот на Америка, по повод бегството на Сашо Мијалков. Министерството за внатрешни работи (МВР) веќе распиша меѓународна потерница по поранешниот шеф на тајната полиција. Мијалков е во бегство од вчера. Јавното обвинителство соопшти дека полицијата го известила оти тој се подготвувал да бега во...

Стејт департмент: Спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија да се решава надвор од пристапниот процес за ЕУ

САД ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да ги решат билатералните спорови надвор од пристапниот процес, за да се постигне заедничката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија, јави Гласот на Америка. „Ние сме јасни во нашата желба да видиме кандидатурата на Северна Македонија да влезе во преговарачката рамка до крајот на оваа година“, изјавил портпаролот на Стејт...

Медиумите зависни од политиката и бизнисот, а новинарите незаштитени

Американскиот Стејт департмент минатата недела го објави извештајот за состојбата со човековите права во 2019 година во Северна Македонија, во кој, освен напредокот постигнат во одредeни области, има и сериозни забелешки. На состојбата со слободата на говорот и на медиумите ѝ е посветено големо внимание. Има сериозни примери на прекршување на ова основно човеково право, без кое не може...
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...