fbpx
Таг: Стејт департмент

таг: Стејт департмент

Амбасадата на САД без телефонски линии – пријавено возило позитивно на експлозив

Американската амбасада во Македонија синоќа преку социјалните мрежи соопшти дека телефонските линии ѝ се надвор од употреба и во итни случаи, граѓаните на САД во Македонија да го контактираат американскиот Стејт департмент. „Телефонските линии на амбасадата во моментот не се оперативни. Доколку ви е итно и имате потреба од помош, контактирајте го оперативниот центар на американскиот Стејт департмент на +1-202-647-1512“,...

САД ги прекинуваат сите разговори со Русија околу Сирија

Вашингтон ги суспендираше сите билатерални односи со Москва околу сириската криза, соопшти Стејт департментот. Американските власти пред неколку недели се заканија дека ќе го напуштат сирискиот мировен процес, откако пропаднаа последните разговори за примирјето во Сирија. По седумдневен прекин на огнот, примирјето во Сирија не беше обновено. САД ќе ги повлечат сите лица што требало да учествуваат во организирање на заеднички центар за...

Стејт департмент: Македонија недоволно се бори против трговијата со луѓе

Американскиот Стејт департмент годинава ја рангираше Македонија за едно место подолу во борбата против трговија со луѓе, односно во зоната ТИЕР 2, каде не се исполнуваат минималните услови за борба против оваа појава. „Владата на Република Македонија не ги исполнува во целост минималните стандарди за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни напори за да ги исполни. Напливот на...

Амбасада на САД: Стејт департментот може да им забрани влез во САД на корумпирани функционери

Американскиот Стејт департмент може да им забрани влез во САД на корумпираните функционери, во согласност со претседателската декларација 7750. Ова било наведено во одговорот од Амбасадата на САД во земјава на прашањето на „24 Вести“ дали на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески му е одбиено барањато за американска виза. Од амбасадата не одговориле директно на прашањето, но...

ОН, САД и ЕП го осудија нападот во Тел Авив

Обединетите нации, американскиот Стејт департмент и Европскиот парламент го осудија нападот во центарот на Тел Авив, во кој четири лица го загубија својот живот, а шест се ранети. Шефот на полицијата во Тел Авив, Моше Едри, соопшти дека дошло до пукање на две локации. - Станува збор за терористички напад. Двајца терористи отворија оган на цивили – рече Едри. Нападот предизвика хаос...

Стејт департмент: Силно го поттикнуваме Иванов да ја повлече аболицијата

Американскиот Стејт департмент уште еднаш побара од претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, да ја повлече одлуката за аболиција и да им дозволи на Специјалното јавно обвинителство и на судовите да си ја вршат својата работа. Ова на вчерашниот брифинг за новинари го истакнала Елизабет Трудо, директорката на канцеларијата за печат на Стејт департментот. - Ние и Европската Унија ја искажавме нашата...

Извештај на Стејт департментот: Македонија страда од корупција, непочитување на судството и притиснати медуми

Најголемите проблеми со човековите права во Македонија се поврзани со високото ниво на корупција, неуспехот на владата целосно да го почитува владеењето на правото, вклучувајќи го и постојаното прекршување на слободата на медиумите, мешање во судството, како и селективното гонење, стои во годишниот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент. Во извештајот се наведува дека судскиот систем во Македонија е...

Стејт департментот ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал за Караџиќ

Американскиот Стејт департмент ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал со која денеска Радован Караџиќ беше прогласен за виновен за геноцидот во Сребреница и за опсадата на Сараево и му се досуди 40 години затвор. - Првостепената пресуда, со која Караџиќ е осуден на 40 години и е прогласен за виновен за Сребреница и за злосторство против човештвото, претставува чекор кон...

САД ги предупредија граѓаните за ризикот ако патуваат во Европа

На потенцијалниот ризик од патувања во Европа, ги предупредија САД своите граѓани, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади и во други градови на континентот. „Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади во Европа, а цел им се спортски настани, туристички места, ресторани и јавниот транспорт“, се наведува во предупредувањето изададено од Стејт департментот. За тие американски граѓани што сепак ќе патуваат...

Објавени повеќе од 1.000 страници од електронската пошта на Клинтон

Американскиот Стејт департмент денеска објави повеќе од илјада страници електронски пораки на поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, од кои, една осмина биле доверливи. Меѓу објавените пораки има и доверливи преписки, повеќето со ниско ниво на тајност, а ниту една електронска порака не е означена како највисока државна тајна. Стејт департментот досега објави повеќе од 45.000 страници од приватниот е-маил што Клинтон...

САД ги предупредуваат своите граѓани за опасност од терористички напади

Американскиот Стејт департмент издаде предупредување за граѓаните на САД за патување низ целиот свет, поради загриженост дека терористички групи и поединци планираат нови напади по тој во Париз. Стејт департментот предупредува дека групите како ИД, Ал каеда и Боко харам продолжуваат да планираат терористички напади во повеќе региони. „Овие напади може да имаат широк спектар на тактика, со користење конвенционални и неконвенционални оружја...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...