fbpx
Таг: средношколци

таг: средношколци

Средношколци креираа иновативни решенија за производство и заштеда на енергија во нивните училишта

Средношколски тимови од Кочани, Кичево, Битола, Кавадарци и Радовиш со поддршка на ментор, на тридневниот настан „UPSHIFT Bootcamp“ ги развиваа своите решенија за проблемите поврзани со производство и заштеда на енергија. На настанот за развој и поддршка на социјални иновации поврзани со енергијата во организација на Здружението Лидери за едукација, активизам и развој (LEAD) учествувале вкупно 10 средношколски тимови,...

Во „Шорткат“ вечерва го третираме развојот на алтернативен туризам во Малешевијата

Во најновата епизода на „Шорткат“ како главна тема ги третираме можностите што ги нуди алтернативниот туризам во Малешевијата, од каде имаме снимки и изјави на ентузијасти кои основале свои зелени бизниси во овој регион и се обидуваат да ги привлечат младите кон нивен развој. Во „Шорткат“ вечерва ќе информираме и за одржаната дебата за млади на тема „Сајбер насилство: Последици...

МОН: Изготвени нови предлог-закони за средно образование и за средно стручно образование и обука

Преку посебна работна група е изготвен нов предлог-закон за средно образование, во кој централно место, покрај бројните нови права и можности за учесниците во воспитно-образовниот процес во средните училишта, има и ангажирањето на образовните асистенти по истиот принцип како и кај основните училишта, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Со новиот Закон за средно образование се предвидува образовните...

Мета факт: Средношколците не ги добија ветените таблет-компјутери, постапката е во тек

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска во својата предизборна кампања „Програма за модерно Скопје“ вети дека сите ученици во училиштата за средно образование и сите професори ќе добијат таблет-компјутери, како и дека за користење на опремата, наставниот кадар ќе биде обучен. На ова ветување, наводно, од град Скопје во моментов се работи, па затоа го оценуваме како делумно исполнето....

Повеќе вирусни инфекции ги полнат ординациите, капацитетот на Институтот во Козле речиси исполнет

Вирусни инфекции кои во најголем дел ги напаѓаат горните дишни патишта, ги полнат амбулатнтите со пациенти од сите возрасти. Освен амбулантите, полни се и собите во Институтот за белодробни заболувања во Козле, каде што има капацитет од 20 болнички легла. Како што за Мета.мк вели директорот д-р Беким Зеќири, во собите има по два кревети, а тие се принудени...

Македонските средношколци со четири бронзи на 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки

Четири бронзени медали освоија македонските средношколци што учествуваа на 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (IJSO 2022), која се одржа од 2 до 12 декември 2022 година во Богота, Колумбија, соопшти од Друштвото на физичари. Добитници на медалите се: Искра Нечаковска, ученичка во СОУ Гимназија „Јосип Броз Тито“- Битола; Теона Ана Георгиевска, ученичка во прва година во ПСУ „Јахја...

Нова дојава за бомба во училиштата, по проверките учениците се вратиле на настава

Повеќе училишта во Скопје утрово на своите адреси за електронска пошта добиле нова дојава за поставена бомба. Ова е дванаесетта по ред дојава за поставен експлозив која се испраќа во образовни институции. До сега сите беа лажни. Денешната закана пристигнала во училиштата: „Владо Тасевски“, „Раде Јовчевски - Корчагин“, „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Никола Карев“ и „Михајло Пупин“. „По дојавата,...

Во случај на кибер насилство младите треба да се обратат на возрасен кому му веруваат

Родителите треба да ги учат своите деца кои се границите на приватност во физичкиот и во онлајн светот, а во исто време, потребно е да се бара решение кое ќе обезбеди услуги за поддршка на младите. Ова се главните заклучоци од синоќешната дебата во Кинотека, во која учествуваа средношколци, откако претходно го изгледаа филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума. Дебатата...

Најголем дел од средношколците за ученички стипендии аплицирале по електронски пат

Дигитализацијата при аплицирањето за ученички стипендии за учебната 2022/2023 година придонесе оваа година за првпат да нема долги колони ученици и родители, односно старатели да чекаат пред Министерството за да ги поднесат потребните документи, велат од Министерството за образование и наука (МОН). Министерот за образование Јетон Шаќири истакна дека најголем дел од пристигнатите апликации за ученички стипендии биле во електронска...

На ФЕИТ денеска започна натпреварот по роботика за средношколците

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска почна третиот натпревар по роботика и електроника ROBOMAC Junior 2022 наменет за средношколци. Настанот ќе трае до 2 декември, а организатори се ФЕИТ во соработка со Лабораторијата за производство ФЕИТ-ФабЛаб и студентскиот огранок на IEEE. Натпреварот се одржува во просториите на ФЕИТ и на него учествуваат 54 ученици од четврта година...

Средношколци гледаа филмови за климатски промени и намалување на отпадот

Средношколци од 12 скопски средни училишта следеа проекција на филмови за климатски промени и отпад во киното Синеплекс, во рамки на проектот „EU Youth Cinema: Green Deal“, финансиран од ЕУ и спроведен од Здружението „Гоу Грин“ Скопје во соработка со Град Скопје. Беа прикажани филмовите „Фактите за климатските промени“ (во продукција на BBC, 2019) и „Планина од отпад: скриениот...

Глувите и наглувите ученици од „Партение Зографски“ можат безбедно да стасаат на училиште

Глувите и наглувите ученици од училиштето „Партенија Зографски“ од општина Гази Баба конечно можат безбедно да стигнат во училиште, откако булеварот „Александар Македонски“ доби семафори, а претходно на делот со фреквентната улица „Благоја Стефковски“ беа поставени лежечки полицајци, знаци и вибрациски ленти за намалување на брзината, соопшти Младинскиот образовен форум. „Ова е резултат на барањата на глувите и наглувите ученици...

Со лажни бомби против образованието: Честите прекини на наставата создаваат оштетени генерации

Во периодот на ковид-пандемијата повеќе од една година училишните клупи беа заменети со монитори, а домовите се претворија во училници. Класичната настава беше принудно прекината што беше вистински предизвик и за учениците и за наставниот кадар. Изминатиов период повторно се случуваат подолготрајни прекини во наставата, при што учениците повеќе денови не се на училиште поради лажните дојави за поставени...

Средношколци од ГУЦ „Здравко Цветковски“ учат како се чистат оџаци, интересот за оваа професија расте

Грејната сезона започна. Граѓаните кои се греат на дрва и пелети, ги активираа печките. Оџачарите предупредуваат - пред да се запали оган, потребно е оџаците да се исчистат за да биде согорувањето подобро, за да се задржи топлината во домот и за да се намалат емисиите на штетни гасови. Професорката од ГУЦ „Здравко Цветковски“, Јасмина Атанасова Симјановска, која е...

Средношколци креираа иновативни решенија за намалување на загадувањето на воздухот

Учениците од средните училишта се способни и спремни да бидат носители на промени во општеството преку своите иновативни решенија за различни општествени проблеми и предизвици, беше заклучокот од Bootcamp-от на UPSHIFT програмата. Во рамките на програмата, од 2 до 4 ноември во Струга се одржа тридневен настан-UPSHIFT Bootcamp за развој и поддршка на социјални иновации поврзани со воздухот, каде...

Младинскиот еко-активизам главна тема во новата епизода на „Шорткат“

Како младите можат да се вклучат во креирањето на решенија за одржливо и зелено општество и како да учествуваат во донесувањето на одлуки важни за нивната иднина погледнете во новата епзиода на емисијата „Шорткат“, во која главна тема е еко-активизмот. Покрај ова, во 59-тото издание на вестите за млади информираме за случувањата околу лажните пријави за бомби, како и за...

Објавени конкурсите за доделување на ученички стипендии, аплицирањето e до 13 ноември

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека денеска се објавени конкурсите за доделување на средношколски стипендии за учебната 2022-2023 година и можат да се погледнат на следниот линк. Во секој од конкурсите се наведени условите, критериумите, потребните документи и роковите за аплицирање со цел остварување на правото на користење на соодветната стипендија. Постапката за аплицирање за стипендија е дигитализирана...

Спор меѓу ЈСП и МОН: Нетактичност и политички препукувања на штета на студентите и учениците

Кој е виновен за (не)субвенционирањето на бесплатниот превоз за студентите и учениците во Скопје? Ова прашање се поставува среде недоразбирањата меѓу Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП – Скопје) и Владата на Република Северна Македонија, со кои ненадејно се доведе во прашање и бесплатниот јавен превоз во главниот град за студентите на државните универзитети што досега непрекинато функционираше од воведувањето во...

Пендаровски ги прими средношколците кои освоија награди на 4. Балканска олимпијада во физика

Тројцата средношколци Јан Стојановски, Матеј Гелев и Емилија Николовска кои освоија златен, сребрен и бронзен медал, како и специјална награда за најдобар постигнат резултат и Матеа Митревска која доби пофалница за успешно учество на 4. Балканска олимпијада во физика денес се сретнаа со претседателот Пендаровски. На средбата присуствуваа и дел од учесниците на 52. Меѓународна олимпијада по физика што се...

Владата донесе одлука за неколку категории стипендии за средношколците

На вчерашната седница, Владата донесе одлука за утврдување на бројот на стипендистите и висината на стипендиите за ученици запишани во средните училишта за тековната учебна година. Според одлуката, стипендии во износ од 3.500 денари месечно се предвидени за: талентирани ученици – спортисти; талентирани ученици од областите на природните и техничките науки; талентирани ученици од областа на уметностите; за ученици со...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...