fbpx
Таг: средношколци

таг: средношколци

Средношколците привремено ги прекинаа протестите

„Средношколски пленунм“ од Штип привремено ги прекина протестите и бојкотот на наставата, додека не добие одговор на барањата испратени до Министерството за образование и наука. Средношколците до МОН испратија неколку барања, меѓу кои главно е барањето истакнато на протестите – укинување на предметот математика како задолжителен во полагањето матура. Средношклците се децидни дека одвишок е иден студент да полага математика за...

Штипските средношколци повторно на протест

Штипските средношколци втор ден ја бојкотираат наставата. Попладнето излегоа на протест низ центарот на Штип, со барање да се укине математиката како трет предмет во полагањето на матура. Протестот го започнаа учениците од гиманзијата „Славчо Стојменски“, а потоа им се придружија и учениците од останатите средни училишта. - Протестираме бидејќи ја воведоа математиката како задолжителен предмет. Тоа учениците ги вознемирува бидејќи...

Средношколците од „Орце Николов“ ги поддржуваат професорите штрајкувачи

Горди сме што нашето училиште е едно од неколкуте во државата што одлучи да се спротивстави на слепиот конформизам на Министерството за образование, велат средношколците од гимназијата „Орце Николов“ преку писмо упатено до нивните професори кои се вклучени во штрајкот на СОНК. „Ни помогнаа кога најмногу ни беше потребно и сега дојде и нашиот ред. Немајќи страв да го искажеме нашиот...

Денеска почнува екстерното тестирање за средношколците

Во средните училишта во Македонија, од денеска до 30 јануари ќе се спроведува екстерна проверка на знаењето на учениците од завршните години (трета и четврта), во согласност со објавените распореди на интернет-страницата на Државниот испитен центар. Министерството за образование и наука соопшти дека на наведената страница е објавена база со вкупно 50.400 прашања на македонски, албански и на турски јазик, кои...

Средношколците со страв одат на училиште

Речиси половина од средношколците во земјата не се чуствуваат безбедно во училиштата, што се должи на нивната перцепција за големата застапеност на оружјето меѓу нивните врсници, покажува истражувањето спроведено од Младинскит образовен форум (МОФ). Според истражувањето, 45,4 отсто од средношколците сметаат дека нивните врсници во училиште носат нож, 32,4 проценти сметаат дека некој крие алка, 27,7 проценти се сомневаат дека нивни...

Средношколците од тетовската гимназија на протест

Средношколците од тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“,  утрово излегоа на протест во дворот на училиштето каде што се следи настава на македонски, револтирани од инцидентот кој се случи на 28 ноември, кога со нож беше избоден средношколец. Тие побараа подобри услови и безбедност. Директорот на гимназијата, Намикќемал Мустафа, ги сослуша родителите и им вети дека барањата ќе ги пренесе до надлежните. Во петокот беа...

Отворена првата средношколска училница по кинески јазик во Македонија

Меѓународните училишта „Нова“ и Институтот „Конфучиј“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје, вчера почнаа соработка што подразбира организирање настава по кинески јазик во оваа образовна установа. Со чинот на потпишување меморандум за соработка меѓу двете споменати институции, кинескиот им се придружи на францускиот, италијанскиот, германскиот и на шпанскиот јазик, кои моментно се изучуваат како странски јазици во...

Јанкулоска ќе одржи предавање во гимназијата „Јосип Броз Тито“

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Скопје, ќе присуствува на предавање во рамки на заедничкиот проект на министерствата за внатрешни работи и за здравство, посветен на младите. Предавањето е за влијанието на алкохолот, дрогата и на психотропните супстанции кај младите, од безбедносен и од здравствен аспект.

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...