fbpx

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

-

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура.

На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Тие првин се собраа на градскиот плоштад, а потоа продолжија да маршираат по улиците Тодор Циповски-Мерџан и Иво Лола Рибар, сè до Работничкиот универзитет, каде се сместени канцелариите на Министерствотото за образование, Бирото за развој на образование и на Просветниот инспекторат.

Средношколците изјавија дека очекувале поголема масовност на денешниот средношколски марш и дека имале притосоци да не излегуваат, претежно од директорите на училиштата.

За утре, средношколскиот пленум најавува средношколски марш во Скопје и во повеќе градови во Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=