fbpx
Таг: шверц

таг: шверц

Црногорските власти го праќаат во Холандија лавчето Симба што се шеташе низ шумите на Будва

Агенцијата за заштита на животната средина на Црна Гора информираше дека по пет месеци престој во оваа земја, лавчето Симба заминува најпрво во Холандија, а штом ќе зајакне, ова диво животно ќе замине во големото прифатилиште на организацијата „Four Paws“ во Африка. Возилото со лавчето Симба замина на патот долг 2.100 километри до Холандија во придружба на обучена екипа и...

Лавот Џони од кафез во Гњилане преместен во прифатилиште за мечки близу Приштина

Лавот по име Џони, за кој се верува дека во 2019 година преку алтернативни патишта е прошверцуван од Албанија во Косово и досега беше чуван во кафез во ресторанот „Маја е зез“ во Гњилане, е ослободен од решетките и сега живее во прифатилиште за мечки близу Приштина. Прифатилиштето „Беар Форест“ Приштина соопшти дека лавот сега има можност да ужива во...

[Видео] Црногорските власти го најдоа пребеганото лавче близу Будва

Црногорските власти и волонтери по еднодневна потрага го пронајдоа лавчето кое неколку дена се шеташе низ шумите близу Будва. Бојан Башановиќ од црногорската Агенција за заштита на животната средина кој беше надлежен за потрагата за Мета.мк изјави дека лавчето било видно исцрпено кога го заловиле до стара куќа на пат кон селото Крапина и дека сега ќе му биде...

Вистиномер: Не е точно дека во автобусот на „Беса транс“ се шверцувале еден тон нафта и 30 илјади петарди

Бугарските обвинители на прес-конференција демантираа дека во автобусот имало туби со нафта. „Има верзии дека имало туби со гориво. Таа верзија од нас е отфрлена. Најдени се 3 туби но биле празни, има остатоци од нафта која ја користи автобусот, а пожарот не настанал од тубите“, изјави Борислав Сарафов, заменик главен обвинител на Бугарија. Сарафов кажа дека на местото...

Српска зоолошка градина истражува сигурносни снимки по објавата на Мета за лавчето Симба (фото)

Зоолошката градина во Палиќ, на северот во Србија ќе ги анализира снимките од безбедносните камери во близина на кафезите со лавови откако по написот на Мета.мк за лавчето Симба, новинарите од редакцијата Суботичке.рс алармираа дека можеби лавчето потекнува токму од таа зоолошка, потврди за Мета.мк в.д. директорката на оваа институција Соња Мандиќ. Во ЗОО Палиќ, летово лавицата Киара стана вистинска сензација...

Тензии на северот на Косово: Едно лице е тешко рането, солзавец и блокади на патишта, нападнати новинари

Косовската полиција за економски криминал и царина, придружена со специјалните единици на РОСУ, денеска спроведе акција против шверц на стока на неколку локации во земјата, вклучувајќи го и регионот Приштина, Пеќ и на југот и северот во Митровица. Оваа акција ги разгневи Србите од северот, кои се спротивставија на полицијата, ги блокираа патиштата во Звечан и палеа автомобили, пренесе...

Закани по живот за активистката што јавно укажа на шверц со лавови во земјата

Активистката за правата на животните Тина Мицковска, објави дека добива закани по нејзиниот живот откако јавно го обелодени случајот со фотографиите од лавчето Симба и повика на одговорност. Таа на нејзиниот профил на Фејсбук објави дека стравува за нејзиниот живот, но нема да се откаже од борбата да се расветли случајот со малите лавчиња. Сепак и покрај бројните прашања, Министерството за...

МВР и Царинската управа запленија 860 килограми режан тутун од скопските пазари

Одделението за истраги - Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на  режан тутун низ пазарите на територија на град Скопје. Предмет на акцијата беше  контрола и заплена на производи кои нелегално се продаваат и коишто претставуваат акцизни добра. Во акцијата...

На „Табановце“ уловени 1.000 непријавени антигенски тестови за ковид-19

При контрола на автобус пријавен за влез на Граничниот премин „Табановце“, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1.000 парчиња антиген тестови за ковид-19, соопшти Царинска управа. Вчера во 13 часот на ГП „Табановце“ за влез се пријавил автобус со македонски регистарски на превозникот Дурмо турс од Гостивар, управувано од лицето С.М од Гостивар, кој сообраќа на редовна...

Актерката Силвија Стојановска осомничена за давање логистичка поддршка на нејзиниот сопруг во шверц на дрога

Сопругот на актерката Силвија Стојановска, Воислав Будисавјевиќ, е првоосомничениот за организирање шверц на кокаин, а Стојановска е осомничена за давање поддршка во неговите криминални активности, соопшти МВР. Станува збор за меѓународна акција за сузбивање шверц на вкупно 700 килограми кокаин од Колумбија во Европа. Уапсени се вкупно пет лица - покрај Стојановска, во Скопје е приведен и нејзиниот сопруг Воислав...

Апелацискиот суд Штип изрече нов притвор за градоначалникот на Ново Село

Апелацискиот суд суд во Штип ја прифати жалбата на Основното јавно обвинителство Струмица на укинувањето на мерката притвор за градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, и останатите осудени и им изрече притвор до правосилноста на пресудата. Во средата Основниот суд во Струмица го осуди актуелниот градоначалник на Ново Село на година и пол затвор, а неговиот син и внук добија...

На „Богородица“ фатени 130 килограми марихуана скриени во шупливи штици

Царинската управа соопшти дека на граничниот премин „Богородица“ вчера бил спречен шверц на вкупно 130 килограми марихуана, кои биле скриени во шупливи штици во полуприколка влечена од шлепер. Како што објаснија, околу 3 часот вчера на граничниот премин за излез од Македонија се пријавил С.Р. (37) од Албанија, кој управувал со шлеперот со албански таблички. Тој на цариниците им рекол...

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера во Кичево привело три лица од Скопје и запленило 91 килограм марихуана. Против тројцата, како и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави. Како што објасни портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, марихуаната била набавена во Албанија, а требало со автомобил да биде транспортирана до Скопје....

Полицијата спречила криумчарење на 143 килограми марихуана

Во две одвоени акции, Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера спречила криумчарење на околу 143 килограми марихуана, при што приведени се осум лица. Шестмина се македонски државјани, а другите двајца албански државјани, соопшти директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБМ), Лазо Велковски на денешната прес конференција во МВР. Во првиот случај, од Албанија преку Македонија во Грција требало да бидат...

Откриени 128 килограми марихуана во македонски камион во Србија

Во камион со македонски регистерски таблички во близина на Владичин Хан, српската полиција пронашла 128 килограми марихуана. Возачот И.И. (69), македонски државјанин, е уапсен, јави „Јужне вести“. Првично полицајците во резервоарот и во шуплини во камионот пронашла вкупно 131 пакување марихуана со тежина од 80 килограми, а при дополнителните проверки уште 48 килограми марихуана. Возачот ќе биде предаден на Основното јавно...

Уапсени двајца албански државјани со 38 килограми марихуана кај Меџитлија

Екипа на граничната полиција викендов, во близина на преминот Меџитлија, привела двајца албански државјани кои се обиделе да прошверцуваат 38 килограми марихуана, преку Македонија во Грција, соопшти денеска МВР. Според полиција, станува збор за Р.А. (45) и Б.Г. (33), и двајцата од Република Албанија, против кои е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

На граница биле пронајдени 21 килограм марихуана, уапсен 52-годишен струмичанец

СВР Струмица го уапсила 52-годишниот струмичанец З.Б. под сомневање за трговија со дрога, откако на границата, кај местото Војничка чешма, биле пронајдени 21 килограм марихуана, а потоа при претресот во неговиот дом биле пронајдени уште 25 грама марихуана и 19 грама бела прашкаста материја. Откако кај границата граничната полиција на крајот на минатиот месец ја пронашла оставената марихуана, СВР Струмица...

Уапсено лице кое се барало со потерница поради шверц на 20 килограми марихуана

Полицијата вчера го уапсила 39-годишниот М.О., по кој била распишана потерница поради шверц на 20 килограми марихуана од Косово во Македонија, во март годинава, соопшти МВР. По неколкумесечно бегство, осомничениот бил пронајден вчера и веднаш предаден на Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка. Тој и 65-годишниот Д.И., кој бил приведен при обидот за шверц на марихуната, се товарат за неовластено производство и...

На коњи шверцувале 540 килограми сурово кафе од Македонија во Албанија

Граничната полиција вчера спречила шверц на 540 килограми сурово кафе од Македонија во Албанија. Двајцата осомничени шверцери ја натовариле стоката на три коњи и сакале да ја пренесат преку границата, која е во непосредна близина на дебарското село Селокуќи. Полицијата добила дојава дека се врши шверц и вчера рано наутро поставила заседа во атарот на селото. Притоа шверцерите побегнале и...

На „Блаце“ запленети 22 килограми марихуана

Вкупно 22 килограми марихуана скриени во џип биле откриени од цариниците на граничниот премин „Блаце“ завчера вечерта, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Околу 18.30 часот во неделата за влез во државата на граничниот премин „Блаце“ бил пријавен спортски теренец со бугарски таблички, управуван од бугарски државјанин, жител на селото Белаковец, Бугарија. Возачот рекол дека нема ништо за царинење, но...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...