fbpx

Украинец фатен во обид да внесе во земјава воени шлемови, револвери – кубури и други антиквитети

Лицето и неговата сопруга патувале во две посебни возила и според нивните искази планирале подолго да се задржат во нашата земја

-

Опрема за пронаоѓање злато и други метали, но и војнички шлемови и стари револвери кубури – антиквитети, како и препарирана глава од алигатор се запленети на влез на граничниот премин Табановце од страна на царински службеници при спроведена контрола на возило со украински регистарски таблички, управувано од украински државјанин.

Како што соопшти Царинската управа, во возилото во неколку торби и една кутија биле пронајдени три стандардни и еден мал детектор за метал, двоглед, седум војнички шлемови, мини стругалка, два стари револвери – кубури, една аукциска книга, лупа, мини дрон, како и препарирана глава од алигатор.

Контролата на возилото е извршена поради основано сомневање во исказот на патникот, кој на прашање на царински службеници одговорил дека нема ништо за пријавување. Лицето и неговата сопруга патувале во две посебни возила и според нивните искази планирале подолго да се задржат во нашата земја.

Стоката е привремено задржана, а против Украинецот е поднесена пријава за сторен царински прекршок.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕБР и „Волците” реализираа заедничка вежба за летна алпинистика и јазење (Галерија)

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР реализираа вежба од областа на летна алпинистика и јазење заедно со припадници на Баталјонот за специјални сили „Волци” при Армијата...