fbpx
Таг: рекорд

таг: рекорд

Атлетичарот Андреас Трајковски го собори македонскиот рекорд на 100 метри

Овој викенд (сабота, 11 јуни) Андреас Трајковски, член на АК Работнички го собори македонскиот рекорд на 100 метри истрчувајќи ја патеката на атлетскиот митинг во Копенхаген, за 10 секунди и 50 стотинки. Досегашниот рекорд на Северна Македонија во ова дисциплина изнесуваше 10 секунди и 59 стотинки, поставен на 1 мај оваа година од страна на Јован Стојоски. Со овој резултат и...

МВР: Утре изменет сообраќаен режим во центарот на Скопје од 09 до 14, а не од 18 до 23 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека поради промена на терминот за одржување на манифестацијата „Вело Фиеста" изменет режим на сообраќај во главниот град на 19.09.2021 ќе има во периодот од 09 до 14.00 часот, а не од 18 до 23 часот како што беше објавено во претходното соопштение. Посебниот режим на сообраќај ќе биде на истите...

Црногорка лежеше 117 часа, постави рекорд, победи двајца мажи и освои 350 евра

Дубравка Аксиќ од Подгорица е победник на традиционалниот натпревар во лежење што се одржува во Црна Гора. Таа помина 117 часа во лежење, со паузи за одење во тоалет, со што го сруши досегашниот рекорд, односно одлежа речиси двојно повеќе од претходниот рекорд од 52 часа непрекинато лежење, поставен пред две години, извести црногорскиот весник „Вијести“. Таа можеби би лежела...

Во Црна Гора натпревар во излежување – рекордот е надминат, а тројца натпреварувачи уште лежат

Во етно-селото „Монтенегро“ во Долна Брезна во Црна Гора се одржува традиционалното натпреварување во излежување. Иако рекордот е веќе соборен, тројцата преостанати натпреварувачи уште „се борат“, односно лежат, за наградата од 300 евра, јави Радиотелевизија на Црна Гора (РТЦГ). „Полека влегуваме во 93-от час, соборен е рекордот од пред две години, што изнесуваше 52 часа. Останаа тројцата најупорни. Истрајни се...

Регистрирани 805 нови случаи на ковид-19, рекорд во последните неколку месеци

Министерството за здравство (МЗ), соопшти дека во последните 24 часа се направени 6.980 тестирањa, а регистрирани се 805 нови случаи на ковид-19. Тоа е рекорд во последните неколку месеци. Од новите 805 случаи, од Скопје се 240 пациенти , Гостивар – 138, Тетово – 136, Куманово – 53, Струмица – 50, Кичево – 46, Охрид – 32, Дебар – 18,...

Нов рекорд во колекционерството на видео игри – копија на „Супер Марио Брос“ продадена за 2 милиони долари

Платформата за колекционери „Рели“ во петокот соопшти дека анонимен купувач платил 2 милиони американски долари за неотворена копија на видео играта „Супер Марио Брос“ од 1985 година. Ова е највисоката сума платена досега за една видео игра, а продажбата го сруши досегашниот рекорд поставен пред помалку од еден месец, кога верзија на играта „Супер Марио 64“ беше продадена за...

Лудвиг Агрен го сруши рекордот со најмногу претплатници на Twitch, стримувајќи 31 ден без престан

Лудвиг Агрен
Јутјуберот и стример Лудвиг Агрен го постигна новиот рекорд за најголем број претплатници на Twitch, надминувајќи ја бројката од 282.000 претплатници, откако 31 ден без престан стримуваше на платформата. Таканаречениот „субатон“ - претплатнички маратон, Лудвиг го започнал на 14 март и во тој момент неговиот канал броел само 1.730 претплатници. Оттогаш, секој нов претплатник додавал нови 10 секунди на стриминг...

Аватар повторно на врвот на листата на филмови со највисока заработка

На 13 март Аватар повторно стана филм со најголема заработка на сите времиња. Овој филм го држеше рекордот од неговата објава во 2009та година се до 2019 година кога беше надминат од најуспешниот филм од Марвел - "Avengers: Endgame". Аватар успеа да го врати својот рекорд оваа година откако беше повторно пуштен во киносалите во Кина. Со ова новиот...

Норвешка урива рекорди, лани 54,3 отсто од продадените автомобили биле електрични

Норвешка е првата земја во светот која што успеа во текот на една година да продаде повеќе електрични автомобили во споредба со возилата што сообраќаат на бензин, дизел и хибридни возила заедно. Лани дури 54,3 отсто од сите продадени автомобили во Норвешка биле на електричен погон на батерии, што претставува светски рекорд и претставува зголемување на уделот на електричните...

Рекордни 1.321 нови случаи на ковид-19, починаа 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а се регистрирани 1.321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, Ресен-10, Неготино-24. Институтот за јавно...

Рекордни 445 нови случаи на ковид-19 од 2.441 тестови, оздравени се 194, а починаа 9 лица

Македонија денеска регистрира рекорден број на заболени лица со корона вирус. Министерството за здравство дури вечерва ги соопшти резултатите од Институтот за јавно здравје за новите случаи на заболени од ковид-19. Според нив, во последните 24 часа се направени 2.441 тестирања, а се евидентирани 445 нови случаи, во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14, Охрид-12, Кавадарци-3, Гостивар-12,...

Рекордни 241 нови случаи на заболени со ковид-19, оздравени 51, починати 8 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.700 тестирања, а регистрирани се 241 нови случаи на ковид-19, од кои во: Скопје-73, Куманово-10, Штип-60, Прилеп-5, Тетово-32, Струга-3, Битола-3, Охрид-2, Гостивар-14, Кочани-8, Гевгелија-6, Струмица-4, Свети Николе-5, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Кичево-2, Демир Хисар-2 и во Велес, Дебар, Крушево, Пробиштип, Виница и Кратово по еден случај. Денеска Институтот за јавно...

Копчињата за гласање во Собранието ќе прегреаат пред Нова година

Полни раце работа ќе имаат пратениците на 11 декември, годинава бидејќи најмалку 51 пат ќе треба да притиснат на копчињата за гласање со оглед на тоа што толкав е бројот на точки на дневниот ред на собраниската седница закажана на тој ден. Предлог-закони, именување функционери, ратификација на меѓународни договори, финансиски планови на регулаторни тела и што уште не, би требало...

Нов рекорд на Европската недела на кодирање (EU Code Week 2019) со над 66.000 активности

Седмото издание на Европската недела на кодирање (EU Code Week 2019), постави нов рекорд во бројот на орагнизирани настани во Европа и пошироко. Оваа година активните наставници и училишта одиграа главна улога во проширувањето на Европската недела на кодирање. Европската недела на кодирање расте од година на година и во 2019 година имаше над 66.000 регистрирани активности – најголемиот број...

Бектеши: Историски рекорд на странските инвестиции со 624,5 милиони еврa лани

Министерот за економија Крешник Бектеши, информираше дека странските директни инвестиции лани изнесувале 624,5 милиони евра, наспроти 181,7 милиони во 2017 година, што претставува зголемување од 244 проценти. „Ова е историски рекорд на СДИ во Република Северна Македонија од осамостојувањето на државата до денес. Само во четвртиот квартал од 2018 тие изнесуваа 311,3 милиони евра, во споредба со 167,9 милиони евра...

Рекорд: Mилион туристи лани во Македонија

Првпат од 1990 година, лани Македонија угостила повеќе од еден милион туристи. Податоците покажуваат дека само во првите 11 месеци од минатата година вкупниот број на туристи (и странски и домашни) изнесува еден милион и 79 илјади, што е повеќе од 13 отсто пораст во однос на периодот јануари - ноември 2017 година. А, ако се гледа, пак, целата 2017...

ВМРО-ДПМНЕ со 35.000 амандмани ќе врши филибастеринг на Законот за јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ досега поднела над 19.000 амандмани на Законот за употреба на јазиците, пренесуваат медиумите повикувајќи се на собраниски извори. Партијата, како што јавува „Телевизија 24“, најавува дека ќе поднесе вкупно 35.000 амандмани. Амандамните постојано пристигаат во архивата на Собранието, каде службите работат со полна пареа. Дел од опозициските пратеници се во архивата каде на самото место ги потпишуваат амандманите. Ова...

Полјакот Старнавски нурна до 240 метри во пештерата Врело и го урна сопствениот рекорд

Светски познатиот спелеолошки нуркач Криштоф Старнавски од Полска се спушти на длабочина од 240 метри во подводната пештера Врело на Матка, соборувајќи го минатогодишниот сопствен рекорд од 230 метри. Старнавски во придружба на неговиот тим и со логистичка поддршка од домашните спелео- нуркачи од клубовите „Акватек“ и „Врело“ од Скопје, по повеќе од пет часа успеа да се спушти на...

Температурниот рекорд за Азија за јуни соборен – во Иран измерени 53,7 Целзиусови степени

Во Иран вчера беше забележана највисоката температура во јуни во Азија откако се води евиденција - неверојатни 53,7 Целзиусови степени измерени во југозападниот град Ахваз. Претходниот рекорд за јуни за Иран изнесувал 53 Целзиусови степени. Но, ако се земе предвид топлинскиот индекс, кој ја зема предвид и влажноста на воздухот, температурата одговарала на 61,1 Целзиусови степени. Ако, пак, се земе предвид само...

Во Франција запленето рекордно количество дрога

Француските цариници заплениле рекордно количество метаморфин на аеродромот „Роиси“ во Париз. Запленетата дрога тежела околу 51 килограм и тоа е најголото количество наркотична супстанца откриена на територијата на Франција. Во соопштението на француските царински служби се наведува дека цариниците провериле две кутии на кои пишувало дека содржат храна која потекнува од Камерун, а пратката требало да заврши во Малезија. Нема податоци за уапсени...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...