fbpx

ВМРО-ДПМНЕ со 35.000 амандмани ќе врши филибастеринг на Законот за јазиците

-

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ досега поднела над 19.000 амандмани на Законот за употреба на јазиците, пренесуваат медиумите повикувајќи се на собраниски извори.

Партијата, како што јавува „Телевизија 24“, најавува дека ќе поднесе вкупно 35.000 амандмани. Амандамните постојано пристигаат во архивата на Собранието, каде службите работат со полна пареа. Дел од опозициските пратеници се во архивата каде на самото место ги потпишуваат амандманите.

Ова значи дека пратениците на опозициската партија преку т.н. „филибастеринг“ ќе се обиде да го блокира повторното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев вчера изјави дека вкупниот број на амандмани ќе зависи од одговорот на владејачкото мнозинство за нивните барања за повлекување на текстот и за дијалог.

Законот претходно беше донесен на 11 јануари, оваа година, но претседателот на државата, Ѓорге Иванов одби да го потпише указот за негово прогласување, по што тој повторно се враќа во собраниска процедура.

Расправата за законот во трето читање е закажана за понеледник.

Инаку, бројката од 35.000 поднесени амандмани е нов рекорд во законодавниот дом. Претходно, рекордот го држеше ДУИ со околу 15.500 амандмани поднесени за Законот за бранители во 2012 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
online free course
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course