Македонија денеска регистрира рекорден број на заболени лица со корона вирус. Министерството за здравство дури вечерва ги соопшти резултатите од Институтот за јавно здравје за новите случаи на заболени од ковид-19. Според нив, во последните 24 часа се направени 2.441 тестирања, а се евидентирани 445 нови случаи, во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14, Охрид-12, Кавадарци-3, Гостивар-12, Гевгелија-2, Струмица-36, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Берово-2, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1.

Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од: Скопје-77, Куманово-15, Штип-11, Прилеп-7, Тетово-11, Струга-1, Велес-1, Битола-5, Гостивар-12, Гевгелија-2, Струмица-14, Радовиш-3, Кочани-18, Пробиштип-2, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-1.

Во болнички услови починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје (72 и 62г), еден од Куманово (66г), двајца од Струга (58 и 65г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (83г), од Пробиштип (60г) и пациент од Свети Николе (65г).

Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања, вкупната бројка на ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 21.636, бројот на оздравени пациенти е 16.591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 4.236. Скопје и понатаму е прв на листата со 8.872 дијагностицирани случаи од кои 1.969 активни.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти, вкупно се хоспитализирани 87, на кислородна поддршка се 47, а нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на ковид-19, нема хоспитализирани, суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно се хоспитализирани 42 пациента. На респиратор се 3. Во болницата во Битола се хоспитализирани 33, а во Штип 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 187, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Состојбата со активни случаи по општини во Скопје, денеска изгледа вака : Чаир – 84, Гази Баба – 180, Аеродром – 400, Карпош – 344, Центар – 353, Кисела Вода – 232, Ѓорче Петров – 169, Бутел – 74, Шуто Оризари – 13, Студеничани – 3, Сарај – 17, Арачиново – 4, Илинден – 28, Сопиште – 17, Чучер Сандево – 6, Петровец –8, Зелениково – 5, Странец – 11 и Нераспределен-21.