fbpx
Таг: реклама

таг: реклама

Професорот Пановски не рекламира никаков лек против паразити

Не е првпат на социјалните мрежи да се појавуваат лажни реклами за одредени препарати кои ги нудат измислени лекари или се злоупотребуваат имињата на еминентни доктори. Овојпат на мета е познатиот македонски епидемиолог д-р Пановски кој очигледно нема никаква врска со рекламирањето на некаков лек против паразити. Тој самиот досега во неколку наврати реагираше на Фејсбук дека неговото име...

Вистиномер: Не е точно дека на Фејсбук е објавена реклама со која се поддржува педофилијата

Не е вистина дека ТЕД поддржува педофилија, а не е вистина ниту тврдењето дека на социјалната мрежа Фејсбук имало реклама со промовирање на педофилија. Исто така, не е точно дека Фејсбук одбил да ја отстрани таквата реклама, откако наводно таа била пријавена од страна на корисниците. Напротив, таква реклама воопшто немало, па не можела ни да биде пријавена, пишува...

2020 – Љубовна приказна (Видео)

Во ноември годинава беше објавено дека оригиналните мастери на Тејлор Свифт се продадени за 300 милиони долари од страна на Скутер Браун, и покрај долгогодишниот спор меѓу пејачката и менаџерот. По оваа вест Тејлор објави дека работи на преснимување на целата незина дискографија, со цел таа самата да ја поседува својата музика. Пејачката објави на својот Твитер профил дека иако...

Германија преку видео кампања ги повика младите да бидат хероите во 2020 година

Германската влада спроведе рекламна кампања повикувајќи ги младите да бидат „херои“ за време на ковид-19 пандемијата, така што ќе останат дома на своите софи. Во едно и пол минутно видео, прикажан е старец кој се присетува на зимата 2020 година, кога сите очи во државата биле вперени кон младите. „Имав 22 години и студирав инженерство кога започна вториот бран на...

Искршен месниот штаб на СДСМ во Бутел

Синоќа во населбата Расадник, во општина Бутел, бил искршен месниот штаб на СДСМ Бутел, информираат од партијата. „Непознати сторители ги искршиле прозорците и влезната врата на штабот, ги искинале постерите и ја оштетиле светлечката реклама. Утрово повикана е полиција и во моментов се прави увид од местото на настанот“, се додава во соопштението на СДСМ.

Амбасадорот Пломп твитна слика на билборд од Хаг со реклама за одмор во Охрид

Холандскиот амбасадор во земјава, Ваутер Пломп, на својот твитер-профил сподели слика од реклама за туризам во Македонија на билборд во Холандија. „Заебележано во Холандија (сликано од возот Хаг - Лајден) дестинација за одмор #Македонија #Охрид“, напиша Пломп на „Твитер“. На рекламата е претставен Охрид и се вели дека холандските туристи можат да добијат осум дена одмор за 189 евра. Рекламата е од тур-операторот...

Скорсезе, Де Ниро и Ди Каприо во најскапата реклама за казино

Холивудските легенди Мартин Скорсезе, Роберт де Ниро и Леонардо ди Каприо во вторникот вечерта беа најславните личности што присуствуваа на отворање на казино во Макао, каде што презентираа 15-минутен краток филм што медиумите го нарекоа најскапата реклама во историјата, пренесе „Денар.мк“. Во филмот „Аудиција“, што го режираше Скорсезе, Де Ниро и Ди Каприо се натпреваруваат за иста улога, а во...

„Галакси ноут 4“ доби новогодишна реклама

„Самсунг“ креираше новогодишна реклама за својот нов телефон „галакси ноут 4“, во која главниот лик се обидува да стигне дома за празниците, а телефонот со опциите што ги нуди му помага да го оствари тоа. https://www.youtube.com/watch?v=QmtithY_TeM

Што сè може да понуди „iPad Air 2“

„Епл“ објави реклама за „iPad Air 2“, која се фокусира на сите различни начини на кои луѓето можат да го користат ајпадот. Тема на рекламата е „промена“ (Change is in the Air). Исто така, видеозаписот ја формира идејата дека благодарение на својот екосистем, „iPad Air 2“ може да понуди и нешто во кој било сегмент. Се очекува во следниот период „Епл“...

„Сони“ со сексистичка реклама за новиот „плејстејшн“

Јапонската компанија „Сони“ сними „жешка“ реклама за својата играчка конзола „плејстејшн“, во која сексапилна докторка создава алузија на мастурбација. Порталот „Врџ“ ја оцени рекламата како „срамна за сите, па дури и за мажите и тинејџерската популација на која, очигледно, ѝ се обраќа“. Иако „Сони“ набргу ја повлече рекламата на ограничен, приватен мод, благодарение на тоа што приватно лице ја закачило на „Јутјуб“,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...