fbpx
Таг: пратенички прашања

таг: пратенички прашања

Цените на млекото, зејтинот, брашното, месото и лебот со благ пад по маркетите

Владината мерка за субвенционирана струја од 80 евра за мегават час која стартуваше од 1 декември, во маркетите почна да ги дава првичните резултати за намалување на цените на основните прехранбени производи, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски на собраниската седница за поставување на прашања. Само во текот на декември, инспекциските служби извршиле 240 контроли на цените на основните прехранбени производи,...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи дека зимата која нѝ претстои ќе биде многу тешка, за што е потребно одговорно однесување и трошење на електричната енергија од сите субјекти. Тој кажа дека ова е време на...

Ковачевски: Предвремени избори не треба да има за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната седница за пратенички прашања во Парламентот рече дека предвремени парламентарни избори не треба да има и покрај тоа што опозицијата се однесува неодговорно. „Ние во моментов имаме Влада којашто се грижи за националните интереси и за достоинството на сите граѓани, без разлика на тоа од која етничка, верска и национална припадност доаѓаат. Тоа се случи...

Џафери сепак ја почна 36. седница, на чиј дневен ред е петтиот пакет економски антикризни мерки

Претседателот на Собранието, Талат Џафери предложи да не се отвори седницата за пратенички прашања, туку 36. седница на чиј деневн е петтиот пакет економски антикризни мерки. Предлогот на Џафери беше гласан и доби поддршка од 53 пратеници. Откако седницата почна координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски го обвини Џафери за преседан. „Нема да дозволиме сите овие спинови и кршења на Деловникот да...

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието говореше за последните случувања со бегството и враќањето на Сашо Мијалков пред утрешното изрекување на пресудата во случајот Таргет-Тврдина. „Тоа што секој сегмент на нашето општетсво, а тоа е извршната власт, преку Министерството за внатрешни работи и тоа за правда, судската власт преку судовите и Обвинителството преку самите обвинители,...

Новиот состав на Собранието со пониско ниво на квалитет на дебата отколку претходните

Квалитетот на дебатата во Собранието, од стапувањето на функција на пратениците на најновиот парламентарен состав на 4 август минатата година сè до крајот на 2020 година е на најниско ниво во последните седум години, се вели во извештајот за овој период подготвен од Институт за демократија „Социетас Цивилис“ - Скопје. Аналитичарите притоа се фокусирале на дискусиите кои се однесуваат на...

Општините ќе се гасифицираат со кредити, концесии или јавни-приватни партнерства

Гасификацијата денес се реализира со повеќе од 83 проценти од планираното за годинава, одговори премиерот Зоран Заев денеска на пратенички прашања во Собранието. Тој информираше дека се работат двата главни коридора, коридорот Неготинo – Кавадарци и Прилеп – Битола и другиот, покрај Скопје, Tетово – Гостивар, а се извршуваат постапките за експропријација на Гостивар – Кичево. „Сите општини добија налог, замолница,...

Заев од Собранието ја потврди изградбата на трамвај во Скопје

На пратеничко прашање за загадувањето во Скопје поставено од Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев денеска од Собранието информираше дека владата ќе се вклучи во изградбата на електричен трамвај во Скопје. Првата трамвајска линија во главниот град би чинела околу 100 милиони евра. - Намерата на Владата е да повлече кредитна линија во 2020 година, а постапката да ја почне...

Последни пратенички прашања годинава, утре обраќање на Иванов

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 72 седница на која пратениците ќе поставуваат прашања. Собранието вчера по скратена постапка ги донесе Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување, Законот за пензиско и инвалидско осигурување и Законот за лековите и медицинските средства. Претседателот на Собранието Талат Џафери потоа ја прекина 77. седница, а продолжението го најави за в петок. Во петок...

Заев: Не е исто дали ќе пишува „бугарски фашистички куршум“ или „фашистички куршум“

На следната владина седница помеѓу владите на Македонија и Бугарија, која најверојатно ќе се одржи во декември, заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, ќе реферира пред двете влади за прогресот и очекувањата, рече премиерот Зоран Заев како одговор на пратеничко прашање за промена на учебниците. - Точно е дел...

Орбан: Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Груевски

Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Никола Груевски, рече вчера унгарскиот премиер Виктор Орбан, пишува унгарскиот новински сајт „Азонали“. - Видете, нема време двапати да се вдише и издише, гледате како се натегаме тука - одговори Орбан на прашањето од „Азонали“ дали се сретнал со поранешниот македонски премиер кој преку Албанија, Црна Гора и Србија...

Ѓорчев до Заев: Ништо не преземавте за полнењето кутии за референдумот

За време на референдумот на некои избирачки места за пола час „гласале“ 500 луѓе, а не се ни потпишале на избирачкиот список, а кутиите беа наполнети со 50.000 ливчиња, рече денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев за време на собраниската седница за пратенички прашања. - Ниту поддржувам ниту сакам во мојата земја од било кој човек да се случуваат вакви...

Владата на Србија не одговорила ниту на едно од 236 пратенички прашања

На седниците на Собранието на Србија, од ноември 2017 година до август 2018 година, пратениците поставиле вкупно 236 пратенички прашања до Владата, но од извршната власт не добиле одговор ни на едно, се наведува во извештајот „Состојбата на демократијата во Србија“ изработен од Центарот за современа политика. Во тој период, претставниците на Владата на Србија, присуствувале на седниците на парламентот...

Собранието со благ пад во отвореноста и отчетноста во однос на минатата година

Во поглед на нивото на транспарентност, односно отвореност кон јавноста, како и на отчетност, Собранието на Република Македонија според новата проценка во рамки на студијата на регионалната мрежа на граѓански организации „ACTION SEE“ годинава стои полошо отколку при претходното мерење. Отвореноста на Собранието е проценета на 58 отсто од индикаторите за отвореност, што е за еден отсто помалку отколку во...

Денеска собраниска седница за пратенички прашања

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 55. седница на која на дневен ред се поставување пратенички прашања. Седница за поставување пратенички прашања се одржува секој последен четврток во месецот. Пратениците ќе им поставуваат прашања на премиерот и на министрите според вообичаената практика. Па така први за поставување пратенички прашања се пратениците од опозициските партии.

Седница за пратенички прашања денеска

Собранието денеска ќе одржи седница за пратенички прашања, на која ќе пратениците ќе им поставуваат прашања на премиерот и на министрите. По правило седницата се одржува секој последен четврток во месецот, но редовниот термин минатата седмица беше поместен за денеска, поради патувањето на премиерот Зоран Заев во Брисел. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска треба да одржи и редовна средба...

Заев: Не преговараме веќе за Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија беше одбиен и од грчката страна, и од македонската опозиција, и поради тоа не можеше да се продолжат преговорите со тоа име, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието поставено од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот за името. - Блиску сме до можно решение во спорот за името со Грција. Треба да бидеме внимателни да...

Заев: Тениските игралишта на ВМРО-ДПМНЕ сега служат за пасење крави

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков, на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев дали директорот на Aгенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, ќе поднесе оставка поради низата скандали во Агенцијата меѓу кои е и збирката песни, за која рече дека има елементи на дискриминација. - Збирката има скандалозна содржина а директорот Дарко Каевски се потпишал како уредник...

Заев за „Монструм“: Немав право да објавам податоци, но ги покажав на родител кој изгубил дете

Во прислушуваните материјали имаше сериозни индиции за случајот „Монструм“ и јас сите материјали ги предадов во СЈО, рече премиерот Зоран Заев во Собранието како одговор на прашање од пратеникот Зоран Илиевски кој го праша дали чувствува морална одговорност што ги манипулирал родителите на загинатите деца. - Правото и правната држава се подобрени во државата. Во овие 10 месеци немало договарање пресуди,...

Џафери до Димовски: Јас не познавам поим страв, вие од ВМРО-ДПМНЕ тоа добро го знаете

Јас не познавам поим страв. Тоа вие од ВМРО-ДПМНЕ многу добро го знаете. Јас немам од што да се плашам, му рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на седницата за пратенички прашања. Илија Димовски бараше процедурално да говори, но Џафери не му дозволи затоа што партијата ВМРО-ДПМНЕ известила дека тој повеќе не е...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...