fbpx
Таг: пратенички прашања

таг: пратенички прашања

Заев: Во ПИОМ фалат 500 милиони евра, може ќе треба да се зголеми возраста за пензионирање

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), некои првпат ќе ги соопштам... Секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони евра. Тоа се пари што државата мора да ги внесува во Фондот и ако не е тоа, тие пари би...

Заев: Уште размислуваме дали новиот Клинички центар да се гради во Бардовци

Сè уште немаме донесено одлука, и чекаме во наредните денови сите надлежни институции да ги достават побараните информации, па ќе решиме дали новиот Клинички центар во Скопје ќе се гради на сегашната локација или пак во Бардовци или во Индустриската зона Визбегово, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничкото прашање на Павле Богоевски, дали изборот на изведувачот, италијанската компанија...

Пратенички прашања денеска во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува

Во Собранието на Република Македонија денеска со почеток во 11 часот ќе се одржи седницата за пратенички прашања, на која претставници на Владата ќе даваат информации побарани од народните избраници. На седницата, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, нема да се појават пратениците од најголемата опозициска партија. Иако според вообичаената практика седницата за пратеничките прашања се одржува последниот четврток од месецот, поради...

Анѓушев: Мора да се промени начинот на греење – гасификацијата е најдобро решение

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев одговарајќи на пратенички прашања денеска во Собранието рече дека според истражувањата најголем загадувач е затоплувањето на домаќинствата, а потоа следуваат автомобилите па индустријата. - Проблемот со загадувањето треба да се реши со дејствување врз изворите, а не врз последиците. Мораме да го измениме начинот на греење. Не може на дрва, сецкан ќумур или гуми...

Пратенички прашања во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира седницата

Во 11 часот денеска во Собранието, премиерот Зоран Заев и министрите од владината коалиција по втор пат ќе одговараат на прашања од пратениците. Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата поради како што рекоа, продолжувањето на притворот на шестмината пратеници за нивното учество во насилството во Собранието од 27 април годинава. Кривичниот суд вчера одлучи да им го продолжи...

Опозицијата и понатаму нема да учествува во работата на Собранието

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму нема да учествуваат во работата на Собранието, потврдил за телевизија „Телма“ привремениот координатор на пратеничката група, Влатко Ѓорчев. Опозицијата ќе продолжи да ја бојкотира работата на законодавниот дом, бидејќи била револтирана од денешната одлука на Кривичниот суд во Скопје со која им се продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски...

Заев: Оставките на функционерите од Алијанса на Албанците се очекувани

Премиерот Зоран Заев рече дека оставката на замениците-министри од Алијансата за Албанците е очекуван чекор откако лидерот на оваа партија, Зијадин Села не ја прифатил понудата од Владата за потпретседателско место за реформи во Владата. Тој додаде дека нема да брза со разрешување на кадри во институциите како од претходната власт така и од Алијанса за Албанците, бидејќи како што рече, квалитетните...

Собранието прави „закажи – откажи“ на седниците до Нова година

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре ги презакажа четирите пленарни седници, кои требаше да се одржат денеска по годишното обраќање на претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На дневен ред на 11. седница се измените на законот за заштита од пушењето кои предвидуваат на надворешните тераси на рестораните и на кафулињата да може да се пуши без ограничување - без...

Османи: Ако направиме сè што треба, во јуни очекувам датум за преговори

Во јуни чекаме датум за почеток на преговори со ЕУ, се разбира, ако ја завршиме работата како што треба, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, вечерва во Собранието, на седницата посветена на пратеничките прашања. Одговарајќи му на пратеникот Артан Груби за тоа што се работи на планот на евроинтеграциите, Османи рече дека политичката одговорност и на власта и на...

Манчевски: Владата не се меша, новинарите нека се договорат какви промени сакаат

„Владата во последно време беше прозивана дека сака да се меша во уредувачката политика на медиумите. Но, Владата не сака да ги контролира медиумите и ниту треба, ниту сака да биде мотор на реформите, туку само сакавме да овозможиме на новинарската бранша простор и механизам да се направат реформите на законот, на кој и ние претходно бевме жртви“, рече министерот...

Заев: МРТВ ќе добие независни управни органи и независна уредувачка политика

Работиме на законско решение за реформа во медиумите кое треба да доведе до комплетна независност на медиумите од извршната власт или други центри што можат да направат дисторзија, рече премиерот Зоран Заев во Собранието, одговарајќи на прашање од пратеникот Јован Митрески. - Медиумите ќе ја вршат улогата на седмата сила и ќе бидат коректив на извршната власт, ќе ги фалат добрите...

Напладне во Собранието први пратенички прашања за новата влада

Собранието за денеска напладне ја закажа 23. пленарна седница, на која единствена точка на дневен ред се прашањата што пратениците ќе ѝ ги упатат на Владата. Ваква седница требаше да се одржи 100 дена по формирањето на владата, но се одложи поради локалните избори, па оваа е прва за новиот владин состав. Се очекува седницата да трае два часа, по што во...

Новата влада утре во Собранието првпат ќе одговара на пратенички прашања

Владата и министрите утре на пленарна седница во Собранието ќе одговараат на прашања поставени од пратеници. Ваква седница е прва за новиот владин состав и на неа единствена точка на дневен ред се пратенички прашања. Според деловникот, седница за пратенички прашања се одржува секој последен четврток од месецот, но сега таа е преместена за петок поради денешната заедничка седница на владите...

Џафери до Заев: Пратенички прашања може, но по локалните избори

Претседателот на Собранието Талат Џафери во одговорот на писмото на премиерот Зоран Заев, вели дека пратеничките прашања се предвидени со Деловникот на законодавниот дом и уверува дека тие ќе почнат да се реализираат по локалните избори. „Собранието во Деловникот го има регулирано прашањето на пратеничките прашања, а идејата, односно подготвеноста на Владата за целосна транспарентност и надзор да се овозможи...

Заев бара од Џафери термин еднаш неделно да одговара на пратенички прашања

Премиерот Зоран Заев му испратил писмо на претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое бара спикерот, согласно процедурите на законодавниот дом, да одреди термин за одржување на неделни тематски пратенички прашања со траење од еден час. Ваквото барање, како што наведува Заев во писмото е во контекст на целосното спроведување на планот „3-6-9“, и грижата надзорната функција на Собранието и...

Пратениците денеска во Собрание ќе им поставуваат прашања на членовите на Владата

Пратениците во Собранието денеска ќе ја одржат 121. седница. Според дневниот ред на денешната пленарна седница, како што е вообичаено секој последен четврток од месецот, пратениците треба да им поставуваат прашања на членовите на Владата. Во 12 часот е закажана расправа на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која пратениците треба да расправаат за извештаите за работата на Специјалното јавно...

Димитриев: Очекувам прашањето за избирачкиот список наскоро да биде затворено

Премиерот Емил Димитриев денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието рече оти се надева дека разговорите што ги водат политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, околу прочистувањето на избирачкиот список, наскоро ќе завршат, со услогласување на нивните ставови и ова прашање ќе биде конечно затворено. - Информиран сум дека предмет на разговори помеѓу политичките партии е и новиот обид за...

Денеска во Собранието ќе се поставуваат пратенички прашања

Пратениците на денешната седница на Собранието ќе имаат можност да поставуваат пратенички прашања. Како што е најавено, пратениците на СДСМ нема да учествуваат, бидејќи одлучија да ја замрзнат работата во Собранието сè додека Уставен суд не се произнесе за уставноста на иницијативата на Законот за специјално јавно обвинителство. Ова е прва седница откако пратениците по распуштањето повторно се собраа во Собранието.

Кабинет на Вељаноски: Пратенички прашања ќе има на крајот на јуни

Кабинетот на претседателот на Собранието е изненаден од денешната прес-конференција на Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на СДСМ. Од кабинетот на Трајко Вељаноски велат дека Сугарески пред неколку дена бил информиран дека прашањето за одржување седница за пратенички прашања ќе биде отворено на координација в понеделник. - Во овој момент, исполнети се условите за следна седница за пратенички прашања и...

Сугарески: Димитриев повеќе од 100 дена е премиер, а на пратенички прашања сè уште не одговарал

Зошто Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат да свикаат собраниска седница за поставување пратенички прашања, праша денеска на прес-конференција координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан Сугарески. - Поминаа многу повеќе од 100 дена откако Емил Димитриев застана на премиерската позиција, но собраниска седница за поставување пратенички прашања  сè уште нема закажано. Собранието одреден период не работеше, поради едностраната и неуставна...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...