fbpx

Владата на Србија не одговорила ниту на едно од 236 пратенички прашања

-

На седниците на Собранието на Србија, од ноември 2017 година до август 2018 година, пратениците поставиле вкупно 236 пратенички прашања до Владата, но од извршната власт не добиле одговор ни на едно, се наведува во извештајот „Состојбата на демократијата во Србија“ изработен од Центарот за современа политика.

Во тој период, претставниците на Владата на Србија, присуствувале на седниците на парламентот за да одговараат на прашањата на пратениците само два пати, во март и април 2018 година, иако Деловникот предвидува одговарање на прашања секој последен четврток во месецот.

Доминацијата на извршната власт над законодавната, се наведува во извештајот, исто така е очигледна кога ќе се земат во предвид законите затоа што од сите донесени закони во периодот на кој се однесува извештајот, Владата на Србија била директен предлагач во повеќе од 95 отсто од случаите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...