Новите печати ќе бидат и со новото име и според Законот за употреба на јазиците


Скопје, 20 февруари, 2019 - 14:19 (META) 

По налогот од Владата од пред неколку дена сите државни институции во својата работа и во различните документи да почнат да го употребуваат новото име на земјава – Република Северна Македонија, од Илинденска број 2 стаса ново задолжение – да се изработат нови печати во склад со законот за употреба на јазиците.

Како што објасни владиниот портпарол Муамет Хоџа, на вчерашната 122. седница на Владата, било задолжено Министерството за правда да изработи предлог-закон за Инспекторат за спроведување на законот за јазиците, а исто така е усвоен и испратен во Собранието и предлог-законот за реформа на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), а се очекува наскоро да се формира и Инспекторатот за спроведување на законот за јазиците, кој ќе изрекува казни.

– Владата ги задолжи министерствата во рок од седум дена до Генералниот секретаријат на Владата, односно до меѓуресорската работна група, да достават листа на закони кои ќе содржат одредби од законот за јазиците. Исто така, го задолжи Министерството за правда во рок од 15 дена да достави предлог-закон за формирање Инспекторат за употреба на јазиците. Истовремено, Владата им препорача, укажа, на сите институции при изготвување на печатите да го почитуваат овој закон – објасни Хоџа.

Владиниот кабинет истовремено усвоил неколку закони за реформата на безбедно – разузнавачкиот сектор, од кој најбитниот е Предлог – законот за Агенција за национална безбедност.

– Од трите предложени модели – УБК да остане во МВР или да стане целосно независно тело или да се спои со Агенцијата за разузнавање, избран е моделот УБК да се трансформира во независно тело – Агенција за национална безбедност (АНБ), чии припадници нема да имаат полициски овластувања, туку само прибраните информации ќе ги даваат на надлежните институции за соодветно постапување. Ова е дел од реформите на безбедносно-разузнавачките служби, за да се оневозможат злоупотреби во иднина и да се спречи концентрација на моќ во овие структури – објасни владиниот портпарол Миле Бошњаковски, кој напомена дека директорот на новата агенција ќе го избира Владата на предлог на премиерот, додека пак неговиот заменик исто така ќе се избира од Владата, но на предлог на веќе назначениот директор.

Во пакетот закони за реформите кои биле усвоени вчера и веќе се доставени до Собранието, Владата со европско знаменце го испратила и предлог-законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница. Тој предвидува  формирање на посебно тело за координација на безбедносно-разузнавачката заедница, со точно утврден делокруг на работа, состав, начин на работа.

Контролата на новата Агенција за Национална безбедност ќе ја спроведува собраниска комисија, но и граѓанскиот сектор – вели увери Бошњаковски.

Прашан за вработувањата на роднини на функционери во државни институции и јавни претпријатија, тој рече дека Антикорупциската комисија веќе работи и ќе треба да се почека да се види што ќе содржи нејзиниот извештај.

– Повикот на премиерот Заев да си поднесуваат откази е упатен до сите – рече Бошњаковски на дополнителното прашање дали апелот важи и за роднините на функционери во ДУИ.

На прашањето за надминување на проблемот со листовите за влез во Грција, Бошњаковски рече дека работните групи се посветени на изнаоѓање решенија за сите административни проблеми и појасни дека до замената на пасошите, веројатно ќе се издаваат посебни потврди на граѓаните за новото уставно име на Македонија, за да се надмине проблемот при влез во Грција.


УБК ќе се реформира и ќе се преименува во Агенција за национална безбедност


Скопје, 20 февруари, 2019 - 10:03 (META) 

Владата на вчерашната седница го утврдила новиот текст на Предлог-законот за Агенција за национална безбедност, со кој ќе се овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање. Според новиот закон, УБК нема повеќе да биде дел од МВР, туку ќе се формира Агенција за национална безбедност.

„Целта на предложениот закон е надминување на недостатоците утврдени во извештаите за Република Северна Македонија на Европската комисија, преку воспоставување на модел за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем со кој Управата за безбедност и контраразузнавање нема повеќе да биде орган во состав на Министерството за внатрешни работи, туку се предлага основање на Агенција за национална безбедност со цел заштита на националната безбедност на државата, односно независноста, суверенитетот, уставното уредување, основните слободи и права на човекот и граѓанинот гарантирани со Уставот на Република Северна Македонија, како и други работи од интерес на националната безбедност на државата“, велат од владата.

Министрите на седницата го утврдиле и новиот текст на Предлог – законот за координација на безбедносно – разузнавачката заедница во Република Северна Македонија со кое се предвидува посебно тело за координација на безбедносно-разузнавачката заедница.

Владата ги утврдила и Предлог – законот за изменување на Законот за следење на комуникациите, како и Предлог-законот за изменување на Законот за внатрешни работи, заради усогласување со предлог законите за Агенција за национална безбедност и Предлог-Законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница.


Владата донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат денови на жалост


Скопје, 13 февруари, 2019 - 23:47 (META) 

Владата на вонредна седница донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат денови на жалост поради тешката сообраќајна несреќа која се случи на патниот правец Скопје – Тетово.

Премиерот Зоран Заев по завршување на седницата соопшти дека бројката на загинати се зголеми на 14, а шестмина се борат за живот.

„Автобусот се движел на релација Скопје-Тетово, несреќата е кај село Ласкарци. Неутврдени се причините, истрагата е под раководство на надлежниот обвинител. Денеска е завршена на лице место, продолжува, и веднаш штом ќе заврши, ќе бидат соопштени сите факти и детали за причините за случувањето на оваа тешка сообраќајна несреќа. Автобусот поминал директно на спротивната страна, ја поминува спротивната страна, влегува дури и на регионалниот пат, паѓа на регионалниот пат и паѓа и понатаму после регионалниот пат во делот на удолнината. Интервенциите беа брзи на сите институции, вклучително МВР и државните болници, но и сите приватни болници коишто промтно и безпоговорно веднаш ги испратија сите свои ресурси“, соопшти Заев како се случила несреќата.

Тој најави дека ќе ги посети повредените во болниците, а во наредните денови ќе се донесат и одлуки за поддршка на семејствата на починатите.

На деновите на жалост, знамето на Република Северна Македонија ќе биде истакнато на половина копје.


Вонредна владина седница по сообраќајната несреќа во која загинаа 13 лица


Скопје, 13 февруари, 2019 - 22:25 (META) 

Владата вечерва ќе одржи вонредна седница, по автобуската несреќа што попладнево се случи на автопатот Скопје – Тетово околу 17 часот, кога животот го загубија 13 лица, над 30 се повредени, а осуммина се во животна опасност.

Министрите во Владата ќе ги договорат понатамошните чекори што ќе бидат преземени со цел да се расчисти случајот, а се очекува утрешниот ден да биде прогласен за ден на жалост.

Седницата е закажана за 22.30 часот.


Уставните измени стапија на сила, од вчера сме Република Северна Македонија


Скопје, 13 февруари, 2019 - 9:17 (META) 

Преспанскиот договор од вчера и официјално е на сила и почнува остварувањето на неговите одредби, со што и Македонија го смени своето име во Северна Македонија. Владата исто така го промени нејзиното име во Влада на Република Северна Македонија.

Како што објасни Владата, вчера во „Службен весник“ е објавен Преспанскиот договор, а на сила се и уставните амандмани, од 33. до 36. како и Уставниот закон за нивното спроведувaње. Уставните амандмани беa изгласани пред повеќе од еден месец, на 11 јануари.

Една од првите работи што ќе се направат е поставување табла со името „Република Северна Македонија“ на граничниот премин „Богородица“. Церемонијата ќе почне во 14 часот.


Владата ќе подготви нов предлог-законот за трговија на зелени пазари


Скопје, 12 февруари, 2019 - 17:00 (META) 

Владата на денешната седница донела одлука да не даде мислење за предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, бидејќи веќе е донесена одлука со кој се предвидува пролонгирање на рокот за влегување на сила на законот за јануари 2020 година, информираат од Владата.

„Истовремено, Влада веќе има формирано работна група за подготвување на нов предлог-закон за трговија на зелени пазари и на која членуваат и претставници на здружението на трговците на зелени пазари и постои цврста политичка определба дека конечното решение ќе биде и во интерес на нивна заштита“, се вели во соопштението.

Владата исто така донела одлука за формирање на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците.

„Дел од обврските кои ќе ги има ова тело опфаќаа подготовка на Акциски план за спроведување на Законот за употреба на јазиците, во рок од 15 дена од денот на влегувањето во сила на одлуката, следење на динамиката на реализација и имплементација на Акцискиот план, давање насоки на институциите во функција на координирање, организирање, имплементирање и операционализирање на мерките и активностите согласно тој план“, се додава во соопштението.


Претставници на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, денеска на средба со Заев


Скопје, 12 февруари, 2019 - 12:37 (META) 

Претставници на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“, денеска ќе се сретнат со премиерот Зоран Заев, информираат од таму.

Тие ќе одржат тркалезна маса за иднината на овој туристички центар, а средбата која е предвидена да трае еден час, ќе започне во 17 часот. Потоа, граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ ќе одржи прес-конференција пред зградата на Владата.

Едно од нивните барања е Владата да формира Комисија за надзор на одвивање на работите на Попова Шапка со вклучување на претставници од граѓанскиот сектор, експертите за зимските спортови и стручен кадар кој е запознат со проблематиката.

„Да се посвети итно внимание за да се надминат проблемите и кризата која се повторува секоја година на Попова Шапка и тоа чистење на паркингот од снег, редовно функционирање на ски-лифтовите, да се гарантира ред и мир, да се обезбеди 24-часа функционирање на амбулантата  на Попова Шапка. Бараме повеќе посветеност од Агенцијата за развој на туризам, Агенција за млади и спорт и од Скијачката федерација за да вршат повеќе притисок до надлежните институции за неуспешностите на нормалното функционирање на Попова Шапка“, бараат од граѓанската иницијатива.


Пред Владата утре свечено подигање на знамето на НАТО


Скопје, 11 февруари, 2019 - 15:14 (META) 

Со свечена церемонија, утре на платото пред Владата ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, пак, каде што утрово беше отстранет натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

„Во вторник  со почеток во 11 часот пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија“, соопшти владиниот Сектор за односи со јавноста.

На свеченоста ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев.

Инаку, денеска на платото пред Владата се правеа подготовки и проба за утрешната церемонија.

Знамето на НАТО веќе повеќе од една деценија се вее пред Министерството за одбрана.

Откако Грција минатиот петок прва го ратификуваше пристапниот протокол за членство на земјава во НАТО, денеска протоколот бил едногласно одобрен од соодветната парламентарна комисија на парламентот на Албанија, кој в четврток на пленарна седница ќе гласа за усвојување на протоколот.

Парламентот на Словенија, пак, утре на вонредна седница ќе го ратификува протоколот.


Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО


Скопје, 11 февруари, 2019 - 14:59 (META) 

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на Република Северна Македонија“.

Во текот на попладнево ќе се прави и мала проба за церемонијата, објаснија од Владата. Така, пред наредените столови со креда се цртаа линии за утре да се знае каде да се наредат повторно, работници го метеа платото и се постилаа и се собираа црвени килими.

Од спротивната страна на булеварот Илинден тоа го гледаа 12-те припадници од Гардата на АРМ, чекајќи го својот ред во денешната проба.

Утрешната церемонија ќе почне во 11 часот. Македонија во средата го потпиша пристапниот протокол за НАТО, со што го почна придружувањето на Алијансата, кое ќе стане официјално кога сите 29 земји-членки на НАТО ќе го ратификуваат протоколот. Со кревањето на знамето на Северноатлантската алијанса утре, Владата официјално го одбележува првиот чекор од полноправното членство во НАТО.

 


Документи со новото име граѓаните ќе добиваат откако МВР ќе направи набавка


Скопје, 11 февруари, 2019 - 11:49 (META) 

Личните документи со новото име Република Северна Македонија, односно пасоши, лични карти, возачки дозволи … граѓаните ќе може да ги добиваат откако, Владата ќе го објави во Службен весник датумот на влегување во сила на Уставните амандмани и Уставниот закон.

Протоколот од Атина се очекува да биде испратен денеска.

На прашањето, кога граѓаните ќе почне да добиваат документи со новото име, портпаролот на Владата, Миле Бошњакоски за „Мета“ одговори дека откако нотата ќе биде испратена и ќе биде објавено во Службен весник, потоа МВР треба да распише јавна набавка за новите документи.

„МВР треба да набави нови пасоши, документи. Нема ограничување за тоа, дали додека трае набавката на документите граѓаните ќе можат да вадат нови, бидејќи ќе си добијат документи по старо, кои потоа ќе треба да ги заменат во рок од пет години“, одговори Бошњакоски.

„Мета“ чека од одговор од МВР колку време ќе трае процедурата за набавка на нови документи.

Инаку, веќе почна промената на натписите и таблите на државните органи и Собранието, а утринава владината зграда осамна без натписот „Влада на Република Македонија“.