fbpx
Таг: влада

таг: влада

Годинава е значајна за напредокот на евопскиот пат, заклучиле Ковачевски и Гир

Оваа година е значајна за Р. С. Македонија во однос на напредокот по европскиот пат, поради што е неопходна и кохезија околу реализацијата на оваа државна стратешка цел. Ова било истакнато на средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и Дејвид Гир, шефот на делегацијата на ЕУ во нашата држава. Тие разговарале за актуелни прашања од значење за Македонија, регионот и пошироко. „Оценето...

И покрај реакциите на ЕУ, Миодраг Лекиќ е избран за мандатар на новата црногорска влада

Претседателката на Собранието на Црна Гора, Данијела Ѓуровиќ, на вчерашната седница на црногорскиот парламент констатирала дека се исполнети условите за примена на членот седум од измените на Законот за претседател и дека мандатар за состав на новата влада е лидерот на Демос, Миодраг Лекиќ, пренесува „Побједа“. Ѓуровиќ на почетокот на седницата соопштила дека примила допис од клубот на пратениците на...

Наместо 900, в година ќе се доделат 1.318 стипендии за социјална поддршка на ученици

На иницијатива на Министерството за образование и наука (МОН), а со одлука на вчерашната владина седница, ќе се зголеми бројот на стипендии кои се доделуваат на учениците од средните училишта во учебната 2022-2023 година. Од МОН соопштуваат дека ќе обезбедат дополнително пари за оваа намена, со што целта е да се мотивираат и да се поддржи образованието на што...

Обединетото Кралство ја поддржува Северна Македонија во напредокот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со министерот за Европа на Обединетото Кралство, Лео Докрти. На средбата е потврдено големото, искрено и долгогодишно пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, кое што од независноста на државата до денес придонесува во развојот на демократските процеси на нашата земја, информираат во Владата. „Оценето е дека членството во...

Зарко Милошевски е нов директор на Агенција за национална безбедност, соопшти Владата

На денешната владина седница, е одлучено Зарко Милошевски да биде назначен за нов директор на Агенцијата за национална безбедност (АНБ). Како што соопштуваат во Владата, Милошевски на позицијата директор доаѓа од позиција на помошник директор на одделот за безбедносни проверки и НАТО регистар во АНБ, каде што има и претходно повеќегодишно искуство во раководење, организирање и координирање на одделот. „Тој...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција за енергетика и клима „Look Up“ која се одржува во Копаоник. На панелот „Обновливи извори реалност или мит" тој потенцирал дека токму оваа европска енергетска криза придонесе за зголемени активности во...

ГЕРБ за мандатар за новата влада на Бугарија го предложи неврохирургот Габровски

Партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов реши за мандатар за формирање на нова политичка влада на Бугарија да го предложи неврохирургот проф. д-р Николај Габровски, за кој сметаат дека е политички неутрален кандидат, известува бугарскот онлајн-медиум mediapool.bg. Претседателот на Бугарија Румен Радев претпладнево му го врачи мандатот и Габровски има седум дена за да излезе со целосна листа...

Порталб: Граѓаните ја плаќаат цената за хаосот во јавниот превоз, Владата стои настрана

Граѓаните на Скопје ја плаќаат цената за недоразбирањата меѓу приватните превозници и Град Скопје, а Владата стои настрана и се прогласува за ненадлежна, пишува Порталб.мк. Автобусот што треба да доаѓа на 7-8 минути доаѓа за 30 минути. Група граѓани можат да се забележат на секоја автобуска постојка како чекаат да се качат на автобусите преполни со патници. Во таа состојба,...

Северна Македонија стана членка на светска мрежа за сајбер-безбедност

Северна Македонија стана 103-та членка на Глобалниот форум за сајбер-експертиза (Global Forum on Cyber Expertise), една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за сајбер-безбедност. Ова се случи на иницијатива на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Во овој форум членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот на темата сајбер-безбедност,...

Порталб анализа на Буџетот за 2023 година: Помалку за здравството и земјоделството, повеќе за транспортот и одбраната

Буџетот за 2023 година влезе во Собранието. Дел од министерствата ќе си дозволат зголемени трошења, но кај дел ќе има кратење - државни инспекторати и агенции догодина ќе располагаат со помалку пари во однос на годинава. „Порталб“ анализира колку пари министерствата, агенциите и други државни институции ќе имаат за трошење во новата буџетска година. За судство повеќе пари, за дел...

Дефинитивно нема да има трансфер на администрацијата од јавниот во приватниот сектор

Тројцата министри на Министерството за информатичко општество од 2017 година, Дамјан Манчевски - Јетон Шаќири - Адмирим Алити
Владата на Северна Македонија се откажа од планот за трансфер на вработените од јавниот  во приватниот сектор како мерка за намалување на бројот на вработените во администрацијата. Оваа иницијатива која во 2019 година ја започна тогашниот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, почна да се гаси по неговото заминување и именувањето на Јетон Шаќири за министер, за на крај...

Олеснета процедурата за поставување фотонапонски електроцентрали за домаќинствата

Граѓаните и компаниите веќе може да постават фотонапонски електроцентрали за производство на струја брзо и по поволни услови, без одобрение за градење, бидејќи стапија на сила измените на Законот за градење, како дел од низата мерки за поддршка во услови на најголемата светска енергетска криза, соопшти Владата. Со новината, ќе се поедностави процедурата за поставување фотонапонски електроцентрали на објектите и...

Синдикатите пред ЈСП, Град Скопје пред Влада, плати за вработените нема

Откако утрово беше прекинат јавниот автобуски превоз во Скопје поради лажна дојава за бомба, денеска беа организирани два протести. На првиот, кој се одржа од 11 часот во автобазата на ЈСП во населбата Автокоманда, претседателите на синдикалните организации заедно со вработените, јавно побараа да им се исплати платата за месец септември. Во спротивно, како што рекоа утре во 4.30...

Неизвесно е дали од крајот на месецов ќе се помести часовникот според зимското сметање на времето

Владата на вчерашната 88-ма седница го задолжи Министерството за економија да ги разгледа можностите околу евентуално продолжување на примената на летното сметање на времето, со цел да се остварат дополнителни заштеди во општата потрошувачка на електрична енергија. Расправата за укинување на зимското и летното сметање на времето, која до сега нема финален резултат во земјава, уште пред четири години ја...

Ковачевски: Имаме највисоки стапки на инфлација во последните 50 години, пред нас е исклучително тешка зима

Никого нема да заборавиме, никого нема да оставиме сам да се справува сам со последиците од оваа криза. Ќе ја пребродиме сите заедно оваа исклучително тешка зима која е пред нас, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција во Владата. Тој ги презентира мерките за ублажување на кризата кои главно се насочени кон граѓаните од ранливите категории. Кажа дека...

Објавени конечните резултати во Бугарија, победничката ГЕРБ речиси и нема шанси да формира влада

Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија, ги објави официјалните резултати од предвремените парламентарни избори во Бугарија што се спроведоа во неделата. Според нив најјаката парламентарна сила во 48-от парламент на Бугарија ќе биде „„Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ) партијата на поранешниот долгогодишен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, со 67 пратеника, известува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. На второто место е...

Поднесен Обвинителен акт против Мухамед Зекири за злоупотреби „тешки“ повеќе од 1,45 милиони евра

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд Скопје поднело Обвинителен акт против поранешниот Генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири, со кој го товари за злоупотреби во службата. Истовремено, од судот било побарано да биде продолжен куќниот притвор на Зекири, се вели во соопштението од Обвинителството. Зекири се товари за незаконско склучување...

По изборите, мали шанси за формирање влада во Бугарија

Копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов, слично како и Кирил Петков од „Продолжуваме со промената“, отфрли можност да коалицира со ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов. ГЕРБ, односно нејзината коалиција со Сојузот на демократските сили, доби најмногу гласови на изборите - 25,33 отсто, известува бугарскиот онлајн-медиум mediapool bg. Ваков став соопшти и Корнелија Нинова, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП),...

Владата одобри 18 милиони евра за непречено греење на Скопје

Владата вчера соопшти дека одобрила 18 милиони евра, односно 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна Македонија“ за набавка на енергенси пред почетокот на грејната сезона во Скопје. Во соопштението не е прецизирано за кои енергенси станува збор, само се вели дека со овие средства ќе се осигура дека скопјани ќе имаат топли радијатори за време на грејната...

Сè додека не се издаде нова лиценца, БЕГ има обврска да произведува топлинска енергија

Сè додека не се издаде нова лиценца, БЕГ има обврска да ја врши дејноста производство на топлинска енергија, децидни се од Регулаторната комисија за енергетика и од Владата. Од Регулаторна комисија прецизираа дека вршењето на јавната дејност производство на топлинска енергија од регулиран производител е прецизно дефинирана во Законот за енергетика каде основниот императив на вршителот на јавна дејност е...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...